1 липня відбулося перше засідання Групи з питань міжнародних безпекових гарантій.

Голова Офісу президента Андрій Єрмак провів перше засідання Групи з питань міжнародних безпекових гарантій для України.

У своєму виступі, текст якого оприлюднено на сайті ОПУ, він зазначив, що навіть зараз, після Бучі і Маріуполя, у світі є такі діячі, які гадають, що Україною можна пожертвувати заради миру у світі та запобігання глобальній катастрофі.

“Знаємо, що є такі, хто вважає: варто дати Росії те, чого вона хоче, і відновити business as usual. Тільки as usual уже не буде. Росія показала свою повну неспроможність домовлятися. Угоди мають порушуватися – один із засадничих принципів російської realpolitik. Другий принцип – право на ці порушення належить виключно Росії. Це означає, що жодна домовленість не буде остаточною, і Кремль вимагатиме ще і ще. Шантажуватиме сусідів, партнерів, світ усе новими й новими кризами”, – нагадав він.

У звʼязку з цим Україна потребує надійного рішення. Група має розробити конкретні рекомендації.

“Україна має вкрай негативний досвід безпекових запевнень у межах Будапештського меморандуму. Ми категорично відмовляємося його повторювати. Будапешта-2 не буде. Ми потребуємо ефективних гарантій для стримування майбутньої агресії з боку Росії – військових, політичних, дипломатичних, інституційних, фінансових тощо. Ці гарантії мають бути включені в юридично обов’язкові й належним чином ратифіковані міжнародні угоди з державами-гарантами”, – зазначив він.

До гарантій має увійти подальше надання сучасних конвенційних озброєнь та бойової техніки без будь-яких обмежень та політично обумовлених перешкод.

Також – фінансова допомога для відновлення оборонного сектору України, щоб запобігти новим нападам. Крім цього, Україна потребує поглиблення співпраці в галузях інформаційної, кібернетичної та морської безпеки, а також обміну й аналізу розвідувальної інформації. Зокрема, для своєчасного виявлення ознак підготовки збройної агресії проти України.

Наступний блок – стримування нових нападів. Для цього потрібно побудувати систему двосторонніх або багатосторонніх договорів, які передбачатимуть детальні механізми дій гарантів на випадок агресії проти України.

Останнім блоком гарантій має бути санкційна політика. Санкції проти РФ мають тривати, допоки вона не виконає двох вимог: вона має не просто повністю вивести війська з України, а надати належні запевнення й гарантії неповторення агресії проти України та забезпечити повну компенсацію шкоди, заподіяної нашій державі та громадянам.

Також має бути передбачено дієвий механізм впровадження превентивних санкцій на майбутнє – у разі виникнення загрози агресії. Водночас необхідні гарантії термінового впровадження узгодженого та синхронного міжнародного режиму санкцій у разі, якщо агресія таки відбудеться.

Перша редакція документа про міжнародні гарантії безпеки для України може з’явитися протягом липня.

Про це заявив голова Офісу президента Андрій Єрмак у відповідь на запитання РБК-Україна.

Зокрема, за його словами, договір про гарантії безпеки для України не стане альтернативою політиці інтеграції до НАТО.

“Якщо ви відкриєте Конституцію, ви побачите відповідь на ваше запитання”, – зазначив Єрмак, натякнувши, що від курсу на НАТО ніхто не відмовляється.

Що стосується гарантій безпеки, то над ними будуть працювати “дуже швидко”.

“Ми плануємо вийти в першу редакцію документа протягом цього місяця. Працювати будемо швидко. У нас немає часу, наша позиція з напрацювання гарантій буде зміцнювати нашу позицію”, – додав Єрмак.