ЗС 1

Людей, які ухиляються від мобілізації, вноситимуть у чорні списки. Про це сказав полковник Генерального штабу ЗСУ Олександр Правдивцев, який спільно зі своїми колегами розповів журналістам про особливості 4-ої хвилі мобілізації.

Відтак метою призову є підтримка бойової готовності військових частин та ротація людей, які були призвані під час попередніх хвиль мобілізації. Цього разу, переконують у Генштабі, вони таки врахували досвід попередніх призовів і більше не відправлятимуть на передову людей без відповідної підготовки.

"Порядок такий: спочатку приходить сповіщення про виклик у військкомати. Потім — медичні огляди. А після прийняття рішення про придатність до служби призовнику вручається припис, і він прямує в один з навчальних центрів ЗСУ, де освоює ту чи іншу військову спеціальність, і вчиться володіти зброєю. Потім людей переміщують на полігони — для участі в навчаннях і тренуваннях. І лише після цього військовослужбовця можуть направити в зону бойових дій",

– переконують у ЗСУ.

Читайте також: В Україні 28 і 30 січня пройде активна фаза мобілізації

На кожного призовника припадає по 2 хронічних захворювання

За словами підполковника медичної служби Романа Шевчука, за призов відповідатимуть місцеві органи влади, а придатність для служби визначатимуть військово-медичні експерти.

"При проведенні третьої хвилі мобілізації близько 50% з 100 тисяч військовозобов'язаних були визнані непридатними до військової служби. Стан здоров'я людей, які підлягають мобілізації, можна оцінити як незадовільний. На кожного юнака приписного віку (до 17-и років) припадає в середньому два хронічних захворювання",

– зазначив Шевчук.

Багато людей не знають різницю між медичним оглядом та обстеженням. Якщо перше може провести фельдшер, то для другого потрібна спеціальна комісія.

"Закон говорить, що військовозобов'язані та призовники повинні повідомляти військкомати про зміни в стані свого здоров'я у семиденний строк. Насправді ж ця норма громадянами не виконується. Якби люди повідомляли про свої захворювання заздалегідь, багато були б визнані обмежено придатними до служби. А так — вони, за документами, підлягають мобілізації",

– пояснив представник воєнно-медичної комісії.

Назвати захворювання, через які призовників найчастіше визнають непридатними до служби, Шевчук не зміг, але розповів:

"Ми маємо дані про тих, хто повертається із зони бойових дій та за станом здоров'я звільняється зі Збройних сил. На першому місці — так звані посттравматичні стресові розлади, потім — серцево-судинні, захворювання нервової системи, органів травлення і тільки на п'ятому місці — поранення і травми".

Тобто, справа навіть не у намаганнях юнаків "відкосити", а в реальному стані їхнього здоров"я. Неважко уявити, скільки людей з різноманітними захворюванням підлягає мобілізації і якими вони повернуться після служби. 

Читайте також: РНБО відмовилась від воєнного стану: причини

Боротьба з тими, хто ухиляється від служби

Тепер вже про "відкосити". Якщо раніше молодики дозволяли собі якимось чином уникнути служби через небажання чи з інших причин, то основним аргементом з їхнього боку зараз є страх. 

У Генштабі визнають, багато призовників всіляко намагаються ухилитися від мобілізації.

"Щоб не служити, деякі чоловіки спеціально розлучаються і залишають собі дитину: батька-одинака звільняють від призову. Інші скаржаться на погане самопочуття, хоча серйозних відхилень у їх здоров'ї немає. Симулянтів зрештою все ж призивають. Але чи багато користі від такого горе-воїна?"

– ставить риторичне запитання Шевчук.

Відтак 20% особового складу, опинившись у зоні бойових дій, виявляються небоєздатними. У них може статися приступ паніки чи істерики під час виконання бойового завдання.

"Таких людей ми намагаємося локалізувати, вивезти із зони бойових дій, надати їм психологічну (а іноді й психіатричну) допомогу. У нас працює потужний загін військових психологів, яким активно допомагають волонтери",

– поінформував Олександр Правдивцев.

Він додав, що наразі у ЗСУ формуються "чорні списки" людей, які ухиляються від призову. Скільки у ньому осіб, полковник повідомити відмовився, але зазначив, що порушників можуть притягнути до кримінальної відповідальності.

 

Джерело: Корупція.інфо