Читайте також: Українців за місяць стало менше на 17 тисяч осіб

мамо

Діти, діти, куди вас подіти?! Таким питанням задавалися жінки ще десятиріччя тому, але тепер для українок пріоритетнішим став саморозвиток і самореалізація.

Думки про народження потомства з'являються все пізніше і пізніше, а причин для цього чимало. Бажання стати "повноцінним" діячем суспільства переважає над бажанням стати "повноцінною" жінкою і матір'ю. Відмовою від материнства можуть стати екологічні, економічні, соціальні та інші проблеми.

Демографічні графіки України стрімко та впевнено прагнуть донизу. Негативна динаміка спостерігається не один рік. Різниця між народжуваністю та смертністю мала б лякати, але профільний експерт обгрунтував, що занадто хвилюватися не варто, адже все зумовлено і має історичне пояснення.

Якщо звернутися до офіційних даних, які надає Міністерство юстиції України, то за перше півріччя 2014 року народжуваність зменшилася на 25 тис. осіб у порівнянні з 2013.

Зі смертністю схожа ситуація. У 2014 році показники зменшилися на 19 тисяч осіб у порівнянні з тим, які показники були у 2013 році. Проте співвідношення між показниками майже незмінне: в 2013 – 162 тис. осіб, в 2014 – 155 тисяч.

Профільним експертом, який і взявся роз'язнювати демографічну ситуацію, став  Олександр Гладун, інформує Корупція.інфо .

 

Історія на своїй хвилі

Все зумовлюється історичними змінами та процесами.

"Народжуваність в Україні змінюється хвилеподібно – різкий спад народжуваності почався наприкінці 80-х – початку 90-х років і тривав до початку 2000-х років, коли показник сумарного коефіцієнта народжуваності склав 1,1 дитини на одну жінку. Зараз жінки, які народилися в ті роки, увійшли в активний репродуктивний період. Так як кількість жінок зменшилася, природно і кількість народжених в абсолютних числах буде менше. Що стосується смертності, то тут впливає інша демографічна хвиля – в 50-х роках був післявоєнний сплеск народжуваності і ті, хто народився в цей період зараз вже вступили або вступають в пенсійний вік, а в більш старшому віці смертність зростає. Таким чином, зараз наклалися дві хвилі – зменшення кількості жінок репродуктивного віку та велика чисельність людей старшого віку. Крім того, на смертність впливає смертність чоловіків працездатного віку, а в Україні цей показник набагато вищий, ніж в Європі ", – відзначає фахівець.

Також Олександр Гладун називає необхідні для умови для природного приросту населення. 

"Для того, щоб чисельність населення в Україні не скорочувалася за рахунок природних факторів (народжуваності і смертності), необхідно, щоб сумарний коефіцієнт народжуваності був на рівні 2,1 – 2,2 дитини на одну жінку, у нас зараз цей показник на рівні 1 , 5. Крім того, відбулися зрушення в самому репродуктивному поведінці – середній вік народження за останні років десять змістився з 24 років до 27 років. Тому, якщо жінка народжує пізніше, кількість дітей, яких вона може народити, зменшується ", – пояснює фахівець.


Загальні процеси у цивілізації – причина  змін в репродуктивному поведінці українських жінок.

"У Західній Європі така зміна репродуктивних установок давно вже відбулося. У Скандинавських країнах цей вік ще вище. В Україні ж ці психологічні трансформації відбулися після розпаду Радянського Союзу", – зазначив він.

 

Завести дитину не так легко. Для початко потрібно підготуватися економічно і стати на ноги у житті. Такої позиції дотримуються українки.

"У розвинених країнах це добре відома тенденція", – розповідає Олександр Гладун.

 

Народжуваність регіонів

Якщо брати до уваги всі регіони України, то найприбутковіші в плані дітонароджуваності регіони – західні.


"Народжуваність традиційно вища в західних областях. Найвищі показники у Волинській, Закарпатській, Рівненській області. Найменша ж народжуваність за підсумками попередніх років у Донецькій, Луганській, Полтавській, Сумській, Чернігівській областях. Тут більше літнього населення, особливо в Чернігівській області. Важливу роль в цьому випадку грають сімейні установки і традиції. На західній Україні висока орієнтація на сім'ю, люди більш релігійні і це впливає на показники народжуваності. А смертність залежить від вікової структури. У Чернігівській області найстаріше населення, а там де населення молодші – у тій же Закарпатській , Львівської, Івано-Франківській, Рівненській областях – там і показники смертності нижче, більше дітей народжується. У нас достатньо старе населення, тому параметру Україна входить в 20-тку країн світу з найстарішим населенням ", – пояснює Гладун.


Несвоєчасний перепис населення створює проблеми у  вивченні демографічних тенденцій в Україні.


"У нас єдина в роки незалежності перепис населення був у 2001 році. Чим далі ми від неї, тим більше неточностей накопичується при обліку населення та реальна чисельність населення починає розходитися з тією, що йде за даними статистики. Нам вкрай необхідна оцінка реальної чисельності населення в регіонах. За рекомендаціями ООН, перепис населення необхідно проводити щонайменше раз на 10 років ", – зазначає Олександр Гладун.

Не тільки експерт вважає, що війскові дії та нестабільна ситуація негативно впливає на демографічні графіки.

"В результаті того, що відбувається в країні, підвищується смертність населення. Підвищується кількість серцево-судинних захворювань, інсультів. Природно, в такі складні часи люди відкладають народження дітей і, як наслідок, відбувається зниження народжуваності. Тобто демографічна ситуація погіршуватиметься внаслідок цієї кризи. Однак, після кризових подій смертність падає, а народжуваність підвищується. Це демографічна закономірність, яка проявляється у всіх країнах після аналогічних криз ", – відзначає експерт.

Мир, спокій та припиненнся стрілянини потрібні не лише для простих людей, але й для підвищення рівня народжуваності.

m2_01

m1

 

 

Автор: Валентина Рущак