Правовий статус податкової міліції – «ліквідовано», триває тримісячний ліквідаційний термін – повідомляє Корупція.Інфо

Під час ухвалення бюджету на цей рік нардепи фактично ліквідували податкову міліцію. Це нібито відбулося помилково, коли парламент підтримав норму про її ліквідацію та вилучення відповідного розділу з  податкового кодексу. 

Про це повідомила народний депутат від «Самопомочі», член парламентського комітету з питань податкової та митної політики Тетяна Острікова на своїй сторінці у соціальній мережі.

«Відповідний розділ ХVIII-2 «Податкова міліція» виключений з Податкового кодексу, який набрав чинності з 01.01.17 року», зазначила вона. «Це означає, що зараз немає правових підстав для діяльності податкової міліції, у неї немає законних прав та визначених законом повноважень. Однак і сам орган в установленому порядку, відповідно до закону, не ліквідовано, правонаступник його не визначений, кримінальні провадження, справи і документи нікому не передані, підслідність злочинів в КПК, зокрема про ухилення від сплати податків, залишилася за податковою міліцією. Де-юре правовий статус податкової міліції поки – «поза законом». Де-факто вона не ліквідована, співробітники не звільнені, провадження не передані, продовжує свою діяльність».

Думка експерта


Нардепи ненароком ліквідували податкову міліцію
Дмитро Савчук, кандидат економічних наук, викладач кафедри обліку та оподаткування ЧНУ
Про створення фінансової поліції йдеться з 2010 року. З того часу лунало багато думок та бачень цього. У нас, ще коли існувало Міністерство доходів і зборів, йшлося про створення цієї фінполіції і щоб вона об’єднала в собі контроль за усіма злочинами в сфері економіки. Відповідно, забрати ці функції в інших структур. Зараз міністр фінансів пан Данилюк каже, що проект про створення фінансової поліції вже є. Але водночас незрозуміле чітке коло повноважень цієї служби. Якими саме злочинами у сфері економіки вони будуть займатися. Чи вони будуть займатися лише злочинами у сфері податків та мита, чи інших злочинів в економіці також. Наразі невідомо.

Якщо брати досвід закордонних країн, то там фінансова поліція функціонує, але в різних країнах має різні повноваження.

Наприклад, у Данії у цієї фінансової поліції дуже обмежені повноваження. А в Норвегії вони більш ширші.

Випадковість прискорить створення нової структури

Майже двадцять років минуло від створення одного з підрозділів у структурі нинішньої фіскальної служби – податкової міліції. І майже весь цей період лунають заклики провести реформу цієї служби. Фактично перші дії були ще торік – навіть підготували відповідний законопроект про фінансову поліцію. Але якихось реальних заходів у цьому напрямку так і не було зроблено.

Про появу фінансової поліції, яка має прийти на зміну податковій міліції, заговорив і міністр фінансів Олександр Данилюк. Мовляв, найближчими днями це питання винесуть на розгляд уряду. Йдеться про реформу силового підрозділу фіскальної служби та перетворення його на аналітичну службу.

Після узгодження цього проекту в Кабміні цей проект мають одразу внести на розгляд парламенту.

Водночас навіть експерти та керівники цієї служби вагаються, чи буде така реформа на користь країни та бізнесу. Бо є чимало нюансів, які впливають на це. Зокрема, над чим буде працювати цей новостворений орган і які функції буде виконувати.

– На успішність/неуспішність реформи впливатимуть чимало факторів: Перше – правова основа. Результат чекаємо від Верховної Ради України. Друге – кадровий склад. Що буде мотивацією для призначень: матеріальна складова чи ідейна, – каже екс-начальник ГУ ДФС України в Чернівецькій області Михайло Сеничак. – Третє – над яким порядком денним працюватиме новоутворений орган – відпрацьовуватимуть свавільників чи заганятимуть у стійло результативних. Четверте – успішних співробітників представлятимуть до нагороди чи виганятимуть як ненадійних. І нарешті п’яте – від вищезазначених чинників залежатиме головне – довіра/недовіра і віра/розчарування.

Але, каже він, насамперед варто було би для обговорення побачити, власне, сам законопроект, який наразі лише готують. Очевидно, що всі процеси, пов’язані із новою податковою поліцією, мають відбуватися прискореними темпами. Адже час дуже швидко минає і стара структура за кілька місяців може просто залишитися поза законом.