Вчора депутати провели важливі голосування по призначеннях в уряд.

Кабінет міністрів Дениса Шмигаля поповнився міністром агрополітики і продовольства Романом Лещенком і тепер уже офіційним – без приставки “в.о.” – міністром освіти Сергієм Шкарлетом.

А ось кандидатуру колишнього топ-менеджера “Нафтогазу” Юрія Вітренка на посаду першого віце-прем’єра – міністра енергетики депутати прокотили.

Чутки про призначення Вітренка в Кабмін ходили ще з літа 2019 року.

Крім Міненерго його готували і в прем’єрське крісло. Ігор Коломойський влітку 2019 року прямо називав Вітренка одним з головних претендентів на посаду прем’єр-міністра.

Сам же Вітренко теж не заперечував, що у нього є прем’єрські амбіції. А тепер, коли глава уряду Денис Шмигаль запропонував його кандидатуру на пост першого віце-прем’єра і міністра енергетики, потенційно саме в ньому і почали бачити наступника нинішнього прем’єра. І такий розклад влаштовував не всіх.

Ще після засідання фракції “Слуги народу” стало зрозуміло, що у Вітренка немає твердої підтримки в монобільшості.

Опоненти цього призначення говорили про те, що зв’язок Вітренка з Ігорем Коломойським становить ризик для влади. Крім того, посада міністра енергетики занадто важлива, і не можна її віддавати якійсь конкретній групі впливу.

Не підтримали Вітренка і на засіданні профільного комітету.

Депутат Ганна Скороход задала питання Вітренку щодо премії в розмірі 4 млн доларів, отриманими за перемогу “Нафтогазу” в Стокгольмському арбітражі. Виявилося, що Вітренко вирішив взяти свою премію не грошима, а держоблігаціями на 4 мільйони доларів (за іншими даними, більш ніж на 7 млн ​​доларів) терміном на 5 років.

Тобто Вітренко фактично віддасть ці гроші державі в борг, а потім отримає їх назад, ще й з відсотками.

І це при тому, що сам НАК “Нафтогаз” цей рік закінчить зі збитками, а в державному бюджеті дефіцит коштів і не вистачає на підвищення зарплат вчителям та лікарям (на ті суми, що вони вимагають).

І з точки зору претендента на високу держпосаду отримання від держкомпанії такої грандіозної суми виглядало як приклад відсутність будь-яких моральних гальм.

Це і пригадали Вітренку в сесійній залі.

У підсумку – для призначення не вистачило чотирьох з гаком десятків голосів. Чотири фракції – ОПЗЖ, ЄС, “Батьківщина” і “Голос” не дали за призначення Вітренка жодного голосу.

За проголосували тільки 153 “Слуги народу”, 18 депутатів від групи “За майбутнє” і 12 членів “Довіри”.

Показово, що при голосуванні за Вітренка “утрималися” депутати з орбіти Ріната Ахметова. Також не голосувала “група Павлюка” – депутати, близькі до бізнесмена Іллі Павлюка, якого називають митним “рішалою”.

Таким чином, президентська фракція пішла наперекір проханням Зеленського, так ще й показала президенту і главі його офісу Андрію Єрмаку, що не всі готові призначати когось на ключові посади через договірняки з Коломойським.

Співрозмовники “Страни” в “Слузі народу” розповідали, що провал по голосуванню дуже не сподобався президенту.

“Перший (Зеленський – ред.) злий. Офіс президента теж. Вони дзвонили, намагалися протиснути, але не вийшло. Хтось ставив” плюсик “в чаті і не голосував, хтось просто не брав трубку, відключав телефон. Це знакова історія, зараз на Банковій не знають, що робити, нового кандидата поки точно у них немає, а голосувати з-під палки більше ніхто не збирається “, – розповіло джерело.

Глава фракції “Слуга народу” Давид Арахамія зізнався, що після провального голосування особисто з’ясовував у депутатів причину їх невдоволення кандидатурою Вітренка.

“Дуже багато депутатів відчувають себе трохи скривдженими, що у них не було, як то кажуть, доступу до тіла. Я особисто ходив по залу і питав людей”, – сказав Арахамія.

Арахамія вважає, що відсутність комунікації відняла у Вітренка близько 20-30% голосів.

Правда Арахамія вже заявив, що альтернативи Юрію Вітренку на посаду міністра енергетики поки немає. Повторне голосування за його призначення відбудеться в січні.