Головне для тарифу – це ціна газу, яка активно піднімається владою

 В Україні перепишуть порядок формування тарифів, а за завищені платіжки змусять відповісти місцева влада.

 Розроблений Мінрегіонбудом і затверджений 13 березня 2019 року на засіданні уряду законопроект ( «Про внесення змін до закону України« Про теплопостачання ») фактично встановлює нові механізми формування тарифів на теплову енергію.

 Переносить відповідальність з Національної комісії, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), яка стверджувала тарифи для теплопостачальних компаній, на місцеві органи самоврядування.  У разі прийняття законопроекту Верховною Радою, саме місцева влада будуть стверджувати тариф на тепло.

 «Більшість теплопостачальних компаній в Україні є комунальною власністю, тому прийняття нового закону буде доречним.

 Це продовження децентралізації: всі витрати, які формуються на місцевому рівні – це пряма зона відповідальності органів місцевого самоврядування перед жителями.

 Якщо сьогодні мерії деяких міст вважають нормою подати тарифи на рівні 3 000-5 000 грн.  за 1 Гкал, і розповідати своїм виборцям, що це зона відповідальності центральних органів влади, то зараз фактично на місцевому рівні влада буде особисто звітувати перед жителями за кожну гривню в складової тарифу », – сказав голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони навколишнього середовища  громадської ради при КМДА Олег Попенко.

 Повноваження Кабміну, згідно з документом, зводяться до затвердження порядку формування тарифів.  За НКРЕКУ залишили повноваження встановлення тарифів для підприємств в сфері поставок, ліцензування яких здійснює комісія.  Також додатково в законопроекті передбачені особливості формування і встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво з використанням альтернативних джерел енергії.

 Сьогодні повноваження по встановленню «Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування і постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води» має НКРЕКУ.

 Разом з тим, прем'єр-міністр Володимир Гройсман, під час селекторної наради 5 березня доручив місцевій владі встановити тариф на тепло для населення на рівні нижче 1400 грн. / Гкал.

 «Гройсман не має повноважень і можливостей встановлювати ліміти на вартість опалення.  Але дав доручення місцевій владі, яка за великим рахунком виконати неможливо в умовах діючої нормативної бази », – зазначив провідний аналітик ГО« Громадський аудит »Тарас Галайда.

 Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері комунальних послуг» № 626-VIII:

 Тарифи повинні враховувати собівартість теплової енергії і забезпечувати рентабельність підприємства.  Рентабельність визначається органом, уповноваженим встановлювати тарифи.

 Встановлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування і постачання не допускається.