корупція

Реальна та ефективна боротьба з корупцією та корупціонерами в будь-якій розвинутій країні світу потребує верховенства права  не тільки на папері, але й на практиці.
Верховенство закону має працювати для всіх. Тобто, всі громадяни, в тому числі, високопосадоці, не зважаючи на список їхніх "заслуг" та "пільг", повинні цим законом підкорятися. Грубо кажучи, жоден громадянин, незалежно від його політичного, економічного, соціального чи іншого статусу в суспільстві, не може бути вище закону. Єдиний спосіб зміцнити й гарантувати верховенство закону – це впровадження системи управління, що базується на поділі влади з системою стримувань і противаг.

Основною метою цієї системи є запобігання узурпації влади, мінімізація корупції та монополій. Уряду надається достатньо влади, щоб він могло керувати, а люди повинні мати можливість його контролювати. В результаті, будь-яка людина, яка порушує закон, переслідується відповідно до усталених законів країни.

кор1

Для боротьби з корупцією багато країн створили (а Україна поки ще перебуває на стадії створення) антикорупційні органи боротьби з цим усепроникаючим явищем (особливо, що стосується державних структур). Однак здатність цих установ ефективно і повною мірою боротися з корупцією визначається тим, наскільки діючі інституціональні механізми здатні стримувати тих, хто вже у них служить. Мова йде про те, що якщо в самі ці агентства або бюро по боротьбі з корупцією корупція все ж проникне, вони, відповідно, не зможуть бути ефективним інструментом боротьби з нею.

У цьому зв'язку, не менш важливою складовою для ефективної боротьби з корупцією є незалежність судової системи. Феміда повинна мати здатність і юридичним правом притягнути до відповідальності будь-яку посадову особу. У системі, яка регулюється верховенством права, судова влада повинна мати повну незалежність і здатність притягнути до відповідальності всіх, хто помічений у корупційній діяльності, включаючи високопоставлених державних службовців і політиків.

кор2

Третій фактор, що допомагає успішно боротися з корупцією – свобода преси. Незалежна преса, наприклад, може розслідувати і викривати корупційні схеми, і надавати необхідну інформацію для поліції та судових органів, щоб притягнути правопорушників до кримінальної відповідальності.

права журналістів

Крім того, вирішальне значення для боротьби з корупцією має відкритість і прозорість комунікацій держави. Соціологи давно підмітили, що практично у всіх суспільствах прозорість найкраще перешкоджає участі в корупційній діяльності і може підвищити здатність правової та судової системи ефективно боротися з учасниками корупційних схем.

На жаль, більшість посткомуністичних країн або країн з перехідною економікою, мають управлінські процеси, які не гарантують верховенство закону. Наприклад, судові системи багатьох з них не відповідають мінімальним вимогам, серед яких – незалежність суддів від свавільного втручання виконавчої гілки влади та інституційної незалежності.

У цьому зв'язку України, яка прагне ефективно боротися з корупцією, повинна починати з інституційних реформ, щоб забезпечити собі механізми, які гарантують верховенство права. Це, зокрема, включає в себе створення регулюючих процесів, заснованих на такому поділі впливу гілок влади, яке забезпечить життєздатність стримувань і противаг.

Крім того, важливо, щоб державою гарантувалася і захищалася свобода преси. Це має величезне значення для ефективного протистояння корупції.

Читайте також: Як чиновників відучать брати хабарі

Також визначальним у цьому процесі мають бути гарантії незалежності судової системи і значне підвищення здатності правової та судової системи творити правосуддя, у тому числі над вищими державними службовцями та політичними елітами, обвинуваченими в участі в корупційній діяльності.

Джерело: Корупція.інфо