Міністерство оборони України анонсувало подання законопроекту про створення військової поліції. Її буде створено на базі ВСП, але крім охорони військових і контролем за дотримання ними уставу і законів, Військова поліція буде виявляти корупцію і злочинні схеми в Збройних силах.

“Корупція всіх вже дістала. Час вирішувати це питання. Є всі органи, необхідні для закриття питання. Ми подаємо закон про військову поліцію, сподіваємося, він пройде. Потрібна нова антикорупційна програма — її треба переписувати”, – заявив в інтерв’ю Цензор.нет міністр оборони Андрій Загороднюк

Загороднюк зазначив, що антикорупційний орган в Міноборони буде аналізувати технічні умови, тендери, звітність, розслідувати конкретні справи.

“Але треба сказати, що копіювати тут не вийде, тому що наша ситуація гірша, ніж у багатьох країнах … Тому наша система повинна бути набагато жорсткішою. Ще ми будемо розвивати незалежний аудиторський комітет, який би складався з фахівців”, – сказав він.

Військова поліція – це створений у багатьох країнах світу спеціальний правоохоронний орган з підтримання правопорядку в Збройних силах та інших військових і воєнізованих формуваннях. Як правило, військова поліція є самостійним органом військової юстиції, діяльність якого спрямовується і координується через Міністерство оборони.

Назва “військова поліція” значною мірою умовна, оскільки, наприклад, в Україні орган, що виконує військово-поліцейські функції, називається зараз Військова служба правопорядку, а в Польщі — Військова Жандармерія Війська Польського. Створення органів військової поліції у багатьох країнах почалося в роки Другої світової війни та в повоєнний період.

В Україні ВСП з’явилася в 2002 році, коли було видано перший наказ про початок формування структурних підрозділів Військової служби правопорядку у Збройних Силах України. Відповідно до Указу Президента України № 311/2008 від 8 квітня 2008 року “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 лютого 2008 року “Про хід реформування системи кримінальної юстиції та правоохоронних органів”. ВСП стала такою собі святою інквізицією ЗСУ, слідкуючи за порядком в армії, дотриманням Статуту Збройних сил, тощо. Решта військових підрозділів ВСП часто недолюблювали, бо хто ж любить перевіряльників.