На початку травня всю Україну сколихнула звістка про кривавий розстріл міліцейського патруля в Києві. Двоє правоохоронців загинули, ще трьох було поранено. Тієї ночі столиця перетворилася на справжню зону бойових дій з використанням стрілецької зброї та гранат. Винуватців трагедії згодом затримали. Хто вони? Звичайнісінькі злочинці чи криваві месники, які вдалися до таких радикальних дій через брак змін у країні? «Слідство.Інфо» спробувало відтворити криваву драму.

Сімнадцятирічний вінничанин Андрій Романюк до останнього не полишав передову, доки не довідався, що його маму судитимуть за те, що відпустила сина на війну. А його за пропуски відрахують із профтехучилища. У п’ятнадцять Романюк витягав поранених на Майдані, за рік уже воював, як снайпер, на Сході у складі одного з добровольчих батальйонів. І навіть отримав від комбата подяку. Телеканали знімали про героя сюжети.

– Їздив я в Маріуполь до Азова, і їздив я в Київ до Дніпра. Я хоча був самий маленький і бестолковий, як мене там називали, але я показував на тренуваннях, на стрільбах, на всьому цьому один з не дуже гірших результатів. 

За нашими даними, Романюк воював у складі батальйону «Азов», де познайомився з двадцятитрирічним харків’янином Вадимом Пінусом на прізвисько «Морган». Пінус, кажуть, воював і в «Айдарі», і в «Торнадо», а в «Азові» числився одним з відповідальних за зброю. За підбиту ворожу техніку він навіть отримав державу відзнаку.

– Я хочу, в першу чергу, від міністра внутрішніх справ, від себе особисто, від командування національної гвардії подякувати за те, що у нас є такий підрозділ. Вручити заслужені відзнаки ряду військовослужбовців вашого загону. Пінус Вадим Вадимович…дякую за службу.

Скоріш за все і з «Морганом», і з Романюком на той час уже була знайома жителька Вінницької області, дев’ятнадцятирічна Вікторія Заверуха з позивним «Вітамінка». Віта перебувала в зоні АТО з травня минулого року, перенесла контузію.

– Щасливим випадком попала в «Айдар» була. Ну, я взагалі думала, що мене не візьмуть. Потім сказали, що я в штабі буду працювати програмістом. Ну, але я дуже якось так викрутилася, ну і пішла на "вайну".

Снайпер «Азова» Андрій Романюк з дитинства товаришував з іншим вінничанином – двадцятирічним Євгеном Кошелюком. В зоні АТО хлопець, за нашими даними, не воював. 28 квітня Євген Кошелюк на своєму синьому мікроавтобусі «Фольксваген Т5» разом з Андрієм Романюком їдуть до Києва, де зустрічаються з Вадимом Пінусом та Вікторією Заверухою. За тиждень до цієї зустрічі «Морган» дзвонить до сімнадцятирічного учня київської гімназії «Домінанта» Миколи Мнишенка, з яким він познайомився в соціальній мережі і спілкувався на історичні теми, розповідає матір Мнишенка.

– Морган йому подзвонив і каже, я їду в Київ. Будь ласка, допоможи мені знайти житло. Коли той приїхав – вони зустрілися на метро, і Микола підвів його і познайомив з хазяїном квартири. Вони спілкувалися з хазяїном на квартирі і тоді підійшла Віта. І хазяїн сфотографував паспорт Віти. 

Саме на паспорт Вікторії Заверухи молоді люди орендують квартиру у будинку 2 дріб 6 по вулиці Олександра Бойченка. До речі, сам Микола Мнишенко проживав неподалік – на Олександра Бойченка, 6. За версією слідства, в орендованій квартирі номер 150 цього будинку молоді люди не лише проживали, але й зберігали зброю. З повідомлення про підозру Миколі Мнишенку випливає, що наперед приготовлену зброю Кошелюк та Романюк взяли у селі Медвеже Вушко. Саме там зареєстрована Вікторія Заверуха. Про це на допиті розповів Кошелюк.

– С Винницы нас приехало трое: Я, Андрей и ГЕС.

– Что у вас было с собой?

– Два автомата, РПГ-муха и несколько гранат.

Хто такий ГЕС – досі не встановлено. За нашими даними, зброю скоріш за все, дістав саме «Морган», оскільки він був зброярем «Азову». Її нібито планували використати для здійснення терористичного акту на травневі свята.

