Комуналка давно стала причиною головного болю для українців, адже оплатити її багатьом виявляється не під силу. Стрімке подорожчання послуг ЖКГ призводить тільки до того, що українці тільки накопичують борги за комуналку.

За 10 місяців цього року їх заборгованість перед підприємствами-постачальниками збільшилася на 8,4 млрд. грн. до 35,9 млрд. грн, пише Політека.

Неоплачена комуналка призводить до того, що боржників відключають від послуг. Можлива навіть конфіскація майна з його подальшою реалізацією, при цьому суди проходять її за спрощеною процедурою.
 
Програма субсидій останнім часом рятує все менше українців, та й отримати пільгу можна тільки при відсутності боргів.

Допомогти вибратися з боргової ями, куди споживачів закинула комуналка, повинна програма реструктуризації.

Згідно із законом, людина може звернутися до постачальника, разом з ним скласти графік і погасити борг, що утворився. Виплати не повинні перевищувати більше чверті доходів домогосподарства, а для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види соціальної допомоги – 20%.

Але українці не поспішають реструктуризувати борги. З початку року, за даними Держстату, вони уклали близько 65 тис. таких угод на суму близько 440 млн. грн. Тобто всього трохи більше 10% від існуючої заборгованості.

Все через те, що постачальники вельми рідко відключають послуги, а пеня за прострочення не передбачена. До того ж підписання договору про реструктуризацію означає автоматичне визнання боргу з точки зору суду, що в разі невиконання зобов’язань може підстьобнути постачальника до відключення послуги.

Але вже з травня інтерес до реструктуризації може вирости, коли постачальникам дадуть право нараховувати штрафні 0,01% на суму боргу за кожен день прострочення.
 
Згідно норм закону, борги можна реструктуризувати на строк до 60 місяців, але в критичних ситуаціях є можливість розтягнути виплати аж до повного погашення. При цьому сам факт наявності договору про реструктуризацію боргу дає можливість отримати субсидію.

Щоб реструктуризувати борг, потрібно подати заяву в довільній формі, вказавши в ній розмір боргу, який підлягає реструктуризації, а також бажаний її термін. До складеного документу потрібно додати оригінали і копії документів і відвезти все це в центр обслуговування.
 
На опалення або холодну воду (водоканал) пакет один і той же: документи на право власності або користування житлом; паспорт власника житла; ІПН власника, договір про надання послуг з постачальником.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

На електроенергію, крім трьох вищезгаданих, також: довідку про осіб, зареєстрованих в квартирі; довідки про доходи всіх повнолітніх осіб, прописаних в квартирі (для пенсіонера – довідка з управління пенсійного фонду України); якщо особи, зареєстровані в квартирі, офіційно не працевлаштовані, про це слід повідомити в заяві з наданням оригіналів та копій трудових книжок цих осіб.

Крім того, багато енергокомпаній вимагають від своїх клієнтів разового погашення 30% боргу.