Сьогодні набув чинності закон США про ленд-ліз для України. Спікер Верховної Ради Стефанчук підкреслив, що це нова перспектива масштабної військової допомоги й відкриває нові можливості для нашої держави.

Крім того, президент США Джо Байден підписав закон про тимчасове державне фінансування, який дозволяє уникнути призупинення роботи державних установ і передбачає виділення 12,3 мільярда доларів допомоги Україні. Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на сайт Білого дому.

У повідомленні вказано, що закон “передбачає асигнування федеральним відомствам на 2023 фінансовий рік (починається 1 жовтня) до 16 грудня 2022 року для продовження проєктів та діяльності федерального уряду, а також включає додаткові асигнування для реагування на ситуацію в Україні”.

Нагадаємо, у четвер законопроєкт підтримав Сенат, а в п’ятницю – Палата представників США. Він набув чинності до кінцевого терміну, коли у США закінчується фінансовий рік і за відсутності схваленого фінансування оголошується шатдаун – вимушене призупинення роботи держустанов.

Законопроєкт включає пакет допомоги Україні в її боротьбі з російськими військами. Це зокрема:

  • $3 млрд на надання військової допомоги, включаючи навчання, обладнання, озброєння та логістичну підтримку;
  • $1,5 млрд на поповнення запасів американського обладнання, наданого Україні або іноземним країнам, які надали підтримку;
  • $2,8 млрд на продовження військової, розвідувальної та іншої оборонної підтримки.
  • додаткові $35 млн на фінансування реагування на “потенційні ядерні та радіологічні інциденти” в Україні, а також на запобігання крадіжкам цих матеріалів.

Кошти мають бути виділені Національному управлінню ядерної безпеки США “на загальні зусилля США з підтримки ядерної готовності України, зокрема на закупівлю та обслуговування додаткових датчиків, оцінку та аналіз даних, а також на забезпечення Національної гвардії України засобами захисту на атомних електростанціях”. Підставою для додаткового фінансування в адміністрації Байдена називають тривожну ситуацію на Запорізькій атомній електростанції. Обстріли об’єкта й території навколо нього пошкодили інфраструктуру та лінії електропередач.

У свою чергу, міністерство оборони США оголосило про виділення Україні нового пакету військової допомоги розміром 1,1 мільярда доларів, до якого зокрема входять 18 високомобільних артилерійських ракетних систем, або HIMARS. Туди також входять:

  • 150 броньованих високомобільних багатоцільових колісних машин (HMMWV);
  • 150 тактичних машин для буксирування озброєння;
  • 40 вантажівок і 80 причепів для перевезення важкого обладнання;
  • два радари для безпілотних авіаційних систем;
  • 20 багатофункціональних радарів;
  • системи протидії безпілотним літальним апаратам;
  • тактичні системи захищеного зв’язку, системи спостереження та оптики;
  • обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів;
  • бронежилети та інше польове спорядження;
  • фінансування підготовки, технічного обслуговування та утримання.

“Це оголошення є початком процесу укладання контрактів на надання Україні додаткових пріоритетних сил і засобів у середньо- та довгостроковій перспективі”, – уточнюють у Пентагоні.

На початку вересня Сполучені Штати оголосили про новий пакет військової допомоги Україні для протидії російському вторгненню вартістю $675 мільйонів. До нього увійшли додаткові боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS) та чотири 105-мм гаубиці, а також 36 000 снарядів для них. Загалом Сполучені Штати надали понад 16,2 мільярда доларів військової допомоги Україні для її боротьби з Росією.