Міністерство охорони здоров’я має намір змінити компанію-закупника вакцин для України, так як глава держпідприємства “Медичні закупівлі України” “дискредитує” країну перед міжнародною спільнотою.

Про це сказав глава МОЗ Максим Степанов в ході онлайн-брифінгу в середу, 6 січня.

“Своїми постами Арсен Жумаділов (глава ДП” Медичні закупівлі України “) дискредитує Україну перед міжнародним співтовариством. Також цим він почав погіршувати наші позиції в переговорах (щодо поставки вакцин від коронавірусу з компаніями-виробниками – Ред.). Я думаю, що в найближчому часу ми поміняємо компанію, яка буде виконувати функції із закупівлі вакцин. ми не можемо ризикувати забезпеченням вакцинами України “, – сказав він.

Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов запевнив, що інформація про провал процедур придбання вакцин проти коронавірусу є фейком. Також чиновник зазначив, що кошти для організації цього процесу держпідприємством “Медичні закупівлі” виділені в повному обсязі.

“Ми вже досягли домовленості з глобальною ініціативою COVAX. Це були досить важкі переговори. І вже є підтвердження щодо забезпечення України 8 млн доз вакцини. Вона буде в першому півріччі цього року, очікуємо її в кінці першого – початку другого кварталу. Наступне – переговори з топ-виробниками. МОЗ веде їх безпосередньо з компаніями, які знаходяться на завершальній клінічної третьої стадії випробувань або вже реєструють свою вакцину в деяких країнах. Ми використовуємо весь потенціал, який є”, – сказав міністр.

Степанов підкреслив, що постійно спілкується зі своїми колегами з країн-виробників вакцин. Крім того, питання щеплення українців проти коронавірусу знаходиться на постійному контролі президента України Володимира Зеленського. Він так само спілкується з керівниками держав, в яких виробляються вакцини.

“Максимально інтегровано і залучено до цих переговорів і Міністерство закордонних справ України. Забезпечення вакцинами – це питання національної безпеки. Перший договір Україна підписала з компанії Sinovac, яка отримала пріоритет по всьому світу. Це найбільша китайська компанія з виробництва вакцин. Ми очікуємо за договором 1 млн 913 тисяч доз. 700 тисяч доз ми повинні отримати протягом 30 календарних днів після реєстрації вакцини. Очікуємо їх в лютому “, – розповів Степанов.

За його словами, фінальні домовленості з цією компанією були досягнуті 25 грудня. Так само Україна вже домовилася і з іншими виробниками, але розголошувати деталей до підписання остаточних угод, яке відбудеться незабаром, не можна.

Повертаючись до теми діяльності ДП “Медзакупівлі”, Степанов зазначив, що його директор Арсен Жумаділов, який випустив ряд скандальних постів, своїми домислами дискредитує державу перед міжнародною спільнотою.

“Друге – що стосується зупинки операційної діяльності ДП” Медичні закупівлі України “нібито через припиненого фінансування. Це черговий фейк, спроба грати в політику. Звичайно, ніякої зупинки немає, підприємство працює в штатному режимі, фінансовий план був затверджений ще десь 10 грудня “, – додав Степанов, уточнивши, що паспорт бюджетної програми затверджується лише після вступу в силу закону про держбюджет.

Так само Степанов спростував і всі звинувачення в нібито невиплату зарплат в ДП “Медичні закупівлі”. Він запевнив, що всі розрахунки здійснені в повному обсязі. Останні – 30 грудня.

“Якщо говорити взагалі про діяльність цього підприємства, ми вже можемо підводити підсумки 2020 року. МОЗ вважає, що все було неефективним. У нього є одна функція – за рахунок держави купити важливі для країни ліки через тендерні процедури, 483 позиції. Станом на 31 грудня тендери по 103 позиціях були провалені, 20% від загальної кількості “, – підсумував Степанов.