У Генеральній асамблеї ООН готують до голосування ще одну резолюцію, що міститиме пункт про засудження злочину агресії Росії та створення міжнародного трибуналу для покарання РФ. 

Про це в етері телемарафону повідомив головний консультант кабінету керівника Офісу президента Олег Гавриш. 

Наразі українська сторона робить усе можливе, щоб ці пункти були в резолюції, а потім представники країн світу за них проголосували. Саме прийняття рішення має відбутись орієнтовно за два тижні. 

– Сподіваюсь, що все вдасться, і це буде зроблено. Але ми маємо розуміти, що, навіть якщо за резолюцію проголосують, трибунал за рахунок ООН, імовірно, створено не буде. Необхідно, щоб таку вказівку давала Рада безпеки ООН, а Росія, яка все ще перебуває в Радбезі, може її заблокувати, – пояснює Олег Гавриш. 

Усвідомлюючи такі загрози, Україна готується до підписання угоди з цього питання з ЄС. 

Якщо хтось із країн Європи не захоче голосувати за таку угоду, наприклад, Угорщина, українська сторона домовлятиметься про долучення з окремими країнами. 

Зокрема, наприкінці листопада – на початку грудня українська делегація у складі нардепів зустрічатиметься із представниками США, Великої Британії, Франції, Німеччини. 

Депутати мають намір переконувати представників країн приєднатися до рішення про створення трибуналу, щоб покарати президента РФ Володимира Путіна. 

Проте важливо зазначити, що для створення Спеціального трибуналу щодо притягнення до відповідальності РФ за злочини агресії необхідна політична воля, але кількість країн, які підтримують створення трибуналу, зростає. 

Зокрема, як зазначив генеральний прокурор Андрій Костін, дуже важливо працювати над створенням такого трибуналу аби не залишити злочинців без покарання. 

 “Через юридичні обмеження МКС не може розглядати справу щодо агресії РФ проти України, а я вважаю це первинним міжнародним злочином, без якого всі інші жахіття проти мирного населення були б неможливі. І ми не можемо собі дозволити залишити цей акт насилля щодо цілої країни безкарним”. 

За словами генпрокурора, йдеться про створення трибуналу із дуже широкого кола учасників. 

“Це не може бути п’ять-сім країн, це мають бути всі, і я про це говорю на кожній зустрічі. Важливо, щоб насамперед це були країни, які є важливими з точки зору сприйняття легітимності результатів цього трибуналу”, – сказав Костін. 

Одночасно генпрокурор звернув увагу, що головне для створення трибуналу – це політична воля.  

“Говорячи про необхідність створення цього інституту, я завжди наголошую іноземним партнерам: “Якщо ви вже на рівні Генасамблеї, ПАРЄ, Європарламенту проголосували і підтвердили, що факт збройної агресії був, то зробіть наступний крок”, – зазначив він. 

“Найбільш реалістичний сценарій щодо створення трибуналу – це міжнародна угода. Її підписує уряд країни, ратифікує парламент, якщо того потребує національне законодавство. 

Загалом я не почув аргументів проти: діалог складний, але я оптимістично дивлюся на перспективи: кількість країн, готових підтримувати трибунал, зростає, поки що неофіційна підтримка від десяти до шістнадцяти країн у нас є”. 

Костін додав, що йому як українцю хотілося б, щоб трибунал відбувся в Україні, але локація трибуналу не є ключовим питанням.  

“Найважливіше – це притягнути до відповідальності Путіна та його кліку. Тому давайте залишимо розмови про місце трибуналу на майбутнє, наразі є важливіші речі”, – сказав він.  

“У будь-якому разі ми маємо думати не про помсту, а про справедливість. Де саме судді оголосять свій вирок – це вже інше питання”, – додав генпрокурор.