Швеція розпочала головування в Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) з 1 січня 2021 року, у 2022 році головування перейде до Польщі. Про це з посиланням на рішення Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ повідомляє УНН.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, питання Донбасу і Криму будуть серед пріоритетів шведського головування в ОБСЄ у 2021 році.

Посол Королівства Швеція в Україні Тобіас Тиберг зазначив, що позиція Швеції, яка 1 січня перебрала у Албанії головування в ОБСЄ на 2021 рік, полягає у “захисті європейського безпекового порядку, який базується на трьох принципах: кордони не можуть бути порушені, конфлікти мають бути вирішені мирними засобами, кожна країна має право самостійно обирати свій шлях, і це повною мірою стосується України”.

Нагадаємо, генеральним секретарем ОБСЄ офіційно призначено представницю Німеччини Хельгу Шмід.

“Це офіційно: ОБСЄ призначила Хельгу Шмід новим генеральним секретарем, Маттео Мекаччі – директором БДІПЛ, Кайрат Абдрахманов – верховний комісар у справах національних меншин, а Марія Тереза Рібейро – представник з питань свободи ЗМІ”, – сказано в повідомленні.

Також міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба запросив нову Генеральну секретарку ОБСЄ здійснити свій перший візит до України і відвідати Донбас та адмінмежу з тимчасово окупованим Кримом. Про це повідомляє УНН з посиланням на пресслужбу МЗС.

“Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів телефонну бесіду з новопризначеною Генеральною секретаркою ОБСЄ Хельгою Шмід. Дмитро Кулеба привітав Хельгу Шмід із призначенням на посаду, побажав їй плідної роботи та успіхів на відповідальному посту. Він запросив співрозмовницю здійснити свій перший візит до України з можливістю відвідання Донбасу та адміністративного кордону з Автономною Республікою Крим”, — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що Хельга Шмід прийняла запрошення відвідати Україну, щойно це дозволятимуть обставини, пов’язані з карантинними обмеженнями через пандемію COVID-19. Генеральна секретарка запевнила міністра, що російсько-український конфлікт перебуватиме серед топ-пріоритетів порядку денного ОБСЄ у 2021 році.

Як повідомляв УНН, зазначені посади залишилися вакантними з 18 липня 2020 року, після того, як постійні представники держав-учасниць при ОБСЄ через розбіжності не змогли узгодити питання ні перепризначення, ні тимчасового продовження повноважень колишніх керівників органів ОБСЄ.

Албанське головування в вересні рекомендувало учасникам організації запропонувати нові кандидатури для їх призначення на РМЗС ОБСЄ. Спочатку були визначені 11 кандидатів на чотири посади: 10 з Європи, 1 з Казахстану.