Журналіст «Слідство.інфо» Василь Бідун у рамках розслідування більше місяця працював у піар-агентстві Pragmatico, яке розкручувало матеріали за допомогою фейкових акаунтів.

Василь Бідун розповів «Детектору медіа», що щодня писав сотні коментарів від фейкових акаунтів під постами різних медіа у фейсбуці. Як правило, це були сторінки саме холдингу «Знай медіа» (Znaj Media): Znaj.ua, Politeka, Akcenty та Hyzer.

«Від Znaj Media Holdings було відсотків 80 % наших замовлень. Переважно ми писали про політиків: або на підтримку, або проти. Нам скидали у Telegram посилання на матеріал від цих ЗМІ і тезово вказували, що треба писати… Крім політичних діячів, ми також «розгяняли» у фейсбуці різні проєкти. Приміром, це була передача «Недобрый вечер», яка, ймовірно, також має стосунок до «Знай медіа». Майже щодня нам скидали посилання на неї, щоб ми її розганяли», — сказав Василь Бідун.

Також він каже, що дуже часто ботоферма отримувала замовлення на коментарі під відеоінтерв’ю, які записувала Politeka. Коментувати матеріали від інших ЗМІ доводилось украй рідко, зазначає журналіст.Фільм-розслідування «Я-бот» — спільний проєкт Hromadske.ua та «Слідство.Інфо» — презентують сьогодні о 19:00 у Києві на Річковому вокзалі.

У свою чергу, Znaj.ua та Politeka вчора випустили заяви, що вони «не боти і не тролі».

Нагадаємо, 16 вересня компанія Facebook повідомила, що видалила 168 акаунтів, 149 сторінок та 79 груп, які мали близько 4,2 млн фоловерів. Сторінки і групи керувалися фейковими акаунтами, а імена постійно змінювалися. Серед видалених сторінок найбільшу кількість підписників мали інтернет-видань Znaj.ua, Politeka та Hyser.

Як пише у блозі Facebook керівник напрямку компанії з питань кібербезпеки Натаніел Глейхер (Nathaniel Gleicher), розкруткою цих сторінок займалася київська фірма Pragmatico. На рекламу в Facebook і Instagram вона витратила близько $ 1,6 млн, залучивши понад 4 млн фоловерів.