Депутати проголосували за можливе підвищення цін на електроенергію

Верховна Рада України прийняла в першому читанні за основу урядовий законопрокт №4493 «Про ринок електроенергії України».

«За» проголосували 237 народних депутатів з 226 мінімально необхідних.

Документ планують допрацювати до другого читання.

«Законопроект передбачає повне виконання вимог Третього енергетичного пакета ЄС по юридичному та організаційному відокремленню діяльності з розподілу і передачі електричної енергії від інших видів діяльності, що є умовою для запровадження економічної конкуренції на ринку електричної енергії», – наголошується в пояснювальній записці до документа.

Законопроект парламенту представив міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик. За словами міністра, документ є основоположним для створення ринку електроенергії в Україні.

«Це перший крок до створення ринку елетроенергіі, якого у нас поки немає. … Ми даємо зараз філософію, а потім буде прийнятий ряд технічних рішень, які дадуть можливість створити конкуренцію », – сказав Насалик.

«Переваги відчують споживачі, тому що стануть головними суб'єктами ринку. Користувач матиме право вибору – ось основне в законі. … Споживач більше не братиме ціну, яку йому диктують. Хочеться, щоб було для споживача 6-7 постачальників, з яких він буде вибирати і таким чином створювати конкуренцію », – сказав Насалик.

Міністр уточнив, що саме цей закон в середньостроковій переспективі зможе привести до зниження цін на електроенергію в Україні. Так, згідно з документом, адміністративне регулювання цін на електроенергію буде скасовано – тарифи будуть формуватися виробником електроенергії і її постачальником.

Депутати, проте, висловили побоювання, що закон може, навпаки, підвищити тарифи на електроенергію для населення через невизначеність з тим, яким чином буде розприділятись дешева гідроелектроенергія і атомна електроенергія.

Закон також передбачає введення перехідного періоду:

«Виходячи з досвіду реформування внутрішніх ринків електричної енергії в країнах ЄС, який тривав понад 10 років, введення повномасштабного ринку електроенергії потребують можливості для підготовки та адаптації суб'єктів галузі до нових умов роботи … Тому, законопроект передбачає введення періоду (до 24 місяців з дати вступу чинності цього Закону), протягом якого мають бути створені необхідні технічні, організаційні, економічні та нормативно-правові передумови для впровадження і злагодженого функціонування ринку електричної енергії України », – наголошується в пояснювальній записці до документа.

Як відомо, законопроект був зареєстрований в парламенті в квітні, а в травні був схвалений профільним комітетом.