Ніхто вже не ставить під сумнів, що саме високий рівень корупції є найбільшою проблемою для України. І це очевидно! Бо саме це негативне явище обкрадає не тільки державний бюджет, але кожного українця.

Через корупцію та хабарництво бюджет країни втрачає десятки мільярдів гривен на державних закупівлях, спостерігається відсутність базового принципу справедливості у судовій системі, ми є свідками високої смертності на дорогах, яка втричі вища, аніж в країнах Європи, система медицини залишається у дуже примітивному становищі і цей список, на жаль, можна продовжувати.

Всі усвідомлюють, що якщо органи влади та ми самі не почнемо реальну боротьбу з корупцією та хабарництвом, тоді нас нічого хорошого не чекає в майбутньому.

І держава почала. 14 жовтня 2014 року Верховна Рада України ухвалила пакет антикорупційних законів. У цих законодавчих актах передбачено достатньо вагомі інструменти протидії корупції у різних сферах.

Передбачені, зокрема, такі можливості, як відстеження декларацій доходів і видатків чиновників, моніторинг їхнього способу життя, анонімного повідомлення про хабарництво, можливість участі в громадських радах при нових антикорупційних органах: Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції та інші.

Особливою увагою варто відзначити такий інструмент як викривання корупціонера та хабарника. Він є чи не найважливішим серед інших. Оскільки саме від активної позиції кожного громадянина України буде залежати, чи новостворені антикорупційні органи будуть знати про злочинця та про його незаконні справи.

Варто зазначити, що у цивілізованих країнах, таких як Німеччина, США, Швеція є абсолютно позитивним явищем повідомляти правоохоронні органи про хабарника, злочинця та корупціонера, тому цей досвід варто імплементувати в Україні.

Парламент зі свого боку вже захистив наші права як викривачів, а саме, стаття 53 Закону «Про запобігання корупції» передбачає:

1) Особи, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції, перебувають під особливою увагою держави.

2) За наявності загрози життю, житлу, здоров’ю та майну осіб, які повідомляють про корупцію та хабарництво, держава забезпечує їх захист;

3) Особа або член її сім’ї не може бути звільнена чи примушена до звільнення, притягнута до дисциплінарної відповідальності чи піддана з боку керівника іншим негативним заходам впливу у зв’язку з повідомленням нею про корупцію.

4) Інформація про викривача може бути розголошена лише за його згодою.

5) Повідомлення про корупцію та хабарництво може бути здійснене анонімно.

Варто зазначити, що повідомляти про корупції відтепер буде ще легше, оскільки закон передбачив обов’язок для Національного агентства з питань запобігання корупції, а також до інших державних органів та місцевого самоврядування створити спеціальні телефонні лінії, офіційні веб-сайти, засоби електронного зв’язку.

Отже, як бачимо, держава забезпечила нас можливістю викривати злочинців-корупціонерів. Чи будемо ми це робити? Зобов’язані, якщо хочемо, щоб дійсно запрацювали ефективно нові антикорупційні органи, і кожен хабарник був посаджений за грати.

А для цього ми маємо такі інструменти:

1) Звертатися із заявами до новостворених антикорупційних органів про факти корупції та хабарництва конкретного чиновника відповідно до Закону «Про звернення громадян»;

2) Залишати свої повідомлення про факти корупції на офіційних сайтах антикорупційних органів та органів державної влади;

3) Використовувати телефонні засоби зв’язку органів протидії корупції, щоб оперативно повідомити про хабарника;

4) Безпосередньо приходити на прийом до посадовців Антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції;

5) Повідомляти про факти хабарництва громадським організаціям таким як: Transparency International Україна (www.ti-ukraine.org) або «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів» (www.nihabarnyctvu.org.ua) для їх подальшого реагування;

6) Анонімно повідомляти про всі відомі факти корупції, зазначивши про особу корупціонера та обставини події;

7) Використовувати інші способи, які не заборонені законодавством.

Звичка викривати злочинця має стати для нас не тільки нормою, але модною поведінкою! Це можливість для суспільства вилікуватися від страшної хвороби корупції. І наостанок, пам’ятаємо про народну мудрість, яка говорить: “для того, щоб безкарно чинилося зло, необхідно лише одне: щоб чесні люди мовчали”.

 

Джерело: Ні.Корупції