До Вашої уваги список головних невдах року, що минув.

У список аутсайдерів року потрапили політики і бізнесмени, які в 2013 році мали серйозний вплив, але втратили свої позиції в 2014 році.
А також ті, хто протягом поточного року мали можливість для зростання, але не скористалися нею і виявилися не при справах.
 
 

Віктор Янукович, екс-президент України, 64 роки

Втеча президента України Віктора Януковича з Києва до Росії через Крим, де йому допомогли «патріотично налаштовані офіцери», стала перемогою Євромайдану і сигналом до перезавантаження влади в країні.

Всю весну Віктор Федорович, який зупинився «в друга» в Ростові-на-Дону, періодично нагадував про себе, виступаючи з прес-конференціями та телевізійними зверненнями. Втім, і ті зійшли нанівець після травневих президентських виборів в Україні.

Офіційної інформації про місцеперебування і рід нинішньої діяльності екс-глави української держави немає. Його резиденцію під Києвом Межигір'я відкрили для відвідувань, а сам Віктор Янукович, як пишуть таблоїди, має нерухомість під Москвою – на елітному Рубльовському шосе.

Проти Віктора Януковича порушено низку кримінальних справ в Україні, зокрема за звинуваченням в «масових вбивствах мирних громадян» та «спробах і закликах до повалення конституційного ладу».

ЄС і Канада оголосили, що Віктор Янукович і його сини є в списках високопоставлених українських чиновників, проти яких запроваджуються фінансові санкції.

У той же час, Інтерпол, незважаючи на заяву української влади, так і не оголосив Віктора Януковича в розшук.

Микола Азаров, екс-прем'єр України, 66 років

Прем'єр-міністр України Микола Азаров став одним з перших, хто здригнувся під тиском Євромайдану. Назвавши мітингувальників терористами 22 січня, вже 28 січня Микола Янович, на якого поклали відповідальність за зрив підписання угоди про асоціацію з ЄС, подав у відставку з метою «створення додаткових можливостей для суспільно-політичного компромісу».
Відразу ж після цього Микола Азаров пішов у тінь і, за чутками, залишив Україну, полетівши до Австрії.

 
 
Зараз точне місцеперебування і рід діяльності екс-прем'єра невідомі. За неофіційною інформацією він, як і багато екс-чиновників команди Віктора Януковича, перебуває в Росії. Зокрема, в СБУ заявляли, що Микола Азаров живе у Підмосков'ї.
Також Микола Янович потрапив під санкції ЄС і Канади.
Перебуває в розшуку за звинуваченням за статтею КК України «перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу, що спричинило тяжкі наслідки».
Як і Віктор Янукович, в розшуку Інтерполу Микола Азаров не перебуває.

Незважаючи на те, що з моменту втечі Миколи Яновича минув майже рік, його «крилаті фрази» продовжують залишатися вельми популярними серед користувачів соцмереж.

Володимир Рибак, екс-спікер Верховної Ради, 68 років

Спікер Верховної Ради втік з Києва разом з президентом України Віктором Януковичем. За словами останнього, той перебував разом з ним в машині, коли його автомобіль був обстріляний

Втім пізніше сам Володимир Рибак спростував цю інформацію, натякнувши, що Віктор Янукович говорить неправду.

Варто зазначити, що навесні Володимир Рибак навіть звалив на себе тягар відповідальності з керівництва Партією регіонів, ставши в період її фактичного розпаду виконувачем обов'язків голови партії, а після очолив партію.

Саме Володимир Рибак поставив питання про виключення з Партії регіонів Віктора Януковича та Миколи Азарова.

Віктор Пшонка, екс-генеральний прокурор України, 60 років

За даними МВС, екс-генеральний прокурор України Віктор Пшонка втік з країни ввечері 22 лютого, зробивши вражаючий прорив в аеропорту Донецька.

