У січні 2015 року Департамент освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради традиційно уклав договори на постачання продуктів харчування у школи та дитячі садки міста. Цей факт залишився непоміченим, хоча, наприклад, цукор закупили за ціною у два рази дорожче ринку. Минув місяць, і історія отримала продовження, коли депутатська комісія зайшла до одного з дитячих садків міста і виявила, м’яко кажучи, не найкраще м’ясо…

Журналісти «Corruptua.org» розбиралися, хто з року в рік заробляє на обслуговуванні запорізьких дітей.

ДОРОГІ ПЕРЕМОЖЦІ

13 січня департамент уклав ряд договорів на річне постачання продуктів харчування до закладів освіти м. Запоріжжя на загальну суму 49,54 млн. грн. Цю суму поділили між собою 5 юридичних і 2 фізичні особи: ТОВ «Торглайн-плюс» – 15,33 млн. грн., ТОВ «Мегаторг Запоріжжя» – 13,95 млн. грн., ТОВ «Вільнянський молокозавод» – 8,23 млн. грн., ТОВ «ТПС-ХХ» – 6,77 млн. грн., ФОП Демчишина – 1,99 млн. грн., ПАТ «Запорізький хлібзавод №5» – 0,93 млн. грн., ПАТ «Запорізький хлібзавод №3» – 1,36 млн. грн., ФОП Колесник Н. В. – 0,93 млн. грн.

«Торглайн-плюс», «Мегаторг Запоріжжя» і «ТПС-ХХ» будуть поставляти у навчальні заклади широкий спектр продукції. А інші – товари за своєю спеціалізацією. Так «Запорізький хлібзавод №5» та «Запорізький хлібзавод №3» будуть поставляти хліб, ФОП Колесник та ФОП Демчишина – рибу, а «Вільнянський молокозавод» – молочну продукцію.

Проаналізувавши ціни договорів, ми виявили, що більшість з них ледь не у два рази вищі за ринкові. Ми порівняли ціну, укладену за договором, з середніми цінами по Запорізькій області на той час. Для цього ми скористались даними моніторингу Мінекономрозвитку станом на 12 січня.

Тендерним комітетом були акцептовані далеко не найкращі цінові пропозиції. Наприклад, комбінат дитячого харчування «Сонечко» за деякими лотами пропонував постачати цукор за 8,45 грн/кг. Не дивлячись на це, прийняті були пропозицій «Мегаторг Запоріжжя» та «Торглайн-плюс» за ціною майже у 15 гривень. Постачати капусту «Українська торгова компанія №1» пропонувала за 4,86 грн/кг, а ФОП Дементій взагалі за 3,27 грн/кг. Тендерний комітет департаменту вирішив укласти договори з «ТПС-ХХ» (5,90 грн/кг) та все тим же «Мегаторг Запоріжжя» (5,70 грн/кг). Яловичину закупили за ціною на 20 гривень вище ринку, хоча акцептовані пропозиції були найкращими, бо більше за цей тендер ніхто не боровся. Її будуть постачати ТОВ «Мегаторг Запоріжжя» (84,69 грн/кг) та «Торглайн-плюс» (84,80 грн/кг).

Члени спеціальної депутатської комісії міської ради підрахували, що якби по всіх лотах були прийняті найкращі цінові пропозиції, то це дозволило б зберегти чотири мільйони бюджетних коштів. До речі, під час останньої сесії Запорізької міської ради керівник департаменту Раїса Чухрай повідомила, що до проведення закупівлі голова цієї депутатської комісії запропонував її зустріч у кафе, де лобіював інтереси одного з учасників тендеру.

Відмовляли кращим ціновим пропозиціям з різних причин. Наприклад, КДХ «Сонечко» відмовили, бо не всі копії документів були завірені відповідним чином та строк дії забезпечення пропозиції не відповідав умовам документації. ТОВ «Українська торгова компанія №12 та ПП «Васк-М», які також запропонували кращі ціни по багатьох лотах, відмовили, бо вони не надали довідку про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, а також «копії договорів оренди транспортних засобів з ТОВ “Укрснабсбит”, яке, відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, є власником». У всіх компаніях кажуть, що причини відмови є надуманими, і що всі необхідні документи були надані і відповідали умовам торгів.

ДЕШЕВО ЧИ ДОРОГО?

