Президент Володимир Зеленський під час візиту до Великої Британії спільно з британським прем’єром Ріші Сунаком підписав “Лондонську декларацію” – документ, спрямований на поглиблення партнерства Києва й Лондона.

Про це стало відомо з тексту декларації.

У документі нагадується, що Британія вже надала Україні майже чотири мільярди фунтів стерлінгів військової, гуманітарної та економічної підтримки, з них 2,3 мільярда – військової, що за обсягами поступається лише Сполученим Штатам.

Британська сторона зобов’язується продовжувати цю підтримку, допомагати у відновленні української енергосистеми та інших об’єктів цивільної інфраструктури, а також продовжувати санкційний тиск на Росію – включно з використанням заморожених російських активів на користь України.

У контексті військової допомоги Лондон наголошує, що допоможе в довгостроковій розбудові Збройних Сил України, а напередодні саміту НАТО у Вільнюсі працюватиме з членами Альянсу над “поглибленням оперативної сумісності України з НАТО і прискоренням переходу України на стандарти НАТО”.

Окремо Британія наголошує на підтримці “формули миру”, запропонованої президентом України, й готова відігравати провідну роль для її втілення, а також анонсувала проведення 21-22 червня в Лондоні Конференції з відновлення України.

“Ми впевнені, що разом з нашими союзниками і партнерами ми переможемо незаконне і неспровоковане вторгнення Росії і побудуємо сильну Україну, де пануватимуть мир і процвітання”, – підсумовується в “Лондонській декларації”.

Також варто зазначити, що Президент України Володимир Зеленський повідомив, що Велика Британія готова надати Україні “сильний оборонний пакет”, до якого увійде, зокрема, далекобійна зброя, – про це повідомили в Офісі Президента.

“Маємо сильний оборонний пакет від Великої Британії. Ми погодили потужну кількість броньованої техніки, постачання далекобійної зброї й домовилися почати підготовку українських пілотів.

Я вважаю, що це наш чіткий сигнал – України й Великої Британії, – що ми разом не лише йдемо, а пройдемо весь цей складний шлях до нашої спільної перемоги”, – зазначив Президент.

Ти часом Британський прем’єр Ріші Сунак наголосив, що Велика Британія пришвидшує постачання в Україну різних видів озброєння.

“Зокрема, коли ми говоримо про танки Challenger – вони потрібні вже наступного місяця, щоб захищати Україну”, – зазначив він.

Також Президент України Володимир Зеленський 8 лютого у Великобританії відвідав навчання українських військових.

Після цього він дав прес-конференцію з прем’єр-міністром Британії Ріші Сунаком.

Ріші Сунак підтвердив, що поставки бойової авіації вже є частиною переговорів. За його словами, коли йдеться про допомогу Україні, “можливо все”.

“Ми підкріпили цю риторику діями. Коли мова йде про винищувачі, звичайно, вони є частиною розмови. Тому сьогодні ми оголосили, що будемо вчити українські ВПС на платформах стандарту НАТО”, – додав він, не уточнюючи можливі терміни.

Президент України Володимир Зеленський додав, що в Україні потребує багато техніки і ці потреби залежать від ситуації на полі бою.

Якщо ЗСУ не отримають сучасні винищувачі, існує ризик того, що бойові дії перейдуть у фазу застою.

“Що станеться, якщо ми не отримаємо ці винищувачі або ракети більшого радіусу дії або у нас не буде достатньо боєприпасів, тому що все, очевидно, закінчується і виходить з технічного обслуговування?”,- йдеться в заяві президента України.

Зеленський пояснив, що без цього був би застій, що ні до чого доброго не призвів. Він додав, що разом з прем’єр-міністром Британії Ріші Сунаком він обговорював надання зброї Україні в майбутньому, а бронетехніка є пріоритетом.

Українські пілоти зможуть навчитися управлінню британських винищувачів Typhoon на півроку швидше, ніж цей процес займає зазвичай.

“Я не знав, що навчання на літаках Typhoon займає три роки. Давайте ми відправимо наших пілотів і вони навчаться через 2,5 роки”, – запевнив глава української держави.

При цьому Сунак у свою чергу підкреслив, що підготовка українських пілотів – це перший крок до постачання винищувачів в Україну.

Коментуючи можливу передачу Typhoon, він підкреслив, що Британія зараз нічого не виключає в питанні військової допомоги.