Співробітники Управління ООН з прав людини під час місії до Бучі задокументували випадки вбивства, у тому числі шляхом самосуду, близько 50 мирних жителів.

Про це заявила Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет.

«Майже кожен жителі Бучі, з яким спілкувалися наші колеги, розповів нам про смерть родича, сусіда або навіть незнайомої людини. Ми знаємо, що потрібно зробити набагато більше, щоб розкрити те, що там сталося, і ми також знаємо, що Буча – це не поодинокий випадок», – сказала Бачелет.

Загалом Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні отримала понад 300 повідомлень про вбивства мирних жителів у містах Київської, Чернігівської, Харківської та Сумської областей, які були підконтрольні російськими загарбниками наприкінці лютого та початку березня.

Наголошується, що російські військові без розбору обстрілювали  населені райони, вбиваючи мирних жителів , це дії, які можуть бути кваліфікованими як воєнні злочини.

«Російські збройні сили без розбору обстрілювали та бомбардували населені райони, вбиваючи мирних жителів і руйнуючи лікарні, школи та іншу цивільну інфраструктуру, дії, які можуть прирівнюються до воєнних злочинів», – сказала Равіна Шамдасані, речниця Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Також зазначається, що все частіше з’являються повідомлення щодо скоєння сексуального насильства проти жінок, чоловіків, дівчаток і хлопчиків з боку військовослужбовців рф в Україні. Зокрема до Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні надійшло 75 повідомлень про такі випадки з усієї країни, більшість з них була з Київської області. ММПЛУ перевіряє кожне з них, але робити це все ще складно, оскільки постраждалі можуть не хотіти чи не мати змоги дати інтерв’ю. 

Затримання цивільних осіб стало поширеною практикою в районах, які контролюються Збройними силами Російської Федерації та пов’язаними з нею озброєними групами. З 24 лютого ММПЛУ зафіксувала 155 таких випадків, включно з затриманнями посадовців місцевих органів влади, журналістів, активістів, правозахисників та інших осіб. Повідомляється, що деякі з них зазнавали катувань або жорстокого поводження, їх залишали без їжі та води або тримали в переповнених імпровізованих приміщеннях. П’ятьох жертв насильницьких зникнень згодом знайшли мертвими. 

В ООН станом на 20 квітня підтвердити загибель 2345 і поранення 2919 цивільних людей через війну Росії проти України. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.

Додамо, що 2 квітня Київщина була звільнена від російських військ. Після відступу військових РФ у визволених містах і селах були зафіксовані масові випадки убивств цивільних жителів.

Україна і деякі представники Заходу вимагають також притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини через події на Київщині.