У департаменті закиди про закупівлю продуктів за завищеними цінами відкидають і пояснюють, що ціни постійно приводяться у відповідність до середніх цін по Запорізькій області згідно даних, які щомісячно надає обласне управління статистики. І дійсно, 13 січня лише був укладений договір на постачання цукру по 14,86, а вже на наступний день з’являється повідомлення департаменту про внесення змін до договору, що цукор тепер буде постачатися по 10,38 за кг. Ще через тиждень, 21 січня, вноситься зміни ще до ряду договорів. Так ціна знизилися: цибулі з 7,88 до 3,36, буряка з 4,68 до 3,29, моркви з 7,60 до 3,76 і т.д.

У січні, лютому та на початку березня важко було оцінити відповідність закупівельних цін до ринкових, адже нестабільний курс гривні призвів до різкого підвищення вартості продуктів. Зараз, коли курс більш-менш стабілізувався, ціни вже можна порівняти. Для порівняння ми знову ж таки скористалися даними моніторингу Мінекономрозвитку.

У середині березні були внесені чергові зміни до ряду договорів. Згідно з ними десяток яєць постачається за 19,9 грн, хоча середня вартість у регіоні 12,95. Кілограм гречки за договором коштує 25,94 грн., хоча середня ціна у Запорізькій області 19,5 грн. Аналогічна ситуація і з картоплею, яку купляють за 5,75 грн, а середня ціна у регіоні – 4,53 грн. Ринкова ціна на цукор – 14,44 грн, а департамент закуповує по 15,32 грн. І це далеко не повний список.

Ми попросили у представників департаменту надати довідку, згідно якої вносилися зміни до договорів у березні і нам люб’язно погодилися її надати. Виявилось, що в цьому документі від 10 березня 2015 року вказані середні ціни на продовольчі товари в торговій мережі (крім міських ринків) Запорізької області у лютому. Тобто, це середня ціна за попередній місяць, і для її розрахунку порівнювались ціни і на початку лютого і середини, і наприкінці. Навряд такий показник може надати об’єктивну інформацію про ринкову ціну продукції саме на 10 березня. Найцікавіше, що наприкінці довідки вказано застереження: «Наведені ціни (середні ціни), призначені лише для розрахунків індексів цін на споживчі товари та послуги і не можуть використовуватися для інших цілей, зокрема не можуть бути підставою для обґрунтування цінових пропозицій та визначення конкурсних торгів згідно з процедурами, встановленими законом України «Про здійснення державних закупівель». Незрозуміло тоді, чому департамент наполегливо використовує саме цей документ для розрахунку ціни.

oblstat-1_2-1024x743

ФАВОРИТИ ДЕПАРТАМЕНТУ – ХТО ВОНИ?

ТОВ «Торглайн-плюс», фірма, яка отримала найбільший підряд, була зареєстрована лише за кілька місяців до тендеру – у вересні 2014 року. Заснована вона Романом Безсмертним. Хоч «Торглайн-плюс» новачок у держзакупівлях, цього точно не можна сказати про Безсмертного, який є постійним фаворитом Департаменту освіти і науки, молоді та спорту. Раніше цей чоловік володів компаніями «Запоріжторгсервіс» та «Запоріжторгпостачання», які за даними «ВДЗ» у період з 2011 по 2014 рік отримали від департаменту 32,9 мільйона гривень. З урахуванням останнього підряду виходить сума у 48,2 мільйони. До речі, зараз «Запоріжторгсервіс» та «Запоріжторгпостачання» перереєстрували у Києві. Перша фірма нині зареєстрована на Немата Сабірова, а друга на Вікторію Назаренко і Олександра Барило.

Схожа ситуація із іншим переможцем – «ТПС-ХХ». Ця фірма вперше отримала держзамовлення, проте для її власників це вже звична справа. Раніше компанія була заснована Олексієм Артеменком, а з вересня 2014 року зареєстрована на Ольгу Іванову. Ще раніше ця жінка разом з Галиною Артеменко була співвласницею фірми «Укрпродторг-сервіс», у якої Департамент освіти і науки, молоді та спорту замовив харчі на 35,23 млн. грн. «ТПС-ХХ» схожа на спадкоємця ТОВ «Укрпродторг-сервіс», адже на час перемог у тендерах компанії мали одну адресу (вул. Рекордна, 20-А) та номери телефону ((061)-289-31-03 і (061)289-31-93). Ще раніше Ольга Іванова разом з Іваном Івановим була співвласницею ТОВ «Укрпродторг-Запоріжжя», яке також отримало підрядів на 3,19 млн. грн. від улюбленого департаменту. Хто головний у цих «розкладах» невідомо, але таким чином спільні власники фірм «ТПС-ХХ», «Укрпродторг-сервіс» і «Укрпродторг-Запоріжжя» лише на замовленнях від департаменту ОНМС заробили 51, 97 мільйон. Як і в випадку екс-володінь Романа Безсмертного, «Укрпродторг-сервіс» і «Укрпродторг-Запоріжжя» вже не зареєстровані у Запоріжжі. Першу «перенесли» до Херсона на вул. 9 січня, буд. 15, кімн. 306 і зареєстрували на Олександра Реутова, а другу до Дніпропетровська у житловий масив Тополь-1, буд. 9, корп. 1, кв. 905 і зареєстрували на Марину Коваленко.

