Шановні пані та панове!

Завершується важкий рік в новітній історії України – рік нашої Вітчизняної війни 2014 року, війни за свободу, незалежність, суверенітет і територіальну цілісність нашої держави.

Ця війна зробила нас сильнішими. Ця війна згуртувала нас як націю. Вперше Україна є такою об'єднаною. Разом з тим ця війна завдала нищівного удару по українській економіці. Уявіть собі, щодня українським платникам податків, українській державі операція на Сході обходиться майже в 100 млн гривень.

В таких умовах, безумовно, ми також должні враховувати, що частина економіки на окупованих територіях зруйнована, решта перебуває під контролем бойовиків, які викинули людей на вулицю і зупинили виробництво. У цих умовах держав максимально робить для того, щоб забезпечити той рівень надходжень, який є на сьогоднішній день. Ми повинні це враховувати при плануванні бюджету 2015 року, який також буде дуже важким.

Але є одна стаття витрат, на якій ми не можемо економити. Ми впевнені, що перший пріоритет існування держави – це оборона, захист суверенітету і територіальної цілісності.

У цій війні нас морально і матеріально підтримує весь світ: приймаються рішення про виділення коштів як на двосторонній, так і на багатосторонній основі. Але, як показала практика, головні наші союзники – Збройні Сили України, Національна гвардія, Прикордонні війська, Служба безпеки, зведені підрозділи Міністерства внутрішніх справ. Тому безумовно на сьогоднішній день зміцнення обороноздатності нашої держави є предметом загальнонаціонального консенсусу.

Вчора були оприлюднені авторитетні соціологічні дослідження. Завжди в Україні найбільшим рівнем довіри користувалася церква. Вперше за всі роки незалежності рівень довіри церкви і рівень довіри до української армії зрівнявся. Ніхто в суспільстві не заперечує проти істотного збільшення витрат на безпеку, тому що всі розуміють: хто шкодує коштів на свою армію, той годує чужу.

Вчора я вніс до Верховної Ради проект закону, який скасовує позаблоковий статус України, перехід до якого в 2010 було однією з найбільших помилок тодішнього злочинного державного керівництва. Тим самим я демонструю, що прийнято одноголосне суспільне рішення про відновлення євроатлантичної інтеграції. Безумовно, це не означає негайного вступу в НАТО, але це означає, що країна повинна відповідати критеріям НАТО. До речі, критерії вступу в Європейський Союз часто збігаються з критеріями вступу в Альянс. І, безумовно, показники бюджету повинні це враховувати.

Володимир Борисович Гройсман, прошу Вас з повагою поставитися до пропозиції Президента про позачерговий розгляд цього законопроекту. Я не сумніваюся в позитивному вирішенні цього питання.

Нагадаю, що коаліційну угоду, яке стало частиною програми дій Уряду і було проголосовано Верховною Радою, передбачає, що витрати на безпеку і оборону повинні досягати 5% ВВП. У проекті рішень, які ми спільно підготували – нещодавно завершилися консультації за участю Прем'єр-міністра, силових міністрів, Генерального прокурора, міністра фінансів – ми дуже наблизилися до позначки витрат на безпеку і оборону в 5% ВВП. І виконали те завдання, яке поставили народні депутати, що увійшли до коаліції.

Країна зараз віддає останнє і ми дійсно в співвідношенні з нашими можливостями робимо неймовірне. Зверніть увагу, ми маємо намір витратити у 2015 році близько 5% ВВП не тільки для стримування поточних загроз, але для інвестування в оборону країни на середньострокову і довгострокову перспективу. Я не допущу більше такого ставлення до державної безпеки та оборони, яке демонструвалося попередні роки, коли армія і Збройні Сили фізично знищувалися, руйнувалася здатність держави і народу себе захистити. Сьогодні ми навчені помилками минулого, безпечністю, недбалістю. Я навіть упевнений, що це був злочин – цілеспрямований злочин по знищенню української державності. Тому ми закладаємо основу для безпеки як мінімум цілого покоління українців.

Упевнений найближчим часом мій мирний план, який втілений в Мінському протоколі і Мінськом меморандумі, де чітко закріплено припинення вогню, звільнення заручників, перекриття кордону, негайне виведення всіх іноземних військ, забезпечення ефективного інформаційної присутності на окупованій території і рішучі політичні кроки по звільненню території України , – на сьогоднішній день має запрацювати.

Український суверенітет на тимчасово окупованій частині Донецької та Луганської областей має бути відновлений. Однак наш фінансовий план повинен передбачати в тому числі і ймовірність форс-мажорних ситуацій, як то відновлення інтенсивного наступу ворога в будь-який час або повномасштабне вторгнення в нашу країну.

Військова загроза зі Сходу залишиться головним викликом нашої безпеки. Хотів би помилитися, але уроки історії треба вивчати і навчитися робити з них висновки.

Тому в умовах обмежених фінансових ресурсів держави вкрай важливо знайти раціональний баланс між потребами і можливостями. Повинні забезпечити безпеку, але дуже важливо – не виснажити до кінця економіку. Ми повинні створити можливості, щоб економіка розвивалася.

На одному з попередніх засідань РНБО ми вже визначили пріоритетні напрямки фінансування у сфері національної безпеки і оборони. Сьогодні ключовими є потреби Збройних Сил, Національної гвардії, Прикордонної служби, Служби безпеки та підрозділів Міністерства внутрішніх справ.

Ми повинні звернути серйозну увагу на забезпечення Збройних Сил, інших військових формувань та правоохоронних органів сучасною технікою і озброєнням. Саме тому окремої уваги вимагає обговорення державного оборонного замовлення. Пріоритет віддається вітчизняному виробнику. Те, що завжди фінансувалося за залишковим принципом, тобто державне оборонне замовлення, на сьогоднішній день виходить на якісно новий рівень. Те, чого не вистачає необхідно придбати за кордоном, і тут над цими можливостями непогано попрацювала вітчизняна дипломатія. Вперше ми будемо застосовувати використання режиму довгострокового кредитування необхідного з боку держав-постачальників під відповідні державні гарантії. Під час закордонних візитів ми обговорили ці питання, вони знайшли підтримку і розуміння наших іноземних партнерів.

Державні оборонні підприємства за моїм наказом перейшли на цілодобову роботу. Я думаю, що знижувати темп сьогодні. Графік з відновлення боєздатності держави ми всі зобов'язані неухильно дотримуватися. До речі, відсутність фінансування не є причиною зупинки виробництва. Ми робимо все можливе, щоб негайно ліквідувати заборгованість. У нас не повинно бути більше випадків, коли виділені кошти не вчасно освоюються або використовуються неефективно.

Питання боротьби з корупцією в оборонному, правоохоронної та безпечному відомствах на сьогодні також є пріоритетним. Я сподіваюся, що відповідні міністри – ми зі Степаном Тимофійовичем Полторак проводимо відповідну роботу – принесуть найближчим часом свої плоди.

Загроза тероризму, диверсій сьогодні виросла в рази. Ефективні дії Служби безпеки, підрозділів Міністерства внутрішніх справ, розслідування, які повинні проводитися Генеральною прокуратурою важливі. Серйозного посилення вимагає діяльність розвідувальних органів. Разом з новим секретарем РНБО ми значно підвищимо ефективність діяльності розвідувальних органів.

Я просив би Олександра Валентиновича Турчинова, на найближчому засіданні РНБО внести свої пропозиції щодо поліпшення координації та підвищення ефективності діяльності розвідувальних органів держави.

Нарешті, переходимо від слів до конкретних справ у реформуванні МВС. Є пропозиція, яка була внесена міністром Арсеном Борисовичем Аваковим. В цілому я підтримую висловлені підходи, і найближчим часом ми повинні провести цю реформу. Для реформування МВС також потрібні гроші і в бюджеті вони передбачені.

Необхідно обговорити питання грошового забезпечення військовослужбовців, які служать в зоні АТО. Ставлю чітке завдання: ті, хто знаходяться на першій лінії, в умовах безпосередньої небезпеки бойових зіткнень, повинні мати щоденні особливі умови оплати. Але ми ще повинні забезпечити ротацію, щоб вони могли відновлювати боєздатність і проводити навчання. Це повинно бути враховано при визначенні грошового забезпечення військовослужбовців.

Шановні колеги!

З метою проведення планової заміни військовослужбовців, які тривалий час виконують бойові завдання в зоні проведення антитерористичної операції, нарощування угруповань військ і сил для відбиття можливого відкритого вторгнення регулярних військ виникає необхідність проведення в 2015 році циклу приватних мобілізацій.

Сьогодні на засіданні РНБО це буде детально обговорено. Плануючи подальшу мобілізацію, ми, безумовно, повинні врахувати всі помилки і прорахунки, які траплялися під час проведення попередніх мобілізацій. Ні в якому разі нам не можна допустити, щоб хворі, психологічно непридатні до служби потрапляли до лав Збройних Сил.

Не сумніваюся, що повинна бути посилена робота військових комісаріатів. Досі не виконана моє завдання по частковій заміні військових комісарів тими Героями, які були поранені в зоні АТО.

У Збройні Сили України, інші військові формування повинні бути призвані виключно патріотично налаштовані громадяни України, фізично підготовлені до військової служби, морально і психологічно здорові, які мають відповідну військово-професійну підготовку та здатні зі зброєю в руках захищати суверенітет, незалежність і територіальну цілісність держави.

Пропоную встановити сувору відповідальність військових комісарів за якість покликаних по мобілізації військовозобов'язаних. Необхідно вжити заходів щодо проведення комплексної рекламно-агітаційної кампанії про цілі та необхідності проведення мобілізації та протидії здійсненню з боку засобів масової інформації сусідньої країни інформаційно-психологічних атак, спрямованих на її зрив. Я думаю, нам тут потрібна координація Уряду і РНБО. Ні в якому разі ми не можемо допустити, щоб в результаті інформаційної війни проти нашої держави було відкрито другий фронт всередині країни проти мобілізації або проти здатності країни себе захищати.

Мобілізацію необхідно провести поетапно, в певних термінах і обсягах.

Потрібно заборонити напрямок в зону проведення антитерористичної операції військових частин і підрозділів без проведення повноцінної підготовки покликаного особового складу в навчальних центрах і бойового злагодження у складі розрахунків і підрозділів безпосередньо на полігонах.

Ми плануємо відновити призов до лав Збройних Сил. Це дозволить нам вже найближчим часом – у першому кварталі – забезпечити демобілізацію тих військовослужбовців строкової служби, які були покликані рік або півтора роки тому. Необхідно заборонити направляти військових в рамках призову в зону АТО. Це має стати підготовкою якісного резерву та людей, які будуть мати відповідний досвід.

Сьогодні на Раді національної безпеки і оборони України лежить величезна відповідальність. Українське суспільство довірило нам свою безпеку і ми повинні виправдати цю довіру правильною стратегією наших дій і цілком конкретними справами, спрямованими на її реалізацію.

Упевнений, що нам це вдасться. Альтернативи не існує.

Слава Україні!