c449b368d7155bee3c45613fd0bc2812

З 20 січня в Україні проходить чергова, четверта хвиля військової мобілізації для захисту країни від російської агресії. За планами Генштабу заклик триватиме 90 днів.

До кінця квітня 2015 військовозобов'язані в Україні будуть отримувати повістки і мобілізаційні розпорядження. Про це пише ЛІГА.

Згідно з планом, озвученим керівництвом ГШ ЗСУ за кілька днів до початку нової хвилі, цього разу планують призвати близько 50 тисяч чоловік – приблизно 2,5% від загальної кількості військовозобов'язаних у кожному регіоні рівномірно.

Як все проходить

Через два дні після початку офіційної мобілізації військові повідомили, що все проходить за планом, а в окремих випадках люди звертаються до Міноборони з власної ініціативи з бажанням служити.

"Мобілізація проходить за планом, викликаються люди відповідного віку для проходження медичної комісії та встановлення їх рівня готовності і військової спеціальності. Процес мобілізації триває, але, скажу більше, ініціатива молодих людей, які зараз в режимі онлайн стежать за подіями на сході України, є дуже великою. Буквально за кілька днів був зібраний ще один добровольчий батальйон у кількості понад 500 осіб ", – сказав спікер АТО Володимир Лисенко.

Разом з тим, вже через тиждень після мобілізації представник Генштабу ЗСУ повідомив, що в ряді областей Західної України виникли проблеми із закликом щодо мобілізації. Про це на нараді в Адміністрації президента в присутності ЗМІ заявив начальник мобілізаційного управління Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генштабу полковник Олег Бойко.

"Закарпатська область – найбільш проблемна в мобілізаційних заходах. Основні причини цього – відсутність значної кількості військовозобов'язаних за місцем проживання у зв'язку з виїздом на заробітки ", – сказав Бойко.

Представник ГШ також зазначив, що випадки ухилення від військового обов'язку нерідко спостерігаються в інших західних областях України.

"В Івано-Франківській області проведення оповіщення робочими групами районних військових комісаріатів блокується місцевим населенням, зокрема в Снятинському, Городенківському районах до 14 голів селищних рад сприяють зриву мобілізації", – додав полковник.

У Генштабі скаржаться на те, що відповідальність військовозобов'язаного-симулянта законодавством не визначена.

Читайте також: В Україні можуть створити інтернет-війська – Стець

Точні цифри про кількість покликаних по мобілізації ні в Генштабі, ні в Адміністрації президента не називають, посилаючись на військову таємницю. Разом з тим, відповідальний за мобілізацію заступник глави Адміністрації президента України Андрій Таранов зазначив: "Нинішню хвилю мобілізації зірвати вже не вдасться, оскільки план з мобілізації виконаний". На уточнююче запитання про те, скільки людей мобілізовані по четвертій хвилі, Таранов відповів: "План виконаний – це все, що я можу сказати". Нагадаємо, під час перших двох черг поточної мобілізації планувалося призвати 26 тис і 24 тис резервістів.

Крім того, Таранов зазначив, що вже до четвертої хвилі мобілізації в Україні не залишилося жодного воєнкома, який не пройшов би службу в зоні АТО.

Ухилення і покарання

Однією з основних перешкод на шляху ефективного проведення мобілізації, як і раніше залишається корупція і спроби "відкосити" від відряджень у зону АТО. У Генштабі назвали всі основні складові корупційної практики на всіх етапах проведення четвертої хвилі мобілізації. Цією інформацією також поділився полковник Олег Бойко.

Читайте також: Відкосив” від служби – в чорний список

Він зазначив, що заклик по мобілізації ділиться на шість складових, під час кожної з яких під час минулих хвиль і зараз були зафіксовані епізоди корупційних дій або ж просто спроби ухилитися від законних обов'язків – як з боку військовозобов'язаних, так і з боку військкоматів. Перерахуємо особливості всіх складових і помічені порушення під час них. Аналіз показує наявність широких можливостей і лазівок для корупції у військкоматах і медкомісії.

1. Етап уточнення облікового запису військовозобов'язаного за місцем проживання, роботи, навчання.

Порушення з боку громадян: неприбуття до військкомату під різними приводами. Деякі оформляють фіктивне розлучення та відповідні документи по опікунству неповнолітніх дітей, щоб отримати відстрочку. За цей військовозобов'язаний може бути оштрафований на невелику суму в розмірі від 119 до (при повторному порушенні) 255 грн.

Порушення з боку військкоматів: несвоєчасне або неповне внесення в облікові документи військовозобов'язаних змін облікових даних; не внесення військовозобов'язаних у списки тих, хто підлягає оприлюдненню для виклику в військкомат і проходження медкомісії. Не складання працівниками військкоматів протоколів на порушників і не притягнення їх до адміністративної відповідальності. За цей посадова особа може бути оштрафовано на суму від 1700 до (при повторному порушенні) 5100 грн.

2. Етап оповіщення військовозобов'язаного про явку до військкомату для проходження медичної комісії.

Не обов'язково проводиться військовими – на вимогу військкоматів може проходити із залученням адміністрації підприємств, навчальних закладів, ЖЕКів. Військкомати виписують повістки, контролюють їх розподіл, але самі співробітники військкоматів по домівках ходити не зобов'язані.

Порушення з боку громадян: відкрита або прихована відмова від отримання повісток, блокування груп оповіщення та знищення самих повісток до того, як вони будуть вручені. За цей військовозобов'язаний може бути оштрафований на суму від 100 до 300 гривень.

Порушення з боку військкоматів: відсутність контролю над результатами оповіщення, не складання списків ухильників або не передача їх в органи МВС. Не складання протоколів на посадових осіб, які не організували оповіщення військовозобов'язаних і не забезпечили їх прибуття за викликом.

Читайте також: Росія змінила законодавство, щоб зірвати мобілізацію в Україні

3. Етап проходження медкомісії.

Здійснюється позаштатними військово-медичними комісіями районних військкоматів. У військкоматів немає прямого впливу на ці комісії, так як вони складаються з цивільних лікарів по лінії міністерства охорони здоров'я. Це найбільш важливий і хабаромісткий етап у процесі мобілізації, так як саме встановлення придатності або непридатності до подальшої службі визначає долю військовозобов'язаного.

Ймовірні порушення з боку громадян: за умови скарг військовозобов'язаного на здоров'я його направляють на додаткове медичне обстеження в цивільні медичні установи. Таке обстеження може тривати від 7 до 10 діб і дає можливість ухилитися від відправки в армію у встановлені терміни. У Генштабі нарікають на те, що відповідальність військовозобов'язаного-симулянта законодавством не визначена.

Дізнайтеся координати всіх волонтерських організацій вашого району і віддайте ці дані рідним. Так ви прямо із зони АТО зможете тримати волонтерів в курсі, чого не вистачає саме вашої частини

Порушення з боку медкомісії: підробка і фальсифікація результатів лабораторних досліджень; сприяння військовозобов'язаному у напрямі його на стаціонарне лікування в цивільні медустанови, постановка помилкового діагнозу, який дає звільнення від військової служби. Відповідно до закону, лікар, який сприяє симулювання хвороби військовослужбовцям, притягується до кримінальної відповідальності – штраф від 17 тисяч до 25 тисяч гривень або арешт від 3 до 6 місяців. Однак механізмів перевірки достовірності медкомісій у Збройних Сил України поки немає, кажуть в Генштабі.

4. Етап розподілу в призовні команди.

Реалізується районними військкоматами з урахуванням планового завдання Генштабу та військово-облікових спеціальностей військовозобов'язаних у даному районі. Військовозобов'язаним видаються мобілізаційні розпорядження, що вклеюються в їхній військовий квиток. Одночасно військкомати вручають таким призовникам повістки про їх заклик для відправки у військові частини.

Порушення з боку громадян і військкоматів: співробітники військкоматів у змові з військовозобов'язаними не визначають придатних до проходження служби в такі команди і не вручають їм повістки для відправки у війська.

5. Етап збору військовозобов'язаних, розподілених у команди на збірний пункт.

На цьому етапі військовозобов'язані, які пройшли медкомісію і визнані придатними до служби, зобов'язані з'явитися на збірний пункт в строки, зазначені в повістках, мобілізаційних розпорядженнях або розпорядженнях військових комісарів. Відзначимо, що оповіщення про явку на збірний пункт може бути вироблено і по телефону, так як повістка військовозобов'язаному вручається ще на етапі проходження медкомісії і розподілом в команди.

Порушення з боку військовозобов'язаних: не прибуття на збірний пункт в зазначені терміни. За це загрожує кримінальним покаранням – позбавленням волі на строк від 2 до 5 років

Порушення з боку військкоматів:  не оповіщення правоохоронців про неявку військовозобов'язаного на збірний пункт за викликом.

З боку правоохоронних і судових органів: затягування відкриття кримінальних справ за фактом цього злочину.

6. Етап відправки у військову частину.

Порушення з боку військовозобов'язаних: прибуття на відправку в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння; неадекватна поведінка, що супроводжується порушенням громадського порядку і військової дисципліни з метою заміни себе іншими військовозобов'язаними. Дезертирство з пунктів збору.

Порушення з боку військкоматів: відсутність реакції на вищевказані порушення. Внесення придатних до військової служби до складу резервних команд, що дасть можливість бути не покликаним.

Читайте також: ВАЖЛИВО! ПАРЄ постановила звільнити Савченко впродовж 24 годин

Поради мобілізованого від бойового офіцера

Незважаючи на деяке поліпшення в плані екіпіровки військовослужбовців та титанічну працу волонтерів, збір "солдатського рюкзака", як і раніше більшою мірою залишається турботою самих військовозобов'язаних. Воював з перших днів у зоні АТО ротний командир батальйону "Айдар" Євген Дикий, який під час прес-конференції дав кілька порад новобранцям про те, що їм потрібно мати з собою після мобілізації в першу чергу.

"Тим, хто не збирається відкосити від мобілізації і має намір захищати країну, я б порадив починати збирати все необхідне ще до повістки.

Зрозумійте одну неприємну штуку – у країни для вас майже нічого немає. А те, що є, буде доставлятися через "пень-колоду". Вам дадуть форму, бронежилети і зброю, а все інше краще купувати самому. Вам, вашій родині або волонтерської організації ", – радить боєць.

Далі – поради ротного командира по пунктах:

Особиста аптечка. У частині вам видадуть необхідний мінімум на випадок поранення. Але ніхто не знає, які ліки ви приймаєте постійно, ніхто не знає, які у вас є особисті слабкості і хвороби – у когось тиск, у кого – печінка і так далі. Польовому лікаря, яким би хорошим він не був, буде не до нездужань кожного з солдат – йому дай Бог "трьохсотих" латати. Запас особистих ліків з вами повинен бути на кілька місяців точно. Обов'язково запасіться препаратами від шлунку – з ним проблеми у доброї половини новобранців, що зіткнулися з незвичними для свого раціону їжею і водою.

Хороше взуття. Готуйтесь, що крім форми ніякий інший одяг вам не видадуть, а взуття може не підходити за розміром або бути незручного покрою. Цілком можливо, що серед зими вам видадуть літнє взуття. Не економте на взутті і в жодному разі не купуйте б/у. Натрете ногу – буде дуже неприємно. А ступати ви будете важко, так як крім власної ваги понесете "обвіс" спорядження.

Запас білизни. Кожен день ви прати не зможете, тому потрібно брати не менше, ніж тижневий запас. Раз на тиждень випрати можливість у вас точно буде.

Теплі речі. На утепленні не економте. Светри, теплі шкарпетки і термобілизна на війні не менш важливі, ніж бронежилети.

Другий комплект форми. Вам видадуть один комплект форми – це мало. Не лінуйтеся купити ще якусь форму – краще б/у, так за ті ж гроші, які вартує нова, можна купити дві форми, а в польових умовах нова швидко втратить свій вигляд.

Засоби особистої гігієни. Їх організовано не видають взагалі. Мило, рушники і все інше, як правило, на 100% постачають волонтери. Але волонтери можуть привезти вам це в частину на перший день перебування, а можуть і на десятий. Краще весь індивідуальний набір гігієнічних засобів мати з собою.

Рюкзак. Рекомендую купити б/у-шний "натівський" великий рюкзак. Вони зараз скрізь у вільному продажу.

Плащ-дощовик. Їх теж не видають, але вони при певних погодних умовах необхідні не менше, ніж сухе теплу білизну в мороз або бронежилет в бою.

Запас продовольства на три доби. На час військових зборів і перевалки через військкомати.

"По-хорошому, весь" армійський рюкзак "на початку війни коштував близько 10 тисяч гривень. Зараз менше – хоча б каски і бронежилети купувати не треба, але все одно недешево. Тим не менш, я закликаю не панікувати у дусі "як це так – я йду воювати за країну, а вона мене не забезпечує". Замість цього потратьте енергію і час на те, щоб дізнатися координати всіх волонтерських організацій вашого району і віддайте ці дані рідним. Так ви прямо із зони АТО зможете тримати волонтерів в курсі, чого не вистачає саме вашій частини. Повірте, з досвіду можу сказати, що в таких випадках все необхідне волонтери доставляють протягом одного тижня ", – резюмує ротний" Айдара ".

Джерело: Корупція.інфо