До законопроекту №5599, відомому також, як законопроєкт про деолігархізацію, депутати Верховної Ради запропонували вже 1230 правок. Про це в інтерв’ю програмі “Велика деолігархізація” на каналі “Україна 24” заявив спікер ВР Дмитро Разумков. За його словами, серед цього масиву є правки, які вніс особисто він сам.

“Ті правки, які я туди подавав, організаційні, вони збільшують перелік чиновників, які потрапляють під декларування. І на мій погляд вони роблять закон більш якісним в плані використання, як механізму дійсної деолігархізації”, – сказав Разумков.

На думку спікера, основна мета змін, які парламент хоче внести в законопроєкт, стосуються вдосконалення механізмів роботи закону, який повинен регламентувати взаємодію влади і бізнесу.

При цьому Дмитро Разумков зазначає, що крім першочергових правок, які внес він персонально, у нього був і цілий ряд інших, в тому числі дуже істотних. Однак подавати ці правки спікер не став.

“Були ідеї і у мене, і у колег по збільшенню кількості критеріїв, за якими ти можеш потрапити в так званий перелік осіб зі значним впливом [реєстр олігархів, -ред.], але я особисто не подавав відповідні пропозиції, тому що це будуть використовувати опоненти, як механізм затягування процесу або створення додаткових перешкод”, – заявив Разумков.

На думку Разумкова, людей, які в підсумку потраплять до реєстру олігархів, буде не так багато, як зараз прогнозують. В інтерв’ю програмі “Велика деолігархізація” спікер також висловив надію, що влада і бізнес зуміють виробити такі механізми відносин, які через деякий час дозволять прибрати з лексикону слово “деолігархізація”.

Також Дмитро Разумков заявив, що законопроєкт №5599, який зараз є на розгляді парламенту, потребує деяких поправок, зокрема, визначати, хто є олігархом, має спеціальна комісія.

«Якщо ми говоримо з вами про ту складову, яка є однією з ключових – це декларування зустрічей, створення публічної платформи… Якщо ви представник великого бізнесу, ми з вами зустрілися, випили каву й обговорили якісь напрямки і там немає корупційної складової – це ж не є проблема потім внести у відповідний реєстр, сказати, що така зустріч відбулася. З іншого боку, якщо ми говоримо з вами про підходи й про те, що, на мою думку, треба було б змінити – це орган, який включає до переліку олігархів. Тому що в тому проєкті, що запропонований, це РНБО», – заявив Разумков.

На його думку, як члена РНБО, тут є конфлікт інтересів, тому що представники бізнесу контактують з представниками влади, і рішення щодо потрапляння до переліку так званих олігархів повинні приймати не ті самі представники влади, з якими може контактувати бізнес.

«Тому, на мою думку, це повинна бути незалежна комісія, яка може (і відповідні правки я теж подавав) діяти при НАЗК. Вона формується на конкурсній основі, є незалежною, є громадською, може, не буде потребувати додаткових коштів, організаційний процес буде забезпечуватись НАЗК, і це зніме будь-які питання – а чому той потрапив, а той не потрапив до переліку олігархів. А щодо декларування таких зустрічей, ще раз повторюю, вважаю, що це нормально, правильно, і цю ініціативу я підтримую. Але і тут все повинно бути прозоро, щоб ніхто не міг дорікати представникам влади, що вони щось прописали під себе», – зазначив нардеп.

«Якщо ми запускаємо цей механізм, він має працювати сьогодні, завтра, коли ми є у владі, або коли нас немає. Навіть якщо ми говоримо про цей законопроєкт, то його дія розповсюджується на 10 років. І сьогодні президентом є Зеленський, але через деякий час буде інший президент. І завжди мають бути відповідні запобіжники, які не дозволять використовувати цей потужний механізм проти інтересів нашої держави. Я вважаю, що і перелік осіб, які повинні декларувати такі зустрічі, також треба збільшити… з боку держави збільшити, не з боку бізнесу. Тому що дуже часто це відбувається через посередників, яких також важко було б включити до переліку осіб, які повинні декларувати такі зустрічі», – додав голова Верховної Ради.