мобілізація

Військкомати не мають права заборонити залишати Україну. Відповідати перед законом доведеться лише тим, хто отримав повістку і не з'явився у призначений час

Ні райвійськкомати, ні Міністерство оборони України не мають ні законних, ні практичних можливостей заборонити громадянам України, які підлягають призову в Збройні сили, поїхати за кордон, а також пересуватися по території країни, заявив юрист, адвокат Шевченківської колегії адвокатів Києва Юрій Криворучко.

"Відповідальність у зазначених громадян може виникнути лише якщо, вони не з'являться у встановлений порядком строк до військкомату або пункт збору. При цьому вони повинні знати, що їх викликали. Тоді громадяни будуть нести відповідальність перед законом", – заявив юрист.

Українцям призовного віку, яких відмовляються пропускати через український кордон, Юрій Криворучко радить звертатися до суду.

"Рекомендую оскаржити незаконність дій та / або бездіяльності відповідних посадових осіб, які перешкоджають реалізації права громадян на вільне пересування, виїзду з України та в'їзду в Україну", – сказав адвокат.

Держприкордонслужба, за його словами, не має права перешкоджати людям призовного віку тимчасово виїхати за кордон.

"Навіть якщо прийшла повістка, чинним законодавством України не передбачено заборону виїзду. Їхати за кордон можна, за умови, що людина повернеться до зазначеного в повістці час, коли треба з'явитися у військкомат", – заявив Юрій Криворучко.

Самі прикордонники також заперечують, що перевіряють у чоловіків документи з військкомату.

"Інформація про перевірки прикордонниками у громадян України чоловічої статі призовного віку під час перетину державного кордону довідок з військкоматів не відповідає дійсності", – йдеться в офіційному повідомленні Держприкордонслужби.

Адвокат також упевнений, що якщо Кабінет міністрів своїм розпорядженням або постановою обмежить виїзд українців призовного віку за кордон, це буде порушенням законодавства. Так, у Ст. 33 Конституції України зазначено:

"Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну".Крім того, згідно п. 2 Ст. 116 конституції України, Кабінет міністрів серед іншого вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод громадян. Статтею 8 Конституції в Україні визнається і діє принцип верховенства права. "Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй", – сказано в тексті Основного закону.

Якщо Кабмін на виконання указу президента прийме постанову, якою обмежить право громадян на виїзд, це буде грубим порушенням прав людей, впевнений адвокат Юрій Криворучко.

"Всі норми Конституції є нормами прямої дії і не можуть бути скасовані або звужені по суті яким-небудь іншим законом чи підзаконним актом, крім тих, які вносять зміни в Конституцію України", – заявив юрист.

Виїзд громадян України за кордон повинен здійснюватися на законних підставах у відповідності із запланованою метою поїздки і вимогами чинного законодавства України і країни призначення. Ще раз підкреслю, що ні у військових патрулів Міноборони, ні у прикордонних військ, ні у міліції немає такого права (обмежувати пересування).


Проте зараз, за словами юриста, деяких українців відмовляються випускати за кордон, мотивуючи тим, що їм була вручена повістка.

"Але сам по собі факт спроби або виїзду призовника або призваного громадянина за кордон не є фактом порушення військового обов'язку з'явитися на закличний пункт. Це не порушення, а тільки презумпція його. Можливо, в майбутньому призовник не повернеться в Україну і не з'явиться у військкомат. Але це можливо лише в майбутньому. А підстави запобігання ще не скоєного правопорушення відсутні. Вони можливі лише за наявності відповідного судового рішення", – заявив Юрій Криворучко.

На законодавчому рівні жодних змін в порядок перетину кордону, у зв'язку з мобілізацією не внесені.

"Для перетину державного кордону потрібен тільки належним чином оформлений закордонний паспорт", – зазначив адвокат.

Нагадаємо, 30 січня президент України Петро Порошенко підписав Указ "Про додаткові заходи щодо забезпечення проведення часткової мобілізації в 2015 році", яким доручив Кабміну пропрацювати питання законодавчого врегулювання порядку виїзду за кордон громадян України, які підлягають призову на військову службу по мобілізації. Цей порядок повинен діяти протягом особливого періоду – тобто на час мобілізації.

Яких категорій громадян торкнеться новий порядок, поки інформації немає.

 

 

Джерело: Корупція.інфо