Втікши в Росію, Віктор Пшонка виступив у спільній прес-конференції з екс-президентом України Віктором Януковичем і колишнім главою МВС Віталієм Захарченком.
Зараз точне місцеперебування і рід діяльності Віктора Пшонки невідомі. За неофіційною інформацією він, як і багато членів команди Віктора Януковича, в Росії. У базі даних Європейського суду, в розділі інформації про громадянство позивачів зазначено, що Віктор і Артем є громадянами РФ.
Звинувачується в Україні за низкою статей КК, зокрема – в масових вбивствах активістів у центрі Києва з 18 по 22 лютого
ЄС і Канада оголосили, що Віктор Пшонка та його син колишній народний депутат Артем Пшонка є в списках високопоставлених українських чиновників, проти яких запроваджуються фінансові санкції.
Будинок Віктора Пшонки, відкритий для українців після його втечі, на думку деяких очевидців, за своєю розкішшю перевершив навіть президентське Межигір'я.

Рінат Ахметов, український мільярдер, 48 років

Після початку бойових дій на Донбасі найбагатша людина України Рінат Ахметов був змушений переїхати до Києва і рятувати свої капітали, перевізши своє дітище – донецький «Шахтар» – грати у Львів.
Свої мільярди, незважаючи на війну, олігарх примудрився не розгубити, проте, за даними Bloomberg, Рінат Ахметов втратив в 2014 році не менше 2,4 мільярдів доларів, покинувши сотню найбагатших людей планети. З початку 2013 року олігарх і зовсім збіднів в два рази – зараз його статки складають «всього» 10,5 мільярда доларів.

Ще навесні Ріната Ахметова сватали в губернатори Донецької області, однак олігарх вважав за краще займатися мирним врегулюванням ситуації на Донбасі дистанційно.
Виходить це у нього поки не дуже добре. Боротьба із сепаратистами гудками, яку придумав Ахметов, викликала тільки сміх.
Міф про "короля Донбасу" розвінчаний, і тепер Ахметов займається гуманітарниv забезпеченням рідного регіону.

Петро Симоненко, лідер КПУ, 52 роки
Минулий рік став по-справжньому чорним для Петра Симоненка і його КПУ: на президентських виборах ветеран української політики набрав всього 1,53% голосів (за кілька днів до дня голосування – 16 травня – Петро Симоненко заявив про зняття своєї кандидатури з виборів у зв'язку з політичною кризою в країні, проте в ЦВК заявили, що заяву подано запізно), а на минулих парламентських виборах комуністи вперше в своїй історії не потрапили до Верховної Ради, набравши всього 3,88% голосів.

Дмитро Фірташ, бізнесмен, 49 років
У 2013 році Дмитро Фірташ вважався одним з бенефіціарів минулої влади, але Євромайдан змінив і його долю. 12 березня 2014 року Фірташ був затриманий австрійськими правоохоронцями у Відні за запитом ФБР.
Федеральна поліція Австрії повідомила, що Фірташ перебуває в розшуку з 2006 року і звинувачується у хабарництві і створенні злочинного співтовариства. У США український олігарх може отримати до 50 років в'язниці з конфіскацією всіх активів. 21 березня 2014 року він був відпущений на свободу під рекордну для Австрії заставу в 125 млн євро і залишається у Відні.

Офіс у Києві тепер порожній без Фірташа
Австрійські ЗМІ повідомляли про спробу замаху на Фірташа в листопаді.
Поки олігарха немає в Україні, його активи не проти перебрати собі представники інших фінансово-промислових груп.
Зокрема, Ігор Коломойський влаштував справжню медіавійну з Фірташем і претендує на його хімічні активи.

Кримський Титан – одне з ключових підприємств для корпорації "віденського в'язня", виявився на анексованій території, і його робота ускладнена. Інший хімічний гігант, що належить Фірташу – "Стирол", у Горлівці і повністю зупинений.
Держава вже забрала в олігарха Іршанський і Вільногірський гірничо-збагачувальні комбінати, які тепер пов'язують з "Приватом". Довелося відкласти Фірташу і приватизацію "Сумихімпром", на яку в нинішніх умовах він навряд чи взагалі може розраховувати.
Втрата політичної влади призвела до проблем олігарха в бізнесі. Український Forbes в 2013 році оцінював статки Фірташа в 673 млн доларів – 14-е місце рейтингу. У 2014 році, за даними журналу, олігарх збіднів на 273 млн, до 400 мільйонів доларів і опустився на 19-е місце рейтингу найбагатших українців.

