Перший місяць осені запам'