Шокуюча статистика
В Україні зростає злочинність: за вісім місяців 2016 року її рівень на 10 тис. населення збільшився до 107 злочинів проти 88 в минулому році.

Загальна кількість злочинів збільшилася на 22,6%. Найбільший приріст вийшов за рахунок злочинів майнової спрямованості, які становлять 60% від їх загального числа. Зокрема, збільшилася кількість:

крадіжок – на 36% (з 182 8 тис. до 247,8 тис.);
пограбувань – на 38% (з 13,9 тис. до 19,3 тис.);
шахрайств – на 22% (з 31,3 тис. до 38,2 тис.);
У злочинах проти особистості зареєстровано збільшення кількості:

згвалтувань – на 80% (з 176 до 317);
розбоїв – на 27% (з 2,1 тис. до 2,7 тис.);
тяжких тілесних ушкоджень, що призвели до загибелі, – на 8% (з 420 до 454);
хуліганства – на 14% (з 2,8 тис. до 3,2 тис.).
Це офіційні дані, яке озвучило керівництво МВС і Нацполіціі України у вересні 2016 року у засіданні парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності.

Реакція МВС: статистику треба виправити
Незавидне становище викликало шквал критики і керівники відреагували: ситуація почала різко виправлятися. Зростання загальної кількості злочинів за 9 місяців цього року в порівнянні з минулим роком склав лише 18,6% (з 430 тис. До 512 тис.). Серед них:

крадіжок – на 33,7% (з 200 тис. до 267 тис.);
пограбувань – на 36,9% (з 16,2 тис. до 22 тис.);
розбоїв – на 22,3% (з 2,5 тис. до 3 тис.);
тяжких тілесних ушкоджень, в тому числі що призвели до загибелі – на 3,5% (з 1778 до 1844).
Кількість умисних вбивств за той же час зменшилася на 9,65%.

Якщо бути точним, то процес "корекції статистики" почався раніше. У липні зростання злочинності склало 25%.

Однак ніяке жонглювання зі статистикою не може приховати головного – злочинність продовжує зростати. Які ж причини цього?

Причини зростання злочинності: зубожіння народу і безробіття

Заступник голови Національної поліції України Вадим Троян вважає, що одна з головних причин зростання злочинності – погіршення соціально-економічного становища в державі.

Фіксується чіткий зв'язок правопорушень з безробіттям – одним з яскравих показників неблагополуччя. Зараз рівень безробіття серед економічно активного населення становить 9,9% (у 2013 – 7,7%). А згідно з результатами кримінологічних досліджень збільшення безробіття на 1% призводить до зростання рівня злочинності на 6%.

Це підтверджують і статистичні дані: в січні-серпні 2016 року серед усіх затриманих осіб, які вчинили правопорушення, було 63% безробітних (45 тис.) У 2015 році цей показник становив 58%, в 2014 – 54%, а в 2013 – 46 %.

На зростання соціальної злочинності вказує і зниження питомої ваги злочинів, скоєних у стані алкогольного сп'яніння. У порівнянні з 2013 р (до початку бойових дій на сході країни) він зменшився з 13 до 9%. Адже крадіжки, на відміну від насильницьких злочинів, люди майже завжди роблять в ясній свідомості.

Внутрішня міграція
В даний час в Україні офіційно зареєстровано 1,7 мільйона внутрішньо переміщених осіб. Переважна частина з них – біженці з Донбасу.

Майнова невлаштованість внутрішніх мігрантів – фактор, що провокують зростання злочинності. В Україні відзначається підвищення середньостатистичного зростання крадіжок саме в регіонах, де сконцентровано більшість переселенців. Це в першу чергу місто Київ (зростання в два рази), Миколаївська область (на 60%), Одеська область (на 61%) і Харківська область (на 62%).

Поширення зброї із зони АТО
На цей фактор зазначив Генеральний прокурор України Юрій Луценко. Найяскравіші кримінальні події останніх двох років пов'язані саме з використанням бойової зброї, привезеного із зони бойових дій. А фігурантами цих злочинів ставали колишні учасники антитерористичної операції.

Однак навряд чи цей фактор міг мати значний кількісний вплив. Число злочинів з використанням вогнепальної зброї навіть знизилося в порівнянні з минулим роком. У всякому разі – за офіційною статистикою.

«Закон Савченко»
Цю причину також назвав Юрій Луценко. За вісім місяців цього року подальшого відбуття покарання за «законом Савченко» звільнені 8,2 тис. Засуджених. 785 чоловік з них або 10% встигли зробити нові злочини, в тому числі 22 умисних вбивства.

Ясно, що цей фактор Генеральний прокурор сильно перебільшив. Кілька сотень не мають ніякого значення на тлі понад півмільйона злочинів.

