Глава комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев недавно заявив, що Україна може отримати черговий транш МВФ в грудні цього року, так як виконала більшість структурних маяків для отримання фінансової допомоги від Фонду. Глава Мінфіну Сергій Марченко обурився цими публічними припущеннями. Він підкреслив, що саме він в уряді відповідає за переговори з МВФ, але такою інформацією не володіє.

Про це міністр фінансів заявив в інтерв’ю Радіо Свобода.

“Я не знаю, звідки глава комітету має таку інформацію. Я такою інформацією як міністр фінансів і людина, яка в уряді відповідає за переговори з МВФ, не володію”, — зазначив Марченко.

При цьому міністр підкреслив, що співпраця з Міжнародним валютним фондом є обов’язковою для України в 2021 році, так як кредит МВФ є одним із джерел покриття дефіциту бюджету, який поки Україна не може покривати своїми силами.

“Це обов’язкова умова для наступного року. Тобто ми не розглядаємо інші варіанти. Самостійно ми поки не готові фінансувати дефіцит бюджету. Тому це буде приплив валюти, який дозволить нам профінансувати дефіцит”, — пояснив Марченко.

Нагадаємо, 9 червня Рада директорів Міжнародного валютного фонду схвалила 18-місячну програму співпраці з Україною на 5 млрд доларів, яка буде виконана в разі виконання Україною ряду умов. Перший транш в 2,1 мільярда доларів Україна отримала вже 12 червня. Всього від МВФ в цьому році Україна планувала отримати 3,5 млрд доларів. Переговори щодо нового траншу призупинилися через резонансний скандал з відставкою колишнього глави НБУ Якова Смолія, який звинуватив владу в “систематичному тиску” на нього. У МВФ закликали команду Зеленського виконати одну з найважливіших вимог Фонду — зберегти незалежність Національного банку України. Але після цього місія Міжнародного валютного фонду раптово взяла паузу у візитах в Україну, щоб детально вивчити питання антикорупційних органів, справ навколо Суркісів і Приватбанку, використання коштів COVID-фонду тощо. Керівництво Фонду регулярно нагадує офіційному Києву про важливість нової антикорупційної інфраструктури в Україні, однак поки не може назвати дату місії для траншу stand by.

Важливо відзначити, що Кабінет міністрів розраховує до кінця року отримати запланований транш МВФ. Крім того, глава НБУ Кирило Шевченко недавно повідомив, що свіжий макропрогноз регулятора побудований на припущенні, що другий транш від Фонду буде в 2020 році.