Немає більш прибуткової пори для магазинів і супермаркетів, ніж новорічні свята. Люди блискавично змітають товари з полиць, в суєті, намагаючись зробити святковий стіл ще багатшим і різноманітнішим.

На жаль, покупці по вуха в клопотах минає і майже повністю втрачають пильність. Вони стають легкою здобиччю безсовісних торгових мереж, повідомляє Корпуція. Інфо 

Ми дізнались таємниці, за допомогою яких супермаркети наживаються на покупцях.

Директор ГО "Союзу споживачів України" Максим Несмєянов і його заступник Михайло Шарков щомісяця організовують рейди столичними супермаркетами. На живому прикладі "Союз споживачів" розкриває обман торгових мереж.

Найпоширеніший підступ від продуктових магазинів – це м'ясні вироби та сирокопчені ковбаси, які зберігаються без граматичних упаковок.

dsc07959

Існує таке поняття, як процес усушки ковбаси. Тому її потрібно перезважувати щодва дні. Обов'язково, перевіряючи вагу продукту, потрібно подивитися на дату. Якщо він зберігається вже більше двох днів – потрібно сміливо йти в м'ясний відділ і зважувати товар заново.

Різниця у вазі може бути і незначною, але якщо ковбаса вже давно виставлена ​​на продаж – то, таким чином, є ймовірність переплатити значну суму.

В одному з великих супермаркетів активісти наштовхнулися на палицю сирокопченої ковбаси, яка зважувалася останній раз два тижні тому. Після контролю – різниця у вазі склала 54 гр. Таким чином, покупець витрачає зайві 10 грн.

Так само дуже старий і розповсюджений обман з живою рибою. При недостатньому насиченні кисню в акваріумі, жива риба набирається води. І тільки після зважування, вже вдома можна зрозуміти, що ця жива риба важить на 30% менше, ніж заплатив покупець. Такий трюк легко перевірити, якщо в акваріумі немає компресора або риби настільки багато, що вона насилу переміщатися – це явна ознака обважування товару.

dsc07946

Обов'язково на що варто звертати увагу – так це термін придатності товару. У холодильнику може легко завалятися прострочене м'ясо або риба. Такими товарами особливо легко отруїтися, тим більше, якщо він перележала зайві добу.

Максим Несмєянов згадав випадок, коли адміністрація магазину знехтувала безпекою покупців на свою користь:

"В одному з магазинів продавці нам на камеру зізналися, що вони миють списане м'ясо і переупаковують його знову. Уявляєте, що може бути з покупцем, якщо з'їсти такий продукт?", – дивується експерт.

Протермінований товар так само легко приховати за подвійне стікерування. Якщо ви бачите під маркером із зазначенням терміну придатності ще одну наклейку – сміливо зривайте і порівняйте дату.

dsc07986

Перевірку на термін придатності не пройшли і інші товари. Молоко тривалого зберігання, залежалось на полиці зайве 2 тижні. А ось що дійсно вражає – це партія імпортного соєвого молока, яка повинна була бути списана ще три місяці тому. Проте, ця продукцію все ще продають і її ціна – 70 грн за упаковку.

Аферу з простроченням товару дуже легко провернути, якщо продукція від імпортного виробника. Чи не кожен українець зможе перевести те, що написано на упаковці – кінцевий термін придатності легко можна прийняти за дату виготовлення. А адже саме імпорт на порядок дорожче і менш затребуваний серед покупців, що дозволяє легше обманювати.

У тому ж супермаркеті активісти виявили партію англійських мюслів, прострочених на місяць. Вартість однієї упаковки – 290 грн. У будь-якому випадку, крім зіпсованих смакових якостей, такою продукцією теж можна отруїтися.

Крім цих товарів, з недотриманням терміну придатності були виставлені на продаж: крупи, імпортні цукерки, соя, горілка і "заморське" пиво, сирна нарізка, упакована виробником, пельмені і вареники. Господарська хімія теж не витримала перевірку – деякі товари прострочені на рік.

Якщо є бажання добитися справедливості, в такому випадку можна діяти самостійно, або ж за допомогою поліції. Необхідно написати скаргу до Департаменту захисту прав споживачів і підкріпити її діями правоохоронних органів:

"У нас є 255 стаття, є різні органи, які складають у відповідних ситуаціях протоколи. В даному випадку, органи внутрішніх справ складають протокол тільки за статтею 156, 2 частини. А в цій ситуації, заяву про порушення, разом з рапортом поліції направляється в департамент захисту прав споживачів. Відштовхуючись від цієї заяви, департамент буде проводити перевірку, і в разі виявлення простроченого товару – магазин заплатить штраф "- пояснив інспектор патрульної поліції Сергій Шкурко.

dsc07936

Через неуважність або спеціально, касир може неправильно пробити товар. Помилка, здебільшого, буде на користь магазину. Дуже легко провести через касу невірне кількість певної одиниці, або ж просто пробити інший цінник. Щоб уникнути неприємних ситуацій – потрібно перевіряти чек не відходячи від каси, щоб якщо виникли питання – відразу можна було довести свою правоту.

Або ж навпаки, касир може неуважному покупцеві не пробити товар. В такому випадку на виході людини зупинить охорона і може звинуватити в крадіжці. Це вигідно магазину тим, що за вкрадений продукт, людина платить вартість товару в 20-кратному розмірі.

Якщо таке трапилося, ні в якому разі не можна йти в якісь підсобні приміщення для вирішення питання з працівниками магазину. Краще відразу викликати поліцію. Вона має право вимагати записи з камер спостереження, які зафіксують факт крадіжки або ж неуважність касира.

Дуже поширене порушення в магазинах – це недотримання умов зберігання товарів. Наприклад, згущене молоко в банку обов'язково повинна зберігатися в холодильнику.

Крім втрати смакових якостей у деякій консервації при високих температурах починається процес внутрішнього бродіння, що може призвести до харчового отруєння. За рік в СЕС звернулися 3 тис. осіб зі скаргами на отруєння згущеним молоком.

dsc07992

Дуже часто зустрічається, що у відділах кулінарії деякі товари зберігаються не в холодильнику, а викладені зверху, для зручності покупця. Але, в такому разі, температура в торговому залі не відповідає умові зберігання м'ясних чи рибних продуктів.

Такий товар вже не придатний для продажу, адже напевно обчислити, скільки продукт так пролежав неможливо. Простіше вимагати, щоб те ж саме продавець дістав з холодильника.

dsc08001

Рейд на великий супермаркет показав масу порушень, ніж навів чималий шум. Після цього, активісти направлять справу на розгляд до Департаменту прав споживачів, який зобов'язаний вжити заходів.

Так само "Союз споживачів України" продовжить спостереження за цією мережею і якщо ситуація не зміниться – вони нагрянуть знову сюди з перевіркою.

На жаль, за таку кількість порушень не вдалося виписати жодного штрафу – відповідальна особа так і не з'явилася на місці подій, навіть після приїзду поліції.

У будь-якому випадку, щоб уникнути таких ситуацій, необхідно бути всього лише більш уважними і читати те, що написано на упаковці.

Так само, члени профспілки настійно радять покупцям зберегти чек. Адже якщо вже довелося стати жертвою обману – без чека ніхто не почне розбиратися в ситуації.