– Первого мая мы приехали с целью провести своего рода террористический акт, ну подорвать доверие к власти. Морган должен был стрелять по людях, Вита его прикрывать, Андрей должен был кинуть тротиловую взрывчатку в толпу.

Так званий терористичний акт не відбувся через велике скупчення людей під час святкування. Як стало відомо з наших джерел, 1 травня Вікторія Заверуха покидає молодиків. Натомість Кошелюк, Романюк та Пінус у ніч на друге травня близько першої ночі їдуть на Броварський проспект. Номери машини, за нашими даними, заклеюють наліпкою ПТН-ПНХ. Романюк та Пінус з двох автоматів обстрілюють стаціонарний пост ДАІ ось з цієї лісосмуги, що через дорогу. Згодом слідчі знайдуть тут п’ятдесят вісім гільз. У стіну посту ДАІ влучило 12 куль. На щастя, обійшлося без жертв серед правоохоронців, які в той час перебували всередині.

«Цель обстрела – по возможности завладеть ихним табельным оружием, автоматами и возможно какими-то еще средствами связи», – розповість потім Кошелюк.

Оскільки за орендовану квартиру треба платити, фронтовики Романюк та Морган вирішують, що єдиний спосіб швидко й легко дістати гроші –пограбування. Мішенню вони обирають автозаправку на перетині вулиць Братиславська і Крайня. Миколу Мнишенка напередодні посилають туди на розвідку – з’ясувати кількість працівників, де розташована каса і чи є там відеокамери. За деякими даними, Мнишенка використали «втемну», не повідомивши йому цілі такої розвідки. Хоча на дверях входу до приміщення АЗС написано, що в приміщенні ведеться відеоспостереження, насправді камери на заправці не було.

У ніч на 4 травня Кошелюк залишається в машині недалеко від АЗС, а Романюк з Морганом із закритими балаклавами обличчями та автоматами йдуть грабувати "точку".

На майданчику заправки їм трапляється оператор АЗС. Нападники відкривають вогонь і ранять його. Працівник АЗС Валерій згадує:

– Автоматы на вытянутых руках. Я поднялся и только хотел поправить, ну, это, и произошел выстрел. Тут стояла Газель под стенкой, и я чисто инстинктивно, ну, реакция, будто будут стрелять, я за Газель нырнул. Я потом посмотрел на руку, капала кровь, мясо висело. 

Далі нападники заходять до приміщення, щоб забрати гроші.

– Я положив касовий ящик на стол їм. Вони взяли цей ящик і направились до вихода. Поки вони йшли до вихода, спиной до мене були я натиснув кнопку охрани. Вони підійшли до вихода, розвернулись, остановились, розвернулись до мене і сказали: «Тепер можеш визивать міліцію – вони приїдуть, ми їх уб’єм. І тебе уб’єм.

Оскільки незадовго до нападу на АЗС провели інкасацію, у касовому ящику Романюк та Пінус виносять лише 823 гривні. За нашою інформацією, Пінус сів біля розсувних дверей мікроавтобуса, а Романюк за Кошелюком – водієм. Буквально за кілька хвилин їх помітив міліцейський патруль, який рухався назустріч. Увагу правоохоронців нібито привернули вимкнені фари буса. Вони зробили сигнал зупинитися, але молодики на нього не зреагували. Тоді міліціонери розвернулися, увімкнули сирени і почали переслідування. Гонитву на швидкості понад 80 кілометрів на годину зафіксувала камера ось цієї кав’ярні на вулиці Мілютенка. Коли патруль міліції порівнявся з машиною нападників, ті відкрили вогонь. Пролунало близько 30 пострілів. Деталі розповів нардеп Антон Геращенко:

– Там есть в боковых дверях окошко боковое небольшое, которое сдвижное.

– За водієм?

– За водителем, получается оно должно быть с левой стороны. То есть там не надо было открывать дверь настежь и ее сдвигать. Там достаточно было чтобы открыть окошко. Милиционер, который сидел с той стороны получил 9 пуль, погиб сразу на месте.

 

Унаслідок перестрілки двоє працівників спецпідрозділу міліції – Юрій Христенок та Юрій Романенко – загинули на місці. Ще двоє дістали важкі поранення. Обидва були екс-бійцями «Беркуту», а останній навіть проходив по справі побиття євромайданівців та пошкодження їхніх машин у Кріпосному провулку Києва минулого року.

