чудова-реформа

Судову реформу необхідно почати з кадрів, а точніше, поміняти відношення до суддівського імунітету, оскільки на деяких процесах, користуючись гарантіями та благами, служителі Феміди поводяться не зовсім об’єктивно.

Таку думку в ефірі радіостанції Голос Столиці висловив партнер адвокатської фірми Goro legal Дмитро Овсій, передає Корупція.інфо

Парламент прийняв судову реформу. Депутати підтримали президентський законопроект «Про забезпечення права на справедливий суд». Закон передбачає конкурсний відбір суддів, тотальну переатестацію для діючих служителів Феміди, чіткий перелік можливостей їх усунення та притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Документ не набуде чинності до повного формування Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії. А до того часу з ним ознайомиться Венеціанська комісія, повідомив голова комітету Верховної Ради з питань правової політики і правосуддяРуслан Князевич.

Детальніше про початок змін у судовій системі радіостанція Голос Столиці поговорила з партнером адвокатської фірми Goro legal Дмитром Овсієм.

Чи схвалюєте ви судову реформу в тому вигляді, в якому її затвердили?

– Загалом, реформувати систему слід було давно, і в цілому реформу, яку прийняли, я сприймаю позитивно та схвалюю. Безумовно, є низка зауважень, але їх можна утрясти вже після того, як закон набуде чинності. Також треба ще подивитися, як на практиці реалізовуватимуться положення цього документа.

Які зараз виникають зауваження?

– Основних зауважень два. Перше – якщо ми офіційно заявляємо про те, що нам потрібне схвалення Венеціанської комісії, чому це зробили вже після прийняття закону? Чому цього не зробити між першим і другим читанням, чому цього не зробити до того, як подавати законопроект в цілому? Друге – у пояснювальній записці вказується, що закон не вимагає додаткових витрат з бюджету, а навпаки – він сприяє їх зменшенню через скорочення кількості господарських, адміністративних посад в судах, переходу на електронний документообіг в деяких моментах, пов’язаних з повідомленням учасників процесу про дату і час засідання. Насправді, закон вимагає цих витрат з бюджету, але, на жаль, при розробці та прийнятті законів у нас лінуються прораховувати – скільки потрібно грошей на ту чи іншу реформу. У нас всі люблять реформи, вони завжди проходять на ура. Але реформи – це зміни, і ніхто ніколи не підраховує, скільки реально коштуватиме зміна вивіски, переїзд з одного місця в інше, у скільки обійдеться скорочення співробітників. А це можуть бути дуже великі витрати для країни в такий важкий час.

З чого потрібно почати судову реформу?

– З кадрів. У першу чергу потрібно поміняти ставлення до суддівського імунітету, оскільки на деяких процесах судді поводяться, користуючись гарантіями та благами, як недоторканні.

До слова, як показують дані останніх соціологічних досліджень, реформа судово-правової системи в Україні є найбільш пріоритетною. Її підтримує більшість громадян. Оскільки по довірі до судово-правової системи Україна знаходиться на найнижчому рівні в Європі. Якщо в кінці 2013 року судам довіряло 16% українців, то в кінці 2014-го – вже тільки 10%.