Зокрема, не складно перевірити, «підключивши» грамотного ріелтора або юриста, якщо мова йде про подвійний продажу квартир у разі, коли продажами займаються відразу кілька компаній, або про підробку документів, особливо, якщо у квартирі прописані неповнолітні або недієздатні громадяни. Так само і продаж так званих «юридично брудних» квартир – на житлоплощі яких накладені певні штрафи, заборони або зобов'язання.

Але існують і досить оригінальні аферисти, які діють нестандартно і, відповідно, далеко не завжди передбачувано. Їх схеми настільки відточені,що навіть потрапивши до рук правосуддя, часто не підпадають ні під одну статтю кримінального або адміністративного кодексу.

Стережіться інтернету

svoi-dengi-v-internete

В комплекті з заниженою ціною це може виявитися гримучою сумішшю. Такий вид шахрайства зустрічається не тільки в разі купівлі-продажу, а й оренди житла, коли об'єкт знаходиться за кордоном. Суть афери полягає в тому, що на ринок «викидається», на перший погляд, дуже вигідна пропозиція з величезною знижкою, пояснюється цілком достойно: власник проживає в дальньому зарубіжжі, де йому терміново потрібні вільні кошти.

За допомогою електронної пошти або будь-яких інших інтернет-ресурсів аферисти обіцяють пред'явити документи після невеликої передоплати – на тлі знижки в 30-50% від ринкової вартості пропонованого житла сума в 5-10 тис. виглядає майже символічною. Коли мова йде про оренду, сума, як правило, складає або місячну орендну плату, або 50% від неї. Гроші повинні бути переведені за допомогою будь-якої з платіжних інтернет-систем. І господар готовий приїхати на оформлення угоди, як тільки аванс буде перерахований.

Ніяких «кодів доступу» при цьому шахраї не запитують, просять лише пред'явити квитанцію про оплату. Переказ вони отримують, назвавши в місцевому банку лише дані відправника, одержувача і суму переказу – такі правила багатьох зарубіжних банків, про які, на жаль, далеко не всі наші співгромадяни інформовані.

Порада: уникати пропозицій із занадто заниженою вартістю і не користуватися нестандартними схемами розрахунків, тим більше, за допомогою Інтернету.

 

З медициною «в частці»

1522795

Самі лікарі, до речі, можуть і не знати про свою «сприяння» квартирним аферам. Приходить, наприклад, на прийом пацієнт з ознаками струсу головного мозку, причому ознаки ці – вербальні, тобто підтверджуються тільки словами самого потерпілого – запаморочення, нудота, болі. Перевірити правдивість таких слів досить складно. А тим більше лікарю не прийде в голову запитати, чи не запланована у пацієнта на наступний день угода купівлі-продажу. Фіксується черепно-мозкова травма, з документальним підтвердженням якої можна надалі оскаржити правомірність будь-якої угоди. Ну а оскільки реальна сума далеко не завжди фіксується в документах, повернути її може виявитися нереально.

Другий момент – стан алкогольного сп'яніння. Це не означає, що продавець прийде п'яним на укладення угоди. Але буквально через пару хвилин після початку зустрічі продавець «згадує» про важливу невідкладну справу і «зникає зі сцени», залишивши довіреність, написану при всіх присутніх, своєму представнику. Протягом півгодини після цього він потрапляє в поле зору міліції в стані крайнього алкогольного сп'яніння, досягнутого ін'єкцією розведеного спирту. В результаті – угода оголошується такою що втрачає чинність.

Порада: необхідно наполягати на особистій присутності продавця при оформленні угоди. Зустріч завжди можна перенести.

«Чорні ріелтори» або афери з запахом смерті

mn

Багато хто чув чи безпосередньо стикався із шахраями, які входять у довіру до самотніх пенсіонерів, або людей з асоціальних верств населення – наркоманів, алкоголіків, які в результаті переписували своє житло на таких людей. І добре, якщо колишнім власникам давали при цьому можливість дожити в подарованій квартирі свої дні, адже досить часто мова йшла про їх зникнення або передчасну смерть. У разі подальшого оформлення угод нотаріус, як правило, був у змові з так званим «чорним ріелтором», що пропонує до продажу таку квартиру.

Але є й інша, більш «витончена» схема бізнесу «на покійниках». Шахраї заднім числом оформляють шлюб з недавно померлим чоловіком, як правило, не обтяженим зайвими родинними зв'язками. Оформивши прописку, аферисти «позбувалися» від зайвого вантажу – «переселяли» небіжчиків в інші міста, розлучалися або повідомляли про факт смерті в не надто оперативні відповідні держоргани. Адже реєстрація факту смерті – процес досить тривалий, в ньому задіяні різні держоргани, і поки «папірці» гуляють з кабінету в кабінет, людина продовжує офіційно вважатися живою, і подібну аферу цілком можливо провернути. Постраждалою стороною тут може стати покупець, у разі, якщо афера розкриється, він втратить і квартиру, і гроші. Якщо ж угода відбудеться, збитки понесе держава – за відсутності спадкоємців саме в його розпорядження має переходити майно померлого. Це, в свою чергу, може загрожувати тому ж покупцеві неприємностями в майбутньому.

Порада: довіряй, але перевіряй – всі документи і «історія» квартири повинні перевіряти юристи-професіонали.

Шахрайство для ріелтора

40_br

Іноді жертвами аферистів стають і ріелтори. Для прикладу, фахівець займається продажем квартири на ексклюзивних умовах. І ось, в один далеко не прекрасний момент йому дзвонять і повідомляють про наявність схожої пропозиції, але з великою знижкою. Ріелтору пропонують непогану винагороду, але просять спочатку продати квартиру «по акції». Як правило, сума як гонорар пропонується досить приваблива.

Ріелтор знаходить реального покупця, який платить завдаток. Відповідно, посередник отримує свою суму, але ось продавець пропадає начисто, а квартира виявляється власністю зовсім інших людей, які про угоду навіть не чули, а квартиру здавали в оренду. Нагадаємо, мова йде про дорогі ексклюзивні варіанти, коли потерпілому покупцеві буде все одно, що шахраєм виявився продавець – відповідати доведеться ріелтору і добре, якщо за законом.

Порада: великі гроші часто погано пахнуть, не можна втрачати голову від названих сум, перевірки ще ніхто не відміняв, навіть коли мова йде про ексклюзивне житло.

Експерти рекомендують перевіряти всі умови і нюанси майбутньої угоди буквально «під мікроскопом», особливо коли мова йде про суттєві знижки або нестандартні схеми оплати.

Корупція Інфо