реформа поліції
Значне зростання злочинності в Україні був спровокований реформою правоохоронних органів, яка, по суті, знищила систему охорони порядку. У частині порушення керованості це визнав і Луценко.

Величезне число досвідчених співробітників звільнилося з поліції самостійно, не бажаючи або не пройшовши принизливу процедуру майданної атестації. Принизливу – тому що рішення залишати міліціонера на службі чи ні брали бандити, вбивали і калічать їх колег в Києві. Достовірно відомий факт, коли членом однієї з таких атестаційних комісій був раніше судимий за грабіж.

Проблема не тільки в якості, але і в якій кількості. Дефіцит кадрів визнає і керівник Нацполіціі Хатія Деканоїдзе. Вона зазначає, що поліція відчуває кадровий голод – некомплект 23%.

Трагічно падають показники розкриття злочинів. Якщо за 9 місяців 2013 року звинувачення були пред'явлені по 40% злочинів, то за той же період цього року – по 22,6%.

І справа не тільки в простих співробітників. Дилетантство підлеглих неможливо подолати при тотальному непрофесіоналізмі самих «реформаторів». Їх основні зусилля спрямовуються на створення зовнішньої картинки у вигляді патрульної поліції, яка спочатку більше була політичним проектом.

Через кричущою безграмотності нових «копів» майже всі доведені до суду справи стосуються, як правило, тільки тих ситуацій, в яких злочинці були затримані в момент скоєння злочину.

Одночасно «реформатори» розвалили оперативно-розшукову роботу лінійних поліцейських структур. Начальники відділів та управлінь на місцях не контролюють діяльність патрульних і підрозділів по боротьбі з економічною, кібернетичної злочинністю і наркобізнесом. Результати роботи в цих сферах провальні.

А ліквідація УБОЗу позбавила поліцію знаряддя боротьби з оргзлочинністю.

Всі злочини, пов'язані з системними крадіжками (автомобільними, квартирними), пограбування, контроль незаконного валютного ринку і нелегального обігу зброї – все це фактично знаходиться під контролем організованої злочинності,

– Зазначив президент Всеукраїнської асоціації операторів ринку безпеки Сергій Шабовта.

Фахівці відзначають, що сторонні для правоохоронних органів фігури (такі як Арсен Аваков і Хатія Деканоїдзе) в принципі не здатні зрозуміти специфіку керованих ними структур. Незважаючи на це, політичні висуванці продовжують керувати і не визнають, що системні помилки реформи стали однією з причин зростання криміналу в Україні.

Спрямованість на інтереси влади
Глава парламентської фракції "Самопоміч" Олег Березюк вважає, що причина катастрофічної ситуації зі злочинністю в Україні – бажання правлячої верхівки повністю контролювати правоохоронні структури:

… Справа в тому, що правляча верхівка хоче мати у себе підконтрольні правоохоронні інституції. Коли ти служиш не букви закону, а одній людині, то ти не виконуєш сам закон. Не секрет, що в Україні вся система правоохоронних органів Завіт від кількох людей, яких можна перерахувати по пальцях. Тому силовики бояться цих людей, а не закону.

Частково це підтверджується тим, що не дивлячись на гучні заяви посадових осіб про боротьбу з корупцією, число притягнутих до відповідальності корупціонерів тільки зменшується.

За перше півріччя 2016 року правоохоронними органами викрито всього +1045 корупційних правопорушень, проти 1434 у 2015 році. Направлено до суду з обвинувальним актом ще менше – 893 кримінальних виробництва (проти 945 в 2015 році і 1506 у 2014 році) про корупційні діяння щодо 1025 осіб, з яких взято під варту лише 160 осіб. В основному, це дрібні службовці. До відповідальності притягнуто лише двоє посадовців 1-2 категорії (у 2015 році – 6 осіб).

Коментар
Головні причини зростання злочинності створені самою нинішньою системою влади в Україні. Це зубожіння населення, війна і біженство, непрофесіоналізм управлінців і розвал правоохоронної системи.

При цьому сама влада стає все менш схильною до дії закону, що веде до зростання корупції. Закон майже не захищає простих громадян, а використовується для придушення їхнього невдоволення.

У той же час, слід зазначити, що головним фактором, що стримує зростання злочинності, на сьогоднішній день є високий рівень культури українського суспільства. Багато хто не йде на злочини не тому, що бояться покарання, а тому що це неприпустимо з точки зору їх виховання.

Висновок
Так як система не змінюється, то зростання криміналу в Україні триватиме. У міру зниження рівня життя культурні бар'єри будуть слабшати. З корупційно-олігархічного Україна перетворюється в кримінально-олігархічну державу.