19 січня Верховна Рада України зареєструвала законопроект “Про державну мову”. – повідомляє Корупція.Інфо

Новий законопроект пропонує ввести штрафи за використання російської мови, а також створити спеціальну комісію, яка перевірятиме виконання законодавчих норм.

Одним з авторів законопроекту виступив Микола Княжицький.

Вільно володіти українською мовою зобов’язані не лише перші особи держави та держслужбовці, але й дипломати, судді, адвокати, нотаріуси, та працівники навчальних та медичних закладів. Перевірку рівня їхніх знань перевірятиме новий орган – Центр української мови.

Українська мова обов’язкова для всіх навчальних закладів. при цьому в дитячих садках та школах навчання може проходити мовою національних меншин.

Культурні заходи мають проводити українською мовою. При цьому використання іншої мови допускається, якщо “це виправдано художнім, творчім задумом організатора”. В державних театрах постановки іноземними мовами мають супроводжуватись українськими субтитрами.

Всі ЗМІ мають бути україномовними. Якщо на ТБ або радіо учасник програми говорить іноземною мовою, то його мають перекладати. На теле або радіо допускається трансляція програм іноземною мовою: не більше десяти відсотків для загальнонаціональних мовників та 15 відсотків регіональних.

Тираж української версії печатного ЗМІ не мають бути менш за сумарний тираж інших мовних версій газети чи журналу. всі онлайн-видання зобов’язані мати українську версію, вона має запускатись стандартно та за обсягом не поступатись іншим.

Для книжкових видань ситуація схожа. Всі книги зобов’язані мати український варіант –  його тираж має бути більше іноземних версій. У законопроекті додається, що держава може обмежувати ввоз книг іншими мовами для тго, щоб “захищати національну безпеку та протидіяти масованому імпорту”.

Інтерфейс будь-якого програмного забезпечення має бути української мовою.

Сфери послуг та медичної допомоги також мають перейти на українську мову. До того ж не лише під час спілкування з клієнтами: меню, інформація про овари, інструкції також мають бути озвучені державною мовою. Використовувати іноземну мову можна лише за домовленістю обох сторін.

Автори законопроекту пропонують створюють нові органи. Один з них – Національна комісія із стандартів державної мови – визначатиме вимоги до знань української мои для отримання громадянства України або посади чиновника або депутата.

Під керівництвом комісії запрацює ще один орган – Центр української мови. Він розроблятиме завдання для екзаменів з української мови та проводитиме їх. За результатами екзамену, орган видаватиме Державний сертифікат – свідоцтво про рівень знання державної мови.

Слідкувати за виконанням закону буде Уповноважений по захисту державної мови. Його задача – захищати саму мову “як елемент конституційного устрію” та право громадян отримувати інформацію та послуги українською мовою. Допомогати Уповноваженому буде служба з 27 мовних інспекторів: до їхньої компетенції входитиме перевірка держустанов та підприємств.

Винуваті у порушенні закону нестимуть адміністративну відповідальність. Офіційні органи та бюджетні організації штрафуватимуть. Штрафи передбачені у розмірі від 200 до 400 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (3400 – 6800 грн), а з освітніх, наукових та культурних закладів – від 200 до 300 (3400 -5100 грн), а зі ЗМІ – від 400 до 500 неоподаткованих мінімумів (6800-8500 грн).

Автори хочуть замінити законопроектом закон “Про принципи державної мовної політики”. На їхню думку, він “підриває статус української мови як державної”, так як надає “регіональним мовам та мовам меншин” захист на одному рівні з українською мовою та закріплює їхнє використання “поруч” з державною.