У Львові разом із представниками Державтоінспекції водіїв зупиняли представники військкоматів, які вручали повістки. Це викликало неоднозначні коментарі серед львів'ян. Tvoemisto.tv розпитало у юриста, наскільки подібні дії з боку військкоматів є правомірними, передає ІА Корупція Інфо.

фото: all.kharkov.ua

ФОТО: ALL.KHARKOV.UA

Про те, чи даївці мають право зупиняти авто для вручення повістки та за яких умов мають їх вручати Tvoemisto.tv розповів юрист компанії HD Partners Марко Мандрусяк.

Для того, аби говорити про законність вручення повісток у такий спосіб, треба проаналізувати за яких обставин працівники Державтоінспекції мають право зупинити транспортний засіб та вимагати, щоб водій вийшов з транспортного засобу.

1. У яких випадках зупинка транспортного засобу є законною?

Зупинка транспортного засобу можлива лише при наявності достатніх законних підстав. При цьому, відповідно до  п. 14.7 Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС, під час звернення до водія, працівник Державтоінспекції зобов'язаний  привітатися,  чітко й зрозуміло назвати свою посаду, звання  та прізвище, повідомити про причину зупинки транспортного засобу,  суть  скоєного  правопорушення у випадку його вчинення та висловити вимогу про пред'явлення водієм для перевірки посвідчення на  право керування транспортним засобом, реєстраційного документа на   транспортний  засіб  та  поліса  (сертифіката)  обов'язкового страхування  цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. З цього положення можна зробити висновок, що зупинка транспортного засобу може бути лише за певних обставин:

Ø  скоєння правопорушення, яке було зафіксовано працівником ДАІ;

Ø  інша причина зупинки транспортного засобу, наприклад наявність ознак, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу; необхідність опитування водія чи пасажирів про обставини скоєння ДТП, злочину чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути необхідність залучення водія транспортного засобу для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або працівникам міліції, або як свідка для оформлення протоколів про адміністративні правопорушення або матеріали ДТП;

Тому, якщо Вас зупинили але не повідомили про причини такої зупинки, ви маєте право не пред’являти ніяких документів допоки Вам не роз’яснять причини зупинки, а тим більше не виходити з транспортного засобу на вимогу працівника ДАІ. У таких випадках варто записувати номер жетона працівника, який здійснив зупинив та телефонувати на Гарячу ліню ДАІ. 

2. У яких випадках вимога вийти з транспортного засобу є законною?

Відповідно до п.27.4 вищезгаданих правил, працівник  підрозділу ДПС під час зупинки транспортного засобу зобов'язаний без затримки підійти до водія.  Для розмови  з водієм  не  обов'язково запрошувати його вийти з автомобіля,  крім випадків:

Ø  з метою усунення технічної несправності транспортного засобу або порушень правил перевезення вантажів,

Ø  коли   є   достатні   підстави   вважати,   що  водій знаходиться в стані сп'яніння,

Ø  коли  водій  або  пасажири  підозрюються  в   скоєнні злочину,

Ø  в інших випадках,  коли є необхідною участь  водія  в оформленні   документів   або  наданні допомоги  іншим  учасникам дорожнього руху.

Також, варто пам’ятати, що для складення протоколу працівниками ДАІ, не потрібно виходити з транспортного засобу.

3. Чи потрібно віддавати документи в руки?

Відповідно до п.2.4 Правил дорожнього руху, на вимогу працівника міліції водій повинен зупинитися з дотриманням вимог правил, а також пред'явити для перевірки:

а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;

б) реєстраційний документ на транспортний засіб;

в) поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення).

Отже, якщо працівником ДАІ було дотримано процедури зупинки транспортного засобу, Ви повинні пред’явити, а не віддати в руки працівникові ДАІ документи.

4. Як повинні повідомити особу про необхідність з’явитися до військового комісаріату?

На це питання дає відповідь п. 64 «Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом», оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці відбувається за наказами районних військових комісарів і повістками, врученими призовникам через житлово-експлуатаційні організації, домовласників, відповідні виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, де немає військових комісаріатів, керівників підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності. У необхідних випадках повістки можуть вручатися громадянам безпосередньо за місцем їх проживання. Тому виклики наприклад по телефону чи поштою не повинні рахуватися як належне повідомлення, також враховуючи положення п. 68 вищезазначеного положення в особових справах призовників повинен зберігатися корінець повістки з підписом призовника про те, що його попереджено про день і час явки у районний військовий комісаріат.

Тобто повідомлення має бути вручене призовнику особисто. Хоча в законодавстві нічого не сказано про місце, де саме Вам мають вручити повістку. Тому працівники військкоматів не здійснюють ніяких порушень, вручаючи повістки у такий спосіб, – зазначив юрист.