Дети 2

Третій переможець, ТОВ «Мегаторг Запоріжжя» – новачок у державних закупівлях. Підприємство засноване у 2012 році і зареєстровано на Анну Першину. І все б нічого, але контактний номер фірми, вказаний в тендерній документації – (061)707-92-83, який також належить ТОВ «Неовіт». Останнє зареєстроване на Леоніда Глібко і Андрія Куропаткіна. На сайті «Неовіта» також опубліковані патенти підприємства, автором яких є Віталій Воскресенський. Глібко, Куропаткін і Воскресенський, разом з Олександром Давиденком і Володимиром Давиденком є засновниками ТОВ «НТ-Україна». Саме ці люди і пов’язані з фірмами-годувальниками департаменту.

На Леоніда Глібка зареєстровано ТОВ «Югоптторг Запоріжжя». За кілька років ця фірма «натендерила» 13,2 млн. грн. від департаменту. Компанія подавала свої пропозиції майже за всіма лотами всіх тендерів департаменту і в цьому році, але всіх їх програла, бо ці пропозиції були набагато вищими ніж і без того високі пропозиції переможців. Навіщо це робилося, якщо «рідна» компанія «Мегаторг Запоріжжя» також брала участь у конкурсі? В тендерній документації прописано, що торги відміняються, якщо для участі в конкурсі подано менше двох пропозицій, і якщо до оцінки пропозицій допущено менше двох учасників. Таким чином, пропозиції «Югоптторг Запоріжжя» нівелювали ці положення, щоб торги відбулися у будь-якому разі, адже в тендерах  брали участь дві фірми.

Воскресенський, Давиденко і Шостов раніше були засновниками ТОВ «Днепроторг». Зараз це підприємство зареєстровано на Сергія Ванжу. Цей чоловік також значиться у засновниках ТОВ «Торговий дім «Віол». Ці дві фірми отримали від департаменту підрядів на суму 13,9 млн. грн. У грудні 2012 року компанія «Днепроторг» шукала кухонного робітника, а контактним номером в оголошенні було вказано (061)279-15-48. Цей номер також належав ТОВ «Комбінат харчування «Школярик» та ТОВ «Південьгруп», які вказували його в тендерній документації, і які також отримали на двох 19,1 млн. грн. на тендерах департаменту. В ЄДР вказано контактний номер ТОВ «Днепроторг» – (061)279-07-90. Цей номер також вказано в ЄДР у ТОВ «Промторг-Запоріжжя», яке також «натендерило» від департаменту 19,3 млн. грн. До речі, Олександр Давиденко, який був засновником ТОВ «Днепроторг», раніше був прописаний за однією адресою з Анною Першиною, на яку зареєстровано «Мегаторг Запоріжжя».

Дети 3

Інші постачальники продуктів у 2015 році не можуть похвалитись такими показниками. ТОВ «Вільнянський молокозавод» зареєстровано у листопаді 2013 року на Тетяну Джуман, Оксану Доценко і Катерину Скочій. Директором є Олег Доценко, відомий як голова правління ПАТ «Вільнянський маслозавод». Підприємство зареєстроване в 1995 році. Тетяна Джуман є головою наглядової ради товариства. Акціонерами з частками близько 29% є Петро Дорош та Іван Дяченко, майже 9% має Олег Доценко і 5% – Тетяна Джуман. До цього підприємство не перемагало в тендерах департаменту освіти і науки, молоді та спорту.

ПАТ «Запорізький хлібзавод №5» та ПАТ «Запорізький хлібзавод №3» входять до групи «Хлібодар» Юрія Чекальського та Бориса Шестопалова. Обидва хлібзаводи перемагали у тендерах минулого року і «натендерели» тоді 1,7 млн. грн.

ФОП Демчишина та ФОП Колесник постачають рибу запорізьким школам другий рік поспіль, і за два роки отримали за це 3,38 млн. грн. та 2,4 млн. грн. відповідно.

МАТИ Й ДОНЬКА

Таким чином, продукти харчування департамент все ж таки  закуповує за завищеними цінами, а на тендерах перемагають фірми постійних фаворитів. Не можна казати, що все це почалося після того, як у 2012 році департамент очолила Раїса Чухрай. Але під її керівництвом з’явився свій фаворит.

