На вівторок, 5 січня, призначено збори суддів Конституційного суду України, де розглядатимуть питання про відсторонення від посади голови КС Олександра Тупицького.

Про це повідомила представник Верховної ради в КСУ Совгиря Ольга в Facebook.

Передаємо її повідомлення прямим текстом:

За наявною інформацією на завтра, 5 січня, призначено збори суддів Конституційного Суду, на яких будуть розглядатися питання щодо Указу Президента України «Про відсторонення від посади судді Конституційного Суду України» від 29 грудня 2020 року № 607/2020 (щодо відсторонення Тупицького О.М. від посади судді Конституційного Суду строком на 2 місяці).

Інформую, що ст. 22 Закону “Про Конституційний Суд України” передбачено, що збори суддів Конституційного Суду вирішують питання, які безпосередньо не пов’язані зі здійсненням конституційного провадження та не належать до питань, що їх вирішує Суд на своїх засіданнях. Збори суддів Конституційного Суду є повноважними за умови присутності на них не менш як 12 суддів.

Звертаємо увагу, що Конституційний Суд не має повноваження за власною ініціативою розглядати питання і ухвалювати рішення щодо конституційності будь-яких актів (в тому числі Указів Президента України), зокрема і на зборах суддів чи на спеціальних пленарних засіданнях. Питання про конституційність зазначеного Указу Президента може бути розглянуто Конституційним Судом виключно у разі подання до Суду відповідного конституційного подання в порядку, передбаченому Конституцією і Законом “Про Конституційний Суд України”. Рішення щодо конституційності будь-якого акту, зокрема і Указу Президента, може бути ухвалено виключно на пленарному засіданні.

Ухвалення Конституційним Судом будь-якого рішення щодо неконституційності Указу Президента без дотримання порядку, передбаченого Законом і в інтересах одного із самих суддів Конституційного Суду, може містити склад злочину, передбаченого статтею 364 Кримінального кодексу (зловживання владою або службовим становищем).

Оскільки Указ Президента України є чинним, не визнавався у встановленому порядку незаконним чи неконституційним, відповідно до частини 3 статті 106 Конституції України він є обов’язковим до виконання на території України.

Таким чином, на зборах суддів чи спеціальному пленарному засіданні Конституційного Суду може бути вирішено питання виключно про подальшу організацію роботу Суду з урахуванням відсторонення судді Тупицького О.М. від посади судді Конституційного Суду.