Комуналка зростає, борги накопичуються. Українці знову задумалися – а чи можуть відібрати житло за комунальну заборгованість? Журналісти розпитали юристів – яка сума заборгованості є критичною, хто і як може або не може забрати житло, і що робити, щоб цього не сталося. 

Міністр юстиції Павло Петренко запевняє, що ніхто не має права відібрати житло за борги за комуналку. І що це питання “навіть не обговорюється”.

Але чинне законодавство України таку ситуацію допускає. І відібрати житло у комунальних боржників можуть. Але не у всіх. Процедура ця непроста, має кілька аспектів і умов. І в основному використовується тими, кому заборгували, як елемент залякування боржників, а не як справний і простий механізм стягнення боргів, кажуть юристи.

Причина заборгованості за ЖКП – тут ключова. Якщо не можете оплачувати через малі доходи – житло не втратите. А якщо маєте фінансову можливість, але не хочете платити – нерухомість можуть відсудити.

Юрист практики інтелектуальної власності, земельного права та виконавчого провадження Андрій Григоренко зазначив: постачальник житлово-комунальних послуг може лише вимагати у споживача таких послуг оплатити заборгованість.

Загрожувати тим, що через наявну заборгованість постачальник відповідних послуг може відібрати житло, він не має права. Такі дії є незаконними. “Вибити” борги, забравши квартиру чи будь-яке інше майно, постачальник житлово-комунальних послуг не може, – підкреслив юрист.

Якщо боржник відмовляється платити борги добровільно або укласти договір реструктуризації, то постачальник комунальних послуг може звернутися в суд і вимагати сплати самої суми заборгованості разом з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення і 3% річних, пояснила в коментарі адвокат, партнер АО “Бачинський і партнери”, керівник практики судового представництва Наталія Жеманова. Порядок примусового виконання рішення суду про стягнення заборгованості та порядок реалізації нерухомого або іншого майна регулюються Законом України “Про виконавче провадження”.