З 1991 року Раїса Чухрай була директором запорізької гімназії №107, і працювала на цій посаді до того дня, як очолила департамент освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради (2012 рік). Згідно даних Вісника державних закупівель, з 2011 року і щорічно після цього, тендер на організацію роботи їдальні у гімназії №107 отримує фізична особа-підприємець Світлана Шаповалова. Дівоче прізвище цієї жінки – Чухрай. Це донька Раїси Василівни.

Дети 4

В автобіографії Раїси Чухрай на сайті міської ради вказано, що в неї двоє дітей, а доньку 1974 року народження звати Світлана. А на сторінках Світлани Шаповалової в соціальних мережах вказано, що дівоче прізвище жінки – Чухрай.

Донька Чухрай отримувала підряд на організацію роботи їдальні 107 гімназії і в 2011, і 2012, і 2013, і 2014 роках. Звісно ж, під час торгів була і конкуренція, якщо це можна назвати конкуренцією. Щорічно другим претендентом на отримання підряду є ФОП Світлана Калугіна, яка з року в рік пропонує гіршу у порівнянні з Шаповаловою ціну. В інтернеті важко знайти хоч якусь інформацію про конкурента доньки Чухрай, але все ж можна. В тендерній документації вказано контактний номер Калугіної – (061)257-80-59. Дивним чином цей номер збігається з телефоном споживчого товариства «Нептун». Ще більш дивним чином, це споживче товариство зареєстровано на Владислава Величка, Єгора Пеклушенка (сина екс-губернатора Запорізької області), і Дмитра Чухрая. Останній є братом Світлани Шаповалової і сином Раїси Чухрай.

Коли у 2012 році Раїса Чухрай стає директором Департаменту освіти і науки, молоді та спорту, перемоги Світлани Шаповалової на тендерах виходять на новий рівень. Вже з 2013 року вона отримує підряд на організацію роботи їдалень у всіх навчальних закладах Комунарського району міста Запоріжжя.

Постійним і єдиним конкурентом доньки Раїси Чухрай було ТОВ «Комбінат харчування «Школярик», про який ми писали вище. Але ціна конкурента неодмінно вища, ніж пропозиція Шаповалової.

Таким чином, з 2011 по 2014 рік, донька Раїси Чухрай заробила 3,42 млн. грн., – 1,93 млн. грн. від Департаменту освіти і науки, молоді та спорту та 1,49 млн. грн. від Запорізької гімназії №107.

«Да, это правда. Она уже работает более десяти лет, то есть, до моего назначения в департаменте, она более десяти лет уже работает организатором питания. Но она работает, не ворует. Каждый человек имеет право работать. Это моя дочь и это не преступление», – заявила нам Раїса Чухрай.

Поки готувався цей матеріал, департамент акцептував пропозицію її доньки на обслуговування їдалень навчальних закладів Комунарського району у 2015 році. За цим договором Світлана Шаповалова отримає 0,97 млн. грн. У неї були два конкуренти – ТОВ «Алсем», яке пропонувало свої послуги за ціною на чотири тисячі дорожче, та ТОВ «Юнікспрод», яке запропонувало 982 тисячі. ТОВ «Алсем» у 2011 році отримало від департаменту 6 млн. грн. і зареєстровано на Олексія Семенова. ТОВ «Юнікспрод» володіє Анастасія Воскресенська, яка була засновником ТОВ «Південьгруп», яке в свою чергу мало спільний номер з все тим же ТОВ КХ «Школярик».

Нещодавно акцептували пропозицію Шаповалової і в 107 гімназії. За обслуговування їдальні у 2015 році ФОП отримає 0,43 млн. грн. Єдиним конкурентом виступило ТОВ «Люкс-Снаб». Ця фірма є «родичкою» «ТПС-ХХ» і «Укрпродторг-сервіс», адже має з ними спільну адресу (вул. Рекордна, 20-А) та номер телефону ((061)-289-31-03).

Висновок

Згідно з даними «Вісника державних закупівель», з 2011 року Департамент освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради витратив приблизно 272 млн. грн. Майже 175 млн. грн. з цієї суми отримали три групи людей через свої компанії. І все б нічого, але те, як розраховується ціна на продукти харчування, не знаходить ніяких пояснень і не витримує жодної критики. А завдяки цьому на кожному кілограмі й літрі продукції харчування бюджет міста втрачає одну, дві і більше гривень. Наших з вами гривень.

Геннадій Матвієнко