Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Данилюк вважає, що з незаконним видобутком бурштину можна боротися тільки в спосіб легалізації бізнесу і контролю за ним.

Про це Данилюк заявив в інтерв’ю”Радіо Свобода”

“Заборони не працюють. У нас зараз заборонено казино. У нас багато що заборонено. А як тільки щось заборонено, на цьому сидять або кримінальні елементи, а також і правоохоронні органи. Тому забороняти – означає, що хтось годується. Наприклад, ліс-кругляк – теж експорт заборонений, але він відбувається, на цьому теж хтось заробляє. Тому єдина відповідь — це легалізація і контроль. І це єдине, що може держава робити”, – сказав Данилюк.

Водночас він наголосив на ефективності контролю і правильності моделі легалізації.

“Це єдиний шлях. Параметри можна змінювати. На забороні нічого не тримається”, – підкреслив секретар РНБО.

Як повідомлялося, президент Володимир Зеленський 4 вересня вніс до Верховної Ради законопроєкт про посилення кримінальної відповідальності за незаконний видобуток або переміщення бурштину через кордон. У Кримінальному кодексі, згідно з проектом, з’являється нова стаття 240-1 – “Незаконне видобування бурштину”.

Також, гральний ринок в Україні, що перебуває “у тіні” і має мільярдний обіг, має бути легалізований, і парламент має всі можливості, щоб швидко його легалізувати.

“В усьому світі цей ринок регулюється. Тому що він, якщо його вести безвідповідально, завдає шкоди громадянському суспільству. Він впливає на те, що люди витрачають всі гроші на це, хтось впадає в депресію… Тобто соціально він дуже руйнівний, якщо його проводити неправильно. Тому регулювання дуже важливе. Він неврегульований. Податки не платяться. Виходить так, що люди від цього страждають, а держава навіть не має можливості проконтролювати і, друге, не отримує коштів, щоб компенсувати цим людям – через медицину, соціальну допомогу, психологічну допомогу — цю шкоду”, – зазначив Данилюк.

За його словами, має бути — і це світовий досвід — обмежена кількість ліцензій і щоб участь у цьому брали не тільки українські, а й міжнародні гравці.

“І зараз Верховна Рада має всі для того можливості, щоб легалізувати цей бізнес”, – наголосив секретар РНБО.

Він нагадав, що пропонував легалізувати гральний бізнес ще у 2016 році.

“Я бачив, що держава втрачає мільярди – взагалі тіньовий обіг ми оцінювали близько мільярда доларів. І зараз сума не зменшилася”, – сказав Данилюк.

Водночас він зазначив, що зараз він цим не займається.

“За це відповідають інші люди. Я впевнений, що вони це зроблять максимально ефективно і в інтересах наших громадян. Таке завдання поставив Президент”, – зазначив секретар РНБО.