Міжнародний валютний фонд вимагає від України розробити збалансований та реальний бюджет. У МВФ занепокоєні станом публічних фінансів в країні. Якщо передбачений дефіцит буде високим, то існує ймовірність залишити його без джерел покриття, а це в свою чергу поставить підзагрозу фінансову спроможність країни.

Такою думкою поділився з УНН голова комітету ВР з питань податкової та митної політики Данило Гетманцев.

“Щодо МВФ, то його як кредитора, безперечно, непокоїть стан наших публічних фінансів. З огляду на зазначене, партнери вимагають збалансований та реальний бюджет. Реальний – тут ключове слово. Адже, якщо ми передбачаємо завищений дефіцит без реальних джерел покриття — це ставить під загрозу нашу фінансову спроможність. Але погодьтеся, збалансований та реальний бюджет без ілюзій – це в першу чергу в наших інтересах”, — сказав Гетманцев.

Він додав, що до проекту бюджету величезна кількість зауважень.

“Ми маємо питання і до видаткової, і до дохідної частини бюджету. Однак, найбільше занепокоєння викликає дефіцит та державний борг. Дефіцит обсягом 6% ВВП – величезний. Але ще більше занепокоює невизначеність із джерелами його покриття. Мінфін розраховує залучити 4/5 запозичень, загальна сума яких безпрецедентно велика — 700 млрд грн, на внутрішньому ринку. Я не бачу такого потенціалу, такої ліквідності на ринку. Отже, очевидно, дефіцит підлягає корегуванню в бік зменшення”, — сказав Гетманцев.

За його словами, занепокоєння викликає і макропрогноз на наступний рік в 4,6% зростання економіки.

“Навіть до другої хвилі світових локдаунів цей прогноз був занадто оптимістичним (НБУ давав 4%). А сьогодні, очевидно, його також треба коригувати в бік зниження. Зниження макропрогнозу по ВВП — це зменшення дохідної частини бюджету, а отже і відповідне коригування видаткової. З огляду на зазначене, я не підтримую збільшення видатків на фінансування державних органів (наприклад, за постановою ВР на 248 млн для ВР, на 15 млн грн, хоча і до цього видатки у порівнянні з 2020 роком в проекті бюджету збільшувалися), рівно як і збільшення фінансування культури і спорту в такий складний для держави період”, — додав він.

Відзначимо, що 5 листопада Верховна Рада прийняла в першому читанні держбюджет на 2021 рік. Прийняла без особливих проблем – дивує хіба що той факт, що цього не вдалося зробити виключно голосами правлячої фракції. Мабуть, всередині “Слуги народу” вже утворилася група “непримиренних”, яка не голосуватиме взагалі за будь-які ініціативи, які виходять від виконавчої влади.

Але за допомогою груп-сателітів (а також “Батьківщини”!) Голосів вистачило. І, швидше за все, вистачить під час другого читання. Навіть незважаючи на те, що поки не ясно, яким буде документ до другого читання.