У вівторок, 23 грудня, на офіційному сайті Верховної Ради України з'явився новий законопроект про податкову реформу від Кабінету міністрів Арсенія Яценюка.
 

Запропонована урядом реформа – не зовсім нова. Багато з ініціатив, які пропонуються на даний момент, були закладені ще в гучному законопроекті № 5079, внесеному до парламенту попереднім складом Кабміну 15 вересня цього року. Нагадаємо, тоді депутати категорично відмовилися включати його до порядку денного, чим викликали крайнє обурення Яценюка.


Особливість реформи – це істотне скорочення кількості податків – з 22 до 9. Раніше, аналізуючи основні пункти програми уряду, ми вже з'ясували, які податки пропонується скоротити. Нагадаємо, що, на думку експертів, мова йде, в першу чергу, не про якісні, а про кількісні зміни (деякі податки просто об'єднуються в один, як, наприклад, акцизний).

Крім того, деякі фіскальні ініціативи Кабміну Яценюка вже можна назвати скандальними. Наприклад, незважаючи на декларації, податковий тягар, який лягає на українців, по суті стане важчим. У разі прийняття пропозицій уряду, нам доведеться платити за будь-яку нерухомість, дорогі авто, депозити і так далі.

Розберемо можливі фіскальні реформи докладніше.
 

Податкові зміни для громадян
 

Відносно податку на доходи фізичних осіб пропонується:
1) введення разового ("нульового") декларування доходів, майна і всіх інших активів, навіть якщо не можна довести законність їх отримання. При цьому, таке декларування не є обов'язковим.
Але у випадку, якщо річні витрати платника перевищують його офіційні доходи за звітний період на 40 мінімальних зарплат (48720 грн), то це буде підставою для податківців провести перевірку такого платника з метою виявлення законності доходів, що перевищують офіційний заробіток. Якщо людина не змогла довести легальність такого доходу, то буде стягуватися податок у сумі 30% з різниці між офіційним заробітком і реальними витратами.

В той же час, для громадян, котрі не задекларують свої доходи, в подальшому буде вважатися, що їхні активи, які зареєстровані належним чином до 1 січня 2015 року, за замовчуванням прирівнюються до 200 тис. грн.

У випадку, якщо особа декларує готівкові кошти на суму понад 200 тис. грн, вони повинні бути внесені ще до подання декларації на банківський рахунок і зберігатися там не менше одного року. Інакше треба буде сплатити 3% податку від задекларованої суми (протягом місяця з дня закінчення строку для разового декларування – 31 жовтня 2015). Ці ж 3% потрібно буде заплатити державі і в тому випадку, якщо людина вирішить достроково зняти задекларовані гроші з банківського рахунку, тобто до закінчення одного року.

2) запровадження оподаткування високих зарплат. У розумінні уряду високою буде вважатися зарплата понад 10 мінімальних (тобто – 12 180 грн). Пропонується такі заробітки оподатковувати за ставкою 20% від суми перевищення. Нагадаємо, зараз податок на зарплату до 10 МЗП оподатковується в 17%, з 2015 пропонується встановити його на рівні 15%.

3) продовження дії норми щодо оподаткування високих пенсій. Раніше вже писали про те, що така норма діє з 1 липня 2014 року, коли набув чинності Закон "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні". Але тоді порахували, що висока пенсія – це 10 мінімальних пенсійних виплат (або 9490 грн).

Зараз же цей поріг хочуть знизити і обмежитися 3 мінімальними зарплатами (пенсії вище 3654 грн), але ставку податку залишають на рівні 15% від суми перевищення. До речі, в пояснювальній записці до документа зазначається, що на сьогодні в Україні кількість пенсіонерів, чиї пенсії перевищують три мінімальні зарплати, становить 3,3% від загального числа.

4) збільшення ставки податку на пасивні доходи (проценти за вкладами (депозитами), інвестиційний прибуток та роялті) – до 20% (зараз 15%).

5) введення транспортного податку. З 1 січня 2015 щорічному оподаткуванню підлягатимуть всі автомобілі з об'ємом бензинового двигуна понад 3 тис. Куб. см і дизельного більше 2,5 тис. куб. см віком не більше 5 років. Ставка такого податку становить 25 тис. грн на рік.
 

Зауважимо, що такий транспортний податок, згідно з проектом документа, не внесений до обов'язкового переліку ні загальнодержавних, ні місцевих податків і зборів, який передбачений Податковим кодексом. Хоча за нормами чинного законодавства, ніхто не має права вимагати від особи сплати будь-якої податку або збору, якщо він не внесений у вищевказаний перелік. Але є ймовірність, що в уряді цей момент просто "випустили з уваги" в поспіху.

6) поширення бази податку на нерухомість на всю житлову і нежитлову нерухомість незалежно від її площі. Зокрема, пропонується скасувати діючі зараз норми Податкового кодексу, при яких не оподатковуються квартири площею до 120 кв. м, будинку – до 250 кв. м і різні види житлової нерухомості в спільному володінні (будинки і квартири) – до 370 кв. м.

