Зима в Україні, як завжди, настала несподівано. Одна з найбільш обговорюваних тем сьогодні – як нам пережити холоди, а особливо – як зігріти українських військових, що дають відсіч східному агресору, а колись – «братньої» федерації.

Тим більше гострою є тема закупівель енергоносіїв для ЗСУ – не тільки паливно-мастильних матеріалів для техніки, що працює в зоні АТО, але й для обігріву військових частин – вугілля, мазуту, дров.

Питання не пусте: як йдуть справи з «обігрівом» у військових частинах, як проходять закупівлі в Міноборони? Ми порахували, наскільки «нагрілися» на тендерах чиновники військового відомства 

Нам вдалося з'ясувати, що принципи держзакупівель і проведення тендерів мало того, що проводяться в кращих традиціях дрімучих часів диктатора Януковича, але і, як водиться, завдають істотної шкоди і без того худому державному бюджету.

Згідно з результатами аудиту та проведеному журналістському розслідуванню, через злочинні дії недобросовісних чиновників МОУ при закупівлях котельного палива для підрозділів Збройних сил України армія зазнала 68 (!) млн гривень невиправданих додаткових витрат!

Як водиться, тендерні та закупівельні процедури супроводжувалися низкою кричущих порушень.

Так, згідно з наказом МОУ від 27 травня поточного року, всі військові частини ЗСУ повинні були бути забезпечені котельним паливом (на поточний опалювальний сезон) до 1 жовтня 2014 року. Закупівлі повинні були бути реалізовані за результатами відкритих торгів. Але жодна конкурсна процедура не була проведена вчасно, більше того, умови конкурсу постійно змінювалися, чиновники щоразу вимагали надання різноманітних не передбачених законом документів і довідок, щоб простіше було вивести в переможці «свою» фірму.

У підсумку, як ми вже зазначали, переплата, в цілому, склала 68 млн гривень, а саме: на закупівлю мазуту – 15, 56 млн грн, на закупівлю різних видів вугілля – від 1,6 до 30 млн грн. І … … на дровах – більше 1 млн грн!

Для розуміння: мазут був закуплений за ціною 9656 грн / т, тоді як, на момент торгів, ринкова вартість такого палива становила 7704 грн / т. Ціна вугілля, закупленого МОУ, перестрибнула середні ринкові показники майже на 17 млн гривень.

З дровами – ще цікавіше. За даними проведеного дослідження, Міноборони України в 2014 році провело закупівлю 10,1 тис. Куб. м. паливної деревини за ціною 240-360 грн / куб. м. у різних постачальників.

При цьому в розпорядженні МОУ є п'ять (!) Власних лісових господарств, які займають площу понад 100 тис. Гектарів і заготовляють понад 50 тис. Куб. м. деревини на рік. Ці підприємства реалізують деревину на внутрішньому ринку України за цінами від 168 грн / куб. м. (для підрозділів МОУ) до 366. Цілком очевидно, що, закуповуючи паливну деревину у власних, внутрішніх господарств, міністерство не тільки заощадило б мільйон гривень, але й не допустило б виведення «зайвих» коштів з державного бюджету.

Військові «доторгувалися» до того, що за результатом спільного дослідження, проведеного в рамках проекту «Прометей», можна зробити висновок – «майже всі закупівлі котельного палива Міноборони мали ознаки несумлінності, за допомогою яких в проведених процедурах відкритих торгів перемогу отримували заздалегідь визначені учасники» .

Методи, за допомогою яких «відтісняли» непотрібних конкурентів – відносяться до класики тендерного шахрайства. Це і застосування дискримінації у вимогах до тендерної документації, і перенесення термінів торгів, та ігнорування базових вимог до учасників конкурсу (наприклад, того, що компанія повинна володіти підтвердженими досвідом виконання подібних замовлень).

Примітно, що майже у всіх закупівлях мазуту і вугілля для МОУ бере участь і отримує держзамовлення вже колишнє фігурантом журналістських розслідувань групи «ІС» ТОВ «Нафтоперспектіва», яке, в загальній складності, примудрилося урвати третину від загального замовлення мазуту для Міноборони на 22,2 млн грн. При цьому компанія зареєстрована тільки 8 квітня 2014, і до цього в проведенні держзакупівель з МОУ помічена не була. Дуже схоже на «договірняк».

Фірма, яка отримала особливу прихильність недобросовісних чиновників МОУ укупі з «жирним» держзамовленням за завищеними цінами? Як вдалося з'ясувати з відкритих джерел, компанія «Нафтоперспектіва» зареєстрована у м Васильків Київської області на якогось Володимира А., який живе в Києві і, за даними журналістів, раніше працював міліціонером. Зараз цей бізнесмен відпочиває на пенсії.

Раніше «Нафтоперспектіва» оскаржила тендери Міноборони на постачання ліків, які були оголошені в квітні, відразу після початку антитерористичної операції.

Це при тому, що за даними Держреєстру, основним видом діяльності компанії є торгівля паливом, а ніяк не медикаментами … Згідно з діючими правилами, на період розгляду оскарження в АМКУ держзакупівля призупиняється і, відповідно, закінчується пізніше. А значить, учасники АТО залишалися без таких необхідних у зоні бойових дій ліків. Якими, втім, і до цього дня солдат забезпечують, в основному, волонтерські організації – за рахунок українців-патріотів …

Невтішний підсумок: в результаті непрофесійного планування і неефективних дій керівництва відповідальних підрозділів МО України витрачені зайві 68 млн грн, не виконані накази вищого військового командування, зірваний план забезпечення закупівель котельного палива для обігріву армії на зимовий період 2014-2015 років.

Результати даного розслідування будуть направлені до контролюючих відомства.

 

 

новини про Львів

 

за матеріалами: Інофрмаційний супротив


Корупція Інфо
При публікації матеріалів із сайту обов'язкове посилання