В уряді шукають засоби для “осучаснення” пенсій, яке припинили ще в 2012-му.

Міністр соціальної політики Андрій Рева заявив про те, що першим кроком пенсійної реформи має стати “осучаснення” пенсій. При розрахунку розміру пенсій враховують середній розмір зарплати за три останніх роки роботи, передає Корупція.Інфо

Середня зарплата зростає, і в результаті українці, які вийшли на “заслужений відпочинок” в різний час, але при цьому мають однаковий стаж і дохід, отримують різні пенсії. До 2012-го року пенсії перераховували з урахуванням темпів зростання середньої зарплати, проте після “осучаснення” призупинили.

Як може змінитися дохід пенсіонерів, якщо “осучаснення” повернуть, і чи вистачить в уряду на це грошей.

Як хочуть “осучаснити” пенсії

Згідно з чинним законодавством, пенсія в Україні розраховується за формулою:

П = Зп * Кс

  • П – розмір пенсії
  • Зп – заробітна плата (середня зарплата за три роки до виходу на пенсії помножена на коефіцієнт зарплати і страхового стажу)
  • Кс – коефіцієнт страхового стажу (залежить від стажу)

Коефіцієнт зарплати – співвідношення між середньою виплатою по країні і тієї, яку на той момент отримував пенсіонер. Від цього коефіцієнта безпосередньо залежить розмір пенсії. Так, якщо, наприклад, зарплата за обраний період удвічі перевищувала середню по країні, то коефіцієнт буде дорівнювати 2, якщо на 35% – 1,35.

До 2012-го пенсії збільшували на 20% від зростання середньої зарплати по країні – вже кілька років ця норма закону не діє. В результаті, за даними Міністерства соціальної політики, понад 7 мільйонів українців мають розрахунковий базовий розмір пенсії менше прожиткового мінімуму. Як пояснює експерт організації “актуарно-пенсійний консультант” Олександр Ткач, чиновники порахували, що для “актуалізації” пенсій буде досить індексувати весь розмір пенсії на розмір інфляції (раніше індексували тільки ту частину, яка знаходиться в межах прожиткового мінімуму).

Однак і цю індексацію призупинили в 2014-му через різкий стрибок цін. Так, за два минулі роки рівень інфляції досяг 68,2%. Отже, мінімальну пенсію з 2014-го до кінця 2015-го повинні були підвищити з 949 до 1596 гривень. А в цьому році – до 1787 гривень (за прогнозом Міністерства економічного розвитку, інфляція буде на рівні 12%). Однак, на цей момент мінімальна пенсія в Україні – 1130 гривень.

У Кабміні пояснили, ні в 2014-му, ні в 2015-му через військові дії і економічну кризу грошей на індексацію не було. В цьому ж році пенсії обіцяють підвищити на 16%.

Міністр соцполітики заявив про те, що зараз уряд розглядає можливість повернути “осучаснення” пенсій. “З 2012 року осучаснення пенсій припинилося. Це означає, що тим, хто вийшов на пенсію до 2012-го фактично виплати заморозили. І люди, маючи чималий стаж роботи і хороший заробіток свого часу, отримують зараз не перераховані пенсії”, – прокоментував ситуацію Андрій Рева.

“З 2012 року осучаснення пенсій припинилося. Це означає, що тим, хто вийшов на пенсію до 2012-го фактично виплати заморозили. І люди, маючи чималий стаж роботи і хороший заробіток свого часу, отримують зараз не перераховані пенсії”

Якщо пенсії “осучаснять”, з огляду на зростання середньої зарплати, деякі пенсіонери отримають значну “прибавку”. Однак для цього в дефіцитному Пенсійному фонді доведеться знайти додатково мільярди гривень. Навіть з невеликими пенсіями, які отримують українці на цей момент, з державного бюджету доводиться покривати “дірку” в Пенсфонда в розмірі 145 мільярдів гривень. По доходах, які платять до Пенсійного фонду працюють українці, за словами міністра, катастрофічно не вистачає.

Грошей немає, але пошуки тривають

Як пояснює Андрій Рева, “щоб прибирати несправедливу різницю” між пенсіонерами, який вийшли на “заслужений відпочинок” в різних роках, потрібен фінансовий ресурс. На початку цього року ЄСВ скоротили з 38 до 22% – надходження до Пенсійного фонду скоротилися на третину. На цей момент Міністерство соцполітики разом з Мінекономіки та Мінфіном шукає додаткові резерви.

“Я вважаю, що без радикального підвищення заробітної плати отримати цей додатковий ресурс неможливо. Тому ми зараз шукаємо інструментарій, щоб отримати легалізовану частину зарплати, з якої сплати ЄСВ уможливили б перерахунок пенсій тим, у кого вони залишаються на рівні до 2012 року”, – пояснив міністр.

Раніше Рева заявляв, що в Україні найближчим часом можуть в 1,5 разу підвищити мінімальну зарплату. Разом з цим від розміру соціальних стандартів більше не буде завісити тарифна сітка зарплат у бюджетників. “Ми відпрацьовуємо сценарій збільшення мінімальної зарплати в півтора рази. Але для цього потрібно відмовитися від деяких міфів, які існують, з якими наша країна живе вже 25 років”, – заявив чиновник.

Крім того, в уряді планують всіх працевлаштованих українців зобов’язати платити ЄСВ (зараз його з 16 мільйонів працюючих платять тільки 10 мільйонів) і визначити мінімальну суму податку, яка буде вище, ніж 22% від мінімальної зарплати. В результаті приховувати свій дохід українцям буде не вигідно.

Як в цьому році змінили правила нарахування пенсій

З 1 січня цього року українці, які виходили на пенсію, могли подавати довідку про доходи за будь-які 60 місяців (5 років безперервного стажу) після липня 2000-го. 15 квітня набув чинності закон “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, згідно з яким українські пенсіонери можуть подавати довідки про доходи до 2000-го.

Це дозволить тим пенсіонерам, які мали високі зарплати, наприклад, в 90-х роках, значно підвищити свої пенсії. З початку року дохід до 2000-го враховувався при нарахуванні пенсій лише в тому випадку, якщо після цього часу не вистачало страхового стажу.

“У 90-е звичайно у всіх були різні зарплати. Тоді взагалі було таке, що на різних підприємствах зарплата могла бути і в 10 разів менше! Ось у мене у племінника до 97-го була дуже велика зарплата, він всю сім’ю утримував. А в 97-му роботу втратив, потім влаштувався в іншу компанію, став отримувати разів у п’ять менше. і ось тепер він в лютому виходив на пенсію, і сказали йому, що зарплату можна враховувати тільки після 2000-го! Звичайно, зараз він зможе отримувати куди більше, якщо дозволять йому порахувати за п’ять років, наприклад, з 92-го по 97-й!” – розповідає пенсіонерка Раїса Олексіївна.

Скільки потрібно працювати, щоб заробити на пенсію:

  • 20 років страхового стажу для жінок і 25 років для чоловіків, якщо вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011 року;
  • 30 років страхового стажу для жінок і 35 років для чоловіків, якщо вийшли на пенсію після 1 жовтня 2011 року.

Сама жінка на заслужений відпочинок вийшла давно, незважаючи на 35 років стажу, отримує пенсію за все в 1200 гривень. До слова, у 2011-му мінімальний стаж для призначення пенсії збільшили з 5 до 15 років. Якщо українець до 60 років офіційно пропрацював менше 15 років, йому доведеться задовольнятися соціальною пенсією.