 

Це й стало однією з головних причин появи так званої політичної версії для скоєних злочинів – мовляв, нападники, мстилися за майданівських побратимів. Її спростовує Геращенко.

– Я не могу поверить в то, что злоумышленники знали, что их догоняют именно бойцы, которые раньше имели отношение к Майдану. Будем говорить прямо – информация об этом является поводом в общественном мнении создать резонанс, что, мол, вот это была некая месть.

Після вулиці Мілютенка наступна сутичка нападників тепер уже з двома машинами правоохоронців сталася у дворі будинку номер 6 на вулиці Бойченка. Тут бус молодиків нібито заглух, і стрілянина спалахнула, коли вони вийшли з салону. Морган дістав смертельне поранення в голову. Зачепило й одного міліціонера.

– Тут стояла біла машина міліцейська, тут далі ця міліцейська друга. Не могла проїхати, бо там було щось пробито, пробили щось. 

Згодом нападникам вдалося завести мікроавтобус, машина вискочила на газон, вивернула ось таку бетонну перепону і зупинилася у дворі біля будинку 17 на вулиці Андрія Малишка. Тут нападники кинули кілька гранат і втекли повз дитячий садок між будинками, згадує Анастасія.

– Звук гранаты был, понятно было, что это было разное оружие. Предположительно, перестрелка с применением гранат.

Уже вранці, близько восьмої години, правоохоронці навідалися до Миколи Мнишенка. Ймовірно, запеленгували його телефон. І вже разом з ним ще за годину затримали Романюка та Кошелюка на орендованій квартирі.

– Милиции было сто человек. И выбивали двери они с этими причандалами.

Згодом у Вінниці правоохоронці затримають і «Вітамінку», яку відразу перевезуть до Києва. Дніпровський районний суд столиці винесе рішення про двомісячне тримання дівчини під вартою з альтернативою внесення застави. Розмір застави величезний – 3 мільйони 654 тисячі гривень. Майже за ідентичну суму з СІЗО у лютому випустили екс-голову Партії Регіонів Олександра Єфремова. Заверусі інкримінують посібництво, каже її адвокат Віктор Смалій.

– Будучи обізнаною про злочинні наміри Романюка, Кошелюка та Пінуса В.В. щодо вчинення особливо важкого злочину, спрямованого на вбивство кількох працівників міліції, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння та передбачаючи наслідки у вигляді смерті працівників міліції надала Романюку, Кошелюку та Пінусу інформаційні поради щодо об’єктивної обстановки та місця вчиненого злочину. От в чому полягали інформаційні поради Заверухи Вікторії Ігорівни щодо прийнятних способів вбивства декількох працівників міліції і чим це підтверджується – взагалі невідомо. 

Схоже на те, що Романюку та Кошелюку скоріш за все не вдасться уникнути покарання. Про це свідчить не лише те, що вони, за нашою інформацією, досі мають державних адвокатів, але й те, що їхніх імен майже не згадують на прес-конференціях на підтримку затриманих. За словами нардепа Ігоря Мосійчука, який пильно відстежує справу, наразі немає підстав звинувачувати у кривавому злочині Заверуху та Мнишенка.

– Всіх їх єднають щодо однієї справи – п’ять чоловік. Що ви можете сказати про інших три? Тобто ви ознайомлені з ними. Ви підтверджуєте, що вони були на місці злочину?

– Ні, я не можу сказати ні так, ні ні. Тому я й не говорю. По двох я можу чітко сказати «ні», і це підтверджують слідчі. Докази, якими вони прив’язуються до справи не є настільки аргументованими, щоб в них вірити

У добровольчому батальйоні «Азов» поки що відмовилися коментувати можливу причетність своїх екс-бійців до злочину. Та, за нашою інформацією, зараз там проводиться переоблік зброї.

Розстріл правоохоронців є тривожним сигналом для теперішньої влади. Винні у розстрілах активістів Майдану досі непокарані, реформи у країні буксують, рівень безробіття зростає мало не щодня, а бійці АТО після повернення у мирне середовище не отримують жодної соціально-психологічної допомоги. Якщо не змінити ситуації, подібні трагедії можуть повторитися знов, а замість героїзму і самопожертви ми дедалі частіше чутимемо про банальний кримінал.

/Любомир Ференс, Слідство.Інфо