На думку експертів, проблема не в тому, як звільнити голову НБУ, а як знайти грамотного рульового для регулятора.

19 грудня виповнилося півроку, як Валерія Гонтарєва займає посаду десятого за рахунком голови Національного банку України. За час своєї роботи головний банкір країни відзначилася суперечливим стилем управління фінринку, а також падінням готівкового курсу нацвалюти на третину – з 12 до 16 грн ./$.

 

ЗВІЛЬНЕННЯ

Наприкінці листопада нардепи Дмитро Святаш і Валерій Писаренко зареєстрували у Верховній Раді законопроект №1055, згідно з яким пропонувалося звільнити голову НБУ Валерія Гонтарєва. За словами одного з авторів законопроекту Дмитра Святаша, півроку на цій посаді було достатньо для того, щоб показати результати роботи. Замість досягнень нардеп перераховує недоліки в політиці регулятора – 45% девальвація гривні, вибіркове рефінансування, проблеми в банках. У свою чергу, Гонтарева на ініціативу депутатів відреагувала категорично: "Цей законопроект однозначно є тиском на мене як главу НБУ і на мою команду".

Як вирішиться історія зі спробою депутатів звільнити голову НБУ – поки незрозуміло. Станом на 25 грудня, законопроект Святаша і Писаренко був наданий в комітети для ознайомлення. Нагадаємо, раніше, ще в кінці серпня, аналогічний законопроект №4545 був зареєстрований у ВР нардепом Нестором Шуфричем.

На думку експертів, проблему звільнення голову НБУ треба розглядати ширше: "Її можна звільнити, але в Україні дуже складно призначити нового главу НБУ. Зараз у ВР коаліція загрузла в політичних інтригах. Тому в такій ситуації складно узгодити кандидатуру нового глави НБУ. Занадто багато охочих від різних політичних сил. Тому її будуть тримати до тих пір, поки не знайдуть компромісну фігуру, яка може пройти голосування в НБУ без проблем ", – говорить президент Украналітцентра Олександр Охріменко.

 

ЧИСТКИ В НБУ.

 

Восени ситуація навколо регулятора загострилася і з причини кадрових рокіровок топ-менеджерів НБУ. Так, в середині жовтня стало відомо про те, що звільнена від займаної посади заступника голови Нацбанку Віра Ричаківська з зв'язку з виходом на пенсію. Вона пропрацювала в банківській система 38 років, із яким 21 рік працювала в НБУ. А на початку грудня стало відомо про звільнення з займаної посади директора гендепартамента грошово-кредитної політики НБУ Олени Щербакової. Як зазначили в регуляторі, Щербакова пішла з Нацбанку за власним бажанням, пропрацювавши в цій установі близько 20 років, причому членом правління НБУ стала в 2011 році.

Експерти пояснюють ці кадрові чистки просто: в НБУ намагалися провести реструктуризацію всього відомства, але ця спроба, на жаль, поки що успіхом не увінчалася.

"Були спроби підсилити керівництво НБУ новими кадрами, якиі як очікували зможуть допомогти Валерії Гонтаревй навести порядок в НБУ і взагалі у банківській системі. Але це були скоріше спроби прилаштувати своїх людей для впливу на грошові потоки і рішення НБУ. Як результат, в цілому прийшли фахівці мають хороший досвід роботи в банківській сфері і добре розуміють, що таке банківська система, але вони не мають досвіду державного управління. Як результат – повний провал роботи керівництва правління НБУ. Можна скільки завгодно себе хвалити і розповідати про реформи, але та обставина що в Україні ряд найбільших банків не можуть нормально погашати депозити – це особиста "заслуга" керівництва НБУ ", – вважає Охріменко.

 

Чи дійде до СУДУ.

На початку грудня адвокат Ростислав Кравець заявив, що Печерський райсуд задовольнив його позов відносно стосовно головного банкіра країни і зобов'язав прокуратуру Києва провести досудове розслідування дій регулятора в серпні 2014 року. Крім того, повинна бути внесено відповідний запис до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

У коментарі юрист зазначив, що різка девальвація гривні в серпні виглядала підозріло:

"За кілька днів валюта подорожчала на 3-4%. І в цих умовах спочатку Національний банк продав валюту дешевше, а потім, коли подорожчання відбулося, купив її дорожче . це дозволило фактично заробити спекулянтам. Дивно чути про плаваючий курс, коли він за кілька днів коливається в межах 3-4%. в умовах здорової ринкової економіки – це неможливо. Тому вважаю, що подібного роду дії незаконні. у зв'язку з чим звернувся з відповідною заявою в прокуратуру ". Правда, в столичній прокуратурі станом на 2 грудня відзначили, що рішення Печерського райсуду поки не отримували. Станом на кінець грудня, немає чіткої інформації, просувається ця справа.

А в прес-службі Нацбанку на початку грудня відзначили, що ніяких документів не отримували:

"По суті обвинувачення: покупка і продаж валюти на міжбанку в залежності від кон'юнктури ринку є прямою професійної функцією Національного банку, при цьому всі процедури НБУ строго регламентовані.

ПРОГНОЗИ.

Тим часом валютна ситуація в Україні як і раніше залишається невизначеною – не виключено, що нацвалюта і в 2015 продовжить девальвувати. Нагадаємо, в 2014 році гривня вже показала падіння в 2 рази – з 8 до 16 грн, як демонструють рівень купівлі-продажу банківські обмінники. А тим часом на чорному ринку долар можна купити по 18,5-18,8 грн ./$

На думку Охріменка, причиною девальвації гривні стали прорахунки Кубіва та Гонтаревої на посаді глави НБУ.

"Іноді виникає відчуття, що вони просто не розуміють, як працює валютний ринок України і що потрібно робити. Так, у березні 2014-го Кубів спровокувало обвал гривні за рахунок безглуздою скупки 50 млн доларів, а в липні Гонтарева знову ж настала в на ті ж граблі і був обвал. Потім вже восени Гонтарєва вирішила використовувати метод контрольованого курсу долара, як це було при Арбузова-Соркін, але просто вона не вміє цього робити. В результаті Гонтарева втратила 1,3 млрд доларів, а курс не стабілізувала ", – перераховує промахи Охріменко.

За його словами, до цих помилок можна додати непрозоре рефнінасірованіе, абсурдні валютні аукціони і явні гри з введенням тимчасових адміністрацій:

"Все це призвело до того, що зараз українська банківська система дійсно перебуває в стані колапсу. При цьому який курс гривні очікується у 2015 році , ніхто не знає. Але зрозуміло інше – якщо Валерія Гонтарєва буде на чолі НБУ і далі, то може повторитися сумний досвід 1993-1995 років, коли купоно-карбованець знецінився багаторазово ".

 

 

за матеріалами : Антикор