США попередили Росію, що застосування ядерної зброї у війні з Україною спричинить «катастрофічні наслідки».

Про це в інтерв’ю ABC News в неділю повідомив радник Білого дому з питань безпеки Джей Салліван, коментуючи заяви президента Володимира Путіна, який пригрозив використати «всі наявні кошти», щоб відбити можливі атаки на території України, що анексуються.

«Ми були зрозумілі і підкреслили їм (російським – ред.), що США дадуть рішучу відповідь разом із союзниками та партнерами», – заявив Салліван, додавши, що ця інформація була доведена в ході «прямих» переговорів «на найвищому рівні» .

За словами Саллівана, масова мобілізація, оголошена в Росії 23 вересня, свідчить про проблеми, які зазнає армія. А її наслідком уже стали протести проти дій режиму Володимира Путіна.

«Те, що ми бачимо на вулицях, це глибоке невдоволення тим, що робить Путін, – сказав Салліван. – Зрештою, російський народ має визначити майбутнє Росії і про те, який опір буде чинити тому, що намагається зробити Путін, закликаючи (в армію) сотні тисяч молодих людей».

Оголошуючи про мобілізацію – першу для Росії з 1941 року – Путін звинуватив західні країни в ядерному шантажі і пригрозив, що «троянда вітрів може розвернутися і в їхній бік». Він додав, що Росія «має різні засоби поразки», які «за окремими компонентами» перевершують озброєння НАТО.

Салліван відмовився конкретизувати, яку саме відповідь заготовили США на випадок застосування ядерної зброї. «Ми хочемо донести принцип, що будуть катастрофічні наслідки, при цьому не беручи участі у риториці «око за око», – пояснив він.

У країнах НАТО розміщено близько 100 одиниць американської тактичної ядерної зброї, яка може бути використана для симетричної відповіді – це покаже рішучість та нагадає Москві про небезпеку її власних дій, вважає Матью Кроніг, експерт вашингтонського Atlantic Council. Крім того, вважає він, США можуть надати Україні літаки, ракети Patriot, батареї ППО THAAD та далекобійні ракетні системи, які дозволять завдавати ударів по цілях глибоко всередині території Росії.

Зазначимо, що європейські та американські політики розробляють екстрені плани на випадок, якщо президент Росії Володимир Путін зробить ядерний удар територією України. Про це повідомляє Financial Times. Один із високопоставлених американських чиновників зазначив, що якщо президент РФ думає, що ядерна загроза залякає Україну, змусивши її капітулювати або відмовитися від 20 відсотків своєї території, або залякає її союзників, щоб вони не допомагали Україні, то він дуже помиляється.

Два інші західні чиновники заявили, що ядерний удар по Україні навряд чи призведе до відплати, і, ймовірно, викличе військові дії у відповідь західних держав з метою покарати Росію. Ряд офіційних осіб переконані, що якщо Путін і вдасться до ядерної зброї, найімовірнішим сценарієм може бути використання тільки тактичної ядерної зброї, яка призначена для використання на полі бою.

На думку деяких військових експертів, Путін швидше за погрожує застосувати ядерну зброю і отримає поступки, ніж насправді застосує її. До того ж погана координація російських збройних сил з початку вторгнення в Україну передбачає, що ядерні удари можуть не змінити результату бойових дій.

Наразі існує велика ймовірність того, що Путін може застосувати тактичну ядерну зброю, але поки що немає доказів того, що він переміщає цю зброю або готує такий удар. Про це пише видання The New York Times. На думку представників з адміністрації США, Путін може застосувати ядерну зброю під час демонстраційного вибуху над Чорним морем, Північним Льодовитим океаном або на території України. Експерти вважають, що навряд чи президент РФ зважиться на це з огляду на реакцію з боку Заходу та союзників Москви, таких як Китай та Індія. Останні озвучили свою жорстку критику щодо застосування ядерної зброї російським диктатором.