На початку 2021 року на рівень споживчої інфляції будуть впливати кілька чинників. Про це йдеться в огляді Департамент стратегічного планування та макроекономічного прогнозування Мінекономіки в четвер, 31 грудня, пише видання “Фокус”.

Підганяти зростання цін будуть фактори монетарного і адміністративного характеру, перш за все, підвищення тарифів на електроенергію, природний газ. Також зростання стимулюватимуть висока собівартість багатьох видів виробництва, в тому числі під впливом сезонності на продовольчому ринку.

Стримувати зростання цін буде скорочення споживчих витрат на тлі введення в січні локдауну і продовження карантину до кінця лютого. Споживачі будуть утримуватися від необов’язкових витрат і витрачати все більшу частину коштів на товари першої необхідності.

“Передбачувана і стримана динаміка обмінного курсу гривні в цілому не буде спотворювати ціноутворення на споживчому ринку”, – говориться в огляді.

У листопаді споживчі ціни зросли більше, ніж очікувалося. Цьому сприяли, перш за все, сезонність на продовольчому ринку, низький урожай, скорочення наповненості ринку, зростання собівартості виробництва і ряду комунальних тарифів (на природний газ і опалення). Збільшення попиту на товари першої необхідності стимулювало їх подорожчання. Одночасно падіння попиту на одяг і взуття призвело до незначного зниження цін на них.