Військовий експерт Дмитро Снєгирьов вважає, що деокупація Херсонщини відбудеться до кінця 2022-го – листопад-грудень. Такі оцінки також дають західні експерти і всі передумови для цього є. 

Таку думку в інтерв’ю ТСН.ua висловив експерт.

За його словами, наразі перспективний напрямок – це саме Херсонський. Наразі є передумови, що до нового року, ЗСУ “скоріш за все зможуть деокупувати правий берег Дніпра”.

“Наразі взято низку ключових населених пунктів на території Херсонської області. Зокрема, Дутчани. Контроль над ним дає можливість тримати під вогневим контролем вже лівий берег Дніпра. Не тільки на правому березі Дніпра логістика окупантів, а й на лівому. Плюс це дає можливість тримати під вогневим контролем український аеродром “Чаплинка” (розташований у селищі на Херсонщині – Ред.), який наразі використовують російські окупанти”, – наголосив він.

За даними Генштабу ЗСУ, за останній тиждень на Херсонському напрямку українські військові звільнили майже три десятки населених пунктів, але справа зовсім не в кількості, а в тому – де саме вони розташовані.

Одним з ключових моментів деокупації українських земель є звільнення Давидового Броду. Цей населений пункт на півночі області, а разом з ним і село Дудчани – на самісінькому березі Дніпра, відкривають українській армії шлях на Берислав. А це вже повний контроль над Каховською ГЕС, однією з небагатьох переправ у цьому районі. Від Берислава до перешийка із Кримом усього лише 75 км.

Збройні сили України в найближчій перспективі можуть суттєво ускладнити життя росіянам не лише на півночі Херсонщини, але й на всьому правому березі Дніпра, включно із Херсоном. Окупанти при цьому, каже Павло Лакійчук, нічого зробити з цим поки що не можуть.

– Фактично росіяни опинилися в ситуації, коли в них не вистачає сил для реакції на всіх напрямках. Фактично це – цугцванг. Будь-яке перекидання сил на якийсь фланг оголює інший. І гарного рішення для них немає, – пояснює експерт виданню Факти.

Відповідно, на південному фронті, кажуть експерти, все чіткіше вимальовуються перспективи деокупації Херсона. Хоча росіяни, і це очевидно, каже воєнний експерт Андрій Риженко, чіплятимуться за місто до останнього.

– Це єдиний обласний центр, який був захоплений російською армією з початком цієї широкомасштабної агресії. По-друге, Херсон дуже важливий для росіян, в тому плані, що Херсонська область фактично рятує економіку Криму, який настільки цінний та харизматичний для Путіна. Тому що Херсонська область, Херсон з доступом до води Дніпра – це, перш за все життя, для Криму, – пояснює Риженко.

За прогнозами західних аналітиків, Херсон можуть звільнити до середини листопада, втім, зазначають вони, ЗСУ мають небагато часу, щоб це зробити. Інакше росіяни встигнуть закріпитися. А південні чорноземи через погоду перетворяться на суцільні болота, що зробить наступ фактично неможливим.

Окупаційна армія РФ, хоч і відступає на півдні й півночі, але ще здатна показати зуби. Російські мобілізовані військовослужбовці, попри слабку підготовку і забезпечення за стандартами Другої світової війни, все одно залишаються фактором, який треба враховувати.

Павло Лакійчук каже, що термін у два-три місяці є тим періодом, який потрібен росіянам, щоб можна було побачити наслідки їх мобілізації.

– В принципі, це таке вікно можливостей, яким слід було б скористатися нашому командуванню, коли противник максимально ослаблений, не має достатньо підкріплення, і за ці місяці треба було б витиснути по максимуму, – пояснює він.

У намаганні втримати Херсон, Росія може спробувати відігратися та відкрити ще один напрямок, про який, здавалося б, забули.

– Я думаю, ми цього місяця це побачимо, бо знову ж таки, щільність військ російських там недостатня для витримування режиму оборони. Вони можуть спробувати або піти на лівий берег, або зробити якийсь марш-кидок у бік Одеси, – пояснює Роман Світан.

У Кремлі, припускають експерти, досі не відкидають плану захопити Одесу. Херсон є важливим для армії загарбників ще й як плацдарм для ймовірного наступу, тому не варто забувати і про Чорноморський флот РФ і морську піхоту, нагадує Андрій Риженко.

– Проєкція сили шляхом висадки десанту існує. Всі десантні кораблі російські зараз знаходяться в Севастополі, Новоросійську. Хочу нагадати, що знищений фактично один БДК Саратов. Але інші, вони боєздатні, – пояснює Риженко.