Олег Тягнибок, лідер партії "Свобода", 46 років
"Свобода" разом зі своїм лідером в 2014 році пройшла шлях від опозиційної партії Верховної Ради у владу, і назад в опозицію, але вже без власної фракції у вищому законодавчому органі країни.
На все свободівцям вистачило кількох місяців.

 

Після Євромайдану "Свобода" отримала три міністерських крісла і на кілька місяців навіть посаду Генерального прокурора. Однак вже в травні населення оцінило похід "Свободи" у владу в 1,16% рейтингу Олега Тягнибока на президентських виборах.
Програв свободівець навіть своєму головному ідейному противнику Петру Симоненку, і це після перемоги Євромайдану.
На виборах Ради в листопаді "Свобода" не змогла пройти в парламент, набравши 4,7% голосів виборців. У 2012 році на виборах Ради рейтинг "Свободи" становив 10%. У парламент потрапили тільки кілька мажоритарників від партії.
У підсумку похід у владу націоналістів закінчився скандалом. Їхніх міністрів звинувачують у корупції і порушеннях.

 

 

Сергій Тігіпко, лідер партії "Сильна Україна", 54 роки
Сергій Тігіпко після краху Партії регіонів відправився в самостійне плавання. У його партії виявилися багато вихідців з ПР та інші близькі до колишньої влади люди.
Президентська кампанія принесла Тігіпкові п'яте місце і рейтинг в 5,4%.

Тігіпко і його партія претендували на роль головної опозиційної сили в нинішній політичній конфігурації, але зайняти цю нішу політик не зміг.
На парламентських виборах партія Тігіпка отримала лише 3,1%, посівши 9 місце, незважаючи на серйозну рекламну кампанію.
Тігіпко виявився поза великою політикою, та ще й збіднів на 200 мільйонів доларів порівняно з 2013 роком, за даними Forbes.

Юлія Тимошенко, лідер партії "Батьківщина", 54 роки
З одного боку Юлія Тимошенко в 2014 році вийшла на свободу після більш ніж 2-річного перебування за гратами. З іншого боку, в 2013 році вона була найбільш рейтинговим опозиційним політиком, а її партія, по суті, другою політичною силою країни.
Здавалося б, після втечі Януковича Тимошенко повинна була стати головним претендентом на президентську посаду. Але Україні після Євромайдану Тимошенко вже була не такою цікавою, як їй самій здавалося.

У підсумку, незважаючи на вмовляння власної команди, Тимошенко вплуталася в президентську гонку, з якої вийшла, програвши з результатом 12,8% і відставанням від Порошенка в більш ніж 40%.
Після невдалих виборів Тимошенко ще пережила розкол у власній партії.
Все це призвело до найгіршого результату "Батьківщини" на парламентських виборах, за всю історію існування партії.
Команда Тимошенко останньою подолала прохідний бар'єр у Раду і тепер має найменшу фракцію в парламенті.
Остаточно з великою політикою Тимошенко ще не розпрощалася, але її дії в 2014 році більше схожі на "передсмертну агонію".

Анатолій Гриценко, лідер партії "Громадянська позиція", 57 років
У 2013 році Анатолій Гриценко був хоча б депутатом Верховної Ради. Зараз же в його резюме всі посади зі словом екс.
Політик непогано проявив себе на Майдані і набрав 5,48% на президентських виборах.
Але повторити цей результату у парламентській кампанії з власною партією в екс-мністра оборони не вийшло.
Гриценко підтвердив своє прізвисько "першого непрохідного" і в Раду не потрапив. У владу вічно незгодного політика теж не кличуть. Перспектив для відновлення політичної кар'єри поки не видно.

 

 

джерело: Корреспондент.net