Крім того, передбачається, що платником такого податку будуть не тільки фізичні, але і юридичні особи. Єдина ставка для даного податку – до 2% від мінімальної зарплати за 1 кв. м., що на сьогодні становить 24 грн. Стягуватися він буде раз на рік. Таким чином, платити, у разі прийняття реформи, фактично доведеться всім, у кого є житло.

7) збереження розміру стандартної податкової соціальної пільги в обсязі 50% від мінімальної зарплати в розрахунку на місяць. Нагадаємо, згідно з проектом держбюджету-2015 розмір мінімальної зарплати Кабмін пропонує залишити на рівні грудня 2013 року – 1218 грн. Тобто, податкова соціальна пільга на 2015 рік залишається в розмірі 609 грн.

 

Що чекає "спрощенців"
 

Новими податковими ініціативами пропонується змінити умови перебування на спрощеній системі оподаткування, а саме – кардинально змінюються категорії платників єдиного податку. З шести груп залишається чотири. Новими учасниками спрощеної системи стануть колишні платники фіксованого сільськогосподарського податку.

Крім того, малий і середній бізнес може отримати від уряду подарунок у вигляді зменшення ставки єдиного податку майже в 2 рази і припинення перевірок строком на 2 роки.

До речі, згідно з офіційною інформацією Державної фіскальної служби, станом на 1 грудня поточного року на спрощеній системі оподаткування перебувають майже 1,3 млн юридичних та фізичних осіб – підприємців, які за січень-листопад 2014 заплатили до бюджету понад 7 млрд грн єдиного податку.
Таким чином, уряд, мабуть, вирішило задобрити основну частину платників податків в країні.

З податку на додану вартість пропонується до 31 грудня 2017 продовжити дію норм щодо звільнення від сплати ПДВ операцій з імпорту та експорту зерна. Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, таким чином держава зберігає практику надання субсидій у вигляді ПДВ для сільськогосподарської продукції.

Але, в той же час, законопроект передбачає скасування пільг зі сплати ПДВ для операцій з постачання послуг на здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами; послуг з охорони здоров'я у медзакладах, а також для операцій з поставки періодичних видань друкованих засобів масової інформації.

Іншими словами, з впровадженням цієї норми слід очікувати підвищення вартості освіти, лікування та подорожчання друкованої преси. У зв'язку з цим, в мережі вже говорять про те, що така ініціатива Кабміну вбиває освіта в Україні.
Примітно, що згідно з пояснювальною запискою такі нововведення іменуються, як "вирівнювання податкового навантаження".

Крім того, з 1 січня 2015 року пропонується впровадити систему електронного адміністрування ПДВ, але на цьому пункті ми акцентуємо увагу в окремій публікації, зважаючи на те, що пропонований механізм "електронного" ПДВ уже викликає багато питань і побоювань з боку бізнесу.

У числі основних нововведень з акцизного збору пропонується:
-включити до переліку підакцизних товарів електроенергію;
-ввесті акцизний податок з реалізації через роздріб алкогольних напоїв, тютюнових виробів і палива. Ставка податку буде встановлюватися місцевими органами влади у розмірі від 2% до 5% від обсягу реалізації;
-ввесті акцизний збір на нафтопродукти, альтернативне паливо та скраплений газ.
Крім усього перерахованого, Кабмін хоче продовжити дію військового збору (1,5%) до набрання чинності рішення Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України та розширити базу оподаткування на всі доходи фізосіб, які оподатковуються.

І, нарешті, серед основних фіскальних сюрпризів для українців – підвищення до 2% збору з купівлі готівкової валюти, в той час як для безготівкових операцій такий збір пропонується взагалі прибрати. Нагадаємо, на сьогодні з операцій з купівлі валюти (як готівкової, так і безготівкової) стягується збір до Пенсійного фонду у розмірі 0,5% з суми покупки.

Очікується, що прийняти нову податкову реформу, разом з проектом держбюджету-2015, депутати можуть до кінця 2014 року.
 

Таким чином, незважаючи на анонсоване, на перший погляд, полегшення податкового тягаря для населення у вигляді суттєвого скорочення податків, насправді, фіскальне навантаження на звичайного громадянина тільки збільшиться.

Податок на нерухомість, машини, депозити, збільшення збору на купівлю валюти і так далі.
 

Зрештою, все це може призвести до того, що за документами буде купуватися, наприклад, не весь автомобіль, а його запчастини, мати у власності нерухомість, так само як і вклад у банку, стане невигідно, і розквітне в повній силі "чорний" валютний ринок – адже бажаючих платити додаткові збори навряд чи буде багато, особливо в умовах триваючого в Україні кризи. Навряд чи такі результати приведуть до зростання української економіки.

 

 

Кай Кіт

 

за матеріалами: Обозреватель