Чекати, коли гривня зміцниться, вже мало хто готовий.

Наші люди, не знаходячи відповіді на питання «Гривня продовжує дешевшати, і що ж робити?», піддаються панічним настроям і міняють нацвалюту на долари США або євро.

І це ще більше погіршує ситуацію в економіці України. Звичайно, легко сказати: «Якщо всі українці зроблять ставку на гривню і будуть сміливо зберігати гроші під відсотки в комерційних банках, то наша економіка сильно зміцниться». Але фактор страху в українців занадто великий.

Отже, що ж буде з нашою гривнею? І як ми будемо жити далі?

На початку грудня нам підкинули чергову порцію для «оптимізму» – золотовалютні резерви Національного банку України на 1 грудня 2014 склали $ 9,966 млрд., що на 20,82% або на $ 2,621 млрд.

Менше показника на 1 листопада в $ 12587 млн. згідно з тими ж даними НБУ, наші ЗВР оновили 10-річний мінімум після провалу до $ 9715 млн. У грудні 2004 року, тобто з початку 2014р. резерви скоротилися на $ 10,450 млрд. або на 51,19%.

Ну, про що тут ще говорити ?!

Припускається, що в черговий раз буде підвищена облікова ставка НБУ і проведено повний демонтаж існуючої системи валютного ринку, але такі відчуття, що Глава Нацбанку В. Гонтарева точно призведе від вільного плаваючого курсу гривні до шокового сценарію.

Був такий відомий сучасний період у Польщі – шокової терапії. І судячи з усього, НБУ теж готує нам шокову терапію.

Як чутки, так і факти говорять про те, що ми можемо в момент побачити долар США не по 17 гривень, як сьогодні, а по 18 і навіть 19. А після новорічних свят – не менше, ніж по 20 гривень. Відверто кажучи, очікування похмурі.

Немає сумнівів, що нас очікують сильні скачки, навіть стрибки з курсу гривні, і ця гра буде ставати все менш передбачуваною, але все більш доступною для професійних валютних спекулянтів.

При цьому фундаментальних причин цілком достатньо, щоб прогнозувати і в 2015 році подальше ослаблення курсу нашої національної валюти. І також гривня не буде довго затримуватися на своїх нових рівнях.

Тому сьогодні потрібно терміново вносити коректування в проект держбюджету на наступний 2015 рік, розуміючи, що у НБУ більше немає в кишені кількох мільярдів, щоб кинути їх на валютний ринок.

Важливо підготувати відразу кілька сценаріїв з оперативного реагування НБУ та уряду на погіршення ситуації. У разі бездіяльності не виключаються хвилювання, і навіть паніка серед населення. Адже Нацбанк уже зіштовхнув людей з дійсно вільним коливанням курсу гривні. Тому фінансовій владі треба бути готовими до серйозних стрибків на 1-1,5 грн. щотижня.

У цьому випадку, що буде з держбюджетом на 2015 рік? Адже тільки у сильної держави є тверда валюта. Звичайно, Кабміну не вдасться уникнути перерозподілу, тобто соціальні зобов'язання будуть порушені і заморожена частина державних програм. Безумовно, обов'язково доведеться і далі скорочувати штат держслужбовців і не підвищувати їм зарплати. Можливо, влада піде на скорочення деяких міністерств або їх злиття. І все ж, що ще робити?

Як відомо, А. Яценюку і В. Гонтаревій не вдалося вирішити проблеми на валютному ринку, пішовши на обов'язкову 100% продаж валютної виручки експортерами. 

Але державі і раніше потрібна «подушка» з поточної ліквідності. Адже, виходячи з технічного аналізу поточної ситуації, гривню зараз продають тому, що немає доларів і євро. І ось якби у НБУ з'явилися резерви з «живих» готівкових іноземних валют, це остудило б багато гарячих голів і валютні спекулянти б зрозуміли, що їм небезпечно грати проти Нацбанку України. При цьому НБУ не обов'язково повинен витрачати долари, він покаже, що вони в нього є. Все. Думаю, ситуацію можна було б змінити на краще.

Так що ж для цього треба зробити?

Звичайно, важливо подумати, як в деталях все це буде реалізовано. Адже ми прекрасно знаємо, що досить багато українських грошей знаходиться за кордоном. Тому треба створити таку систему мотивації, щоб гроші наших співвітчизників повернулися в Україну.

 

 

Кай Кіт 

за матеріалами: Антикор