Експерти склали топ найбільш важливих законопроектів, які увійдуть до парламентського порядку денного 9 сесії Верховної Ради восьмого скликання. Майбутня сесія обіцяє бути скандальною, щедрою на популістські заяви і численні акції протестів.

Вибори по-новому

У вересні народні депутати повинні приступити до прийняття у другому читанні проекту Виборчого кодексу. «У жовтні залишиться рік до парламентських виборів. До президентських ще менше. Тому одним з перших законів важливо буде упорядкування виборчого законодавства», – заявив голова Верховної Ради Андрій Парубій.

Популярне: "Чим більше комбайнів, тим вищою буде зарплата та пенсія": Ляшко зробив нову гучну заяву

Найбільш спірні моменти законопроекту: скасування мажоритарної виборчої системи (перехід на відкриті партійні списки) і заборона політичної реклами.

При цьому високі шанси, що законопроект прийнятий не буде, прогнозує нардеп Ігор Попов: «Восени проект кодексу не винесуть в зал, тому що скажуть, що він не готовий. І він насправді не готовий, так як поправки не опрацьовані на рівні робочої групи».

Особливий статус для Донбасу

Термін дії нинішнього закону про особливий статус минає 6 жовтня 2018 року, він був прийнятий в рамках виконання Мінських угод. Спецпредставник ОБСЄ в Тристоронньої контактній групі Мартін Сайдик вже звернувся до Парубія з проханням пролонгувати дію закону. Цей крок міг би сприяти залученню сил ООН для вирішення конфлікту і дати сигнал міжнародній спільноті для подальшої підтримки цих зусиль, повідомила перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко.

Депутатська недоторканність

Про необхідність «добити» питання про зняття депутатської недоторканності заявили у фракції БПП. При цьому в жодній іншій фракції не заперечують проти розгляду такого проекту. Але самі парламентарії в приватних бесідах сумніваються в успішності голосування.

Крім того, нардепи хочуть реформувати роботу парламенту (скоротити кількість комітетів, зменшити кількість паперового документообігу, ввести кримінальну відповідальність за кнопкодавство).

рада

Державне бюро розслідувань

Поправки до закону про Державне бюро розслідувань Рада повинна була розглянути ще до середини липня, але не встигла. Йдеться про чітке визначення статусу оперативних співробітників. Без прийняття цієї правки ДБР не може навіть оголосити конкурс про набір оперативників, крім того, на даний момент немає законодавчих підстав виплачувати їм зарплату.

Інтернет-цензура

Ще в липні нардепи пропонували прийняти закон, що дозволяє блокувати будь-який сайт в Україні на 48 годин без суду і слідства. Через хвилі критики і звинувачень в бажанні встановити цензуру в країні, законопроект розглянуто не було. Але 6 серпня президент Петро Порошенко розпорядився зібрати спеціальне засідання РНБО і виробити на ньому заходи протидії втручанню РФ у майбутні вибори в Україні. Експерти припускають, що таке розпорядження дає підставу для звернення РНБО до Верховної Ради з проханням посилити заходи по боротьбі з кіберзлочинністю та тероризмом – а значить, питання про посилення моніторингу інтернет-простору спецслужбами з високою ймовірністю повернеться до сесійної зали.

«Евробляхи»

Закон про легалізацію нерозмитнених автомобілів на єврономерах парламентарії обіцяли розглянути у вересні. “Євробляхери” обіцянку не забули і готують до початку сесії масштабну акцію в урядовому кварталі. Вони також висунули нові вимоги до законопроекту, які хочуть побачити до другого читання документа. Зокрема, вони вимагають виключити з формули розрахунку ставки розмитнення вік авто, знизити ставку розмитнення, ввести пільгове розмитнення (скасувати плату для ветеранів війни та інвалідів першої і другої категорії, ввести 50% ставки для УБД).

Можлива відставка Гройсмана

Не виключено, що восени уряд Володимира Гройсмана пройде перевірку на міцність. В оточенні Порошенка кажуть про можливу відставку прем’єр-міністра орієнтовно в жовтні. За словами експертів, чутки про відставку Гройсмана – наслідок бажання президента повернути главу уряду в свою командну обойму, адже ні для кого не секрет, що останнім часом Гройсман дрейфує до “Народного фронту”. Розрахунок нібито такий: якщо прем’єр-міністр і далі продовжить вести самостійну гру, то восени на нього покладуть всю політичну відповідальність за підвищення тарифів на газ на вимогу МВФ і відправлять у відставку, а новим в.о. глави уряду стане перший віце-прем’єр Степан Кубів.