дефолт корупція.інфо

Дефолт України та вільне плавання долара стали спекулятивними темами за останні півроку. Чи такий страшний дефолт і який він буває, розкажуть експерти.

Для початку варто зазначити, що саме означає дефолт, бо, як не дивно, більшість українців не знають, що це таке.

Дефолт – стан у кредитних відносинах, що настає, коли позичальник не виплачує свої борги або платежі, порушення платіжних зобов'язань позичальника перед кредитором, нездатність проводити своєчасні виплати за борговими зобов'язаннями або виконувати інші умови договору позики. Цим терміном позначають будь-які види відмови від боргових зобов'язань (тобто він певною мірою є синонімом поняття «банкрутство»), але, як правило, його використовують вужче, маючи на увазі відмову центрального уряду або муніципальної влади від своїх боргів.

Міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус заявив, що Україна, за великим рахунком, – банкрот, тому очікувати, що уряд створить реальні, а не декларативні програми стимулювання, – це просто нереально. Головне зараз – не заважати бізнесу, а бізнес, за словами міністра, розбереться сам.

Руслан Бортник директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики заявив, що загрозу дефолту демонструє такий факт: Україна найняла парламентера у вигляді одного із західних банків, щоб говорити з західними кредиторами про необхідність реструктуризації українських боргів на 7 років. Тобто, вважає експерт, в Україні вже розуміють, що ми не здатні платити за зовнішніми боргами.

Джордж Сорос підкреслює, що світові ринки зараз дійсно очікують дефолту України. Однак, за його словами, є способи уникнути цього.

«Я хочу, щоб Україна змогла уникнути дефолту. І я буду працювати з владою для того, щоб переконати донорське співтовариство надати достатньо коштів для цього », – заявив американський фінансист. Він зазначив, що рік буде дуже важким. Насамперед – через неймовірно сильну зовнішню загрозу. Захід – як Євросоюз, так і США – не до кінця розуміють, наскільки сильна ця загроза.

Економіст Богдан Кушнірук, навпаки, зауважив, що в результаті дій Нацбанку по ринковому механізму курсоутворення гривня може навіть зміцнитися. Рішення прийти до єдиного курсу – це визнання самого факту, що гривня коштує дешевше, ніж декларує Нацбанк.

Він зазначає, що існує різниця між поняттями дефолту і технічного дефолту. Дефолт – це коли якийсь суб'єкт, що отримав раніше кредит, оголошує себе повністю нездатним виконати по ньому зобов'язання. Існує також технічний дефолт. У цьому випадку від виконання зобов'язань не відмовляються повністю, але звертаються до кредиторів з проханням змінити умови позики. Тобто, наприклад, якщо боржник хоча б на тиждень затримав виплату по боргу або домовився з кредиторами про зміну графіка погашення – це технічний дефолт.

У разі дефолту підприємство стає банкрутом і припиняє своє існування. Країна, яка оголосила дефолт, звичайно, не перестає існувати, але у неї виникають проблеми.

Для довідки скажемо, що американські економісти підрахували: за період з 1820-го по 2012-й цілих 107 країн світу оголосили в сукупності 251 дефолт.

Джерело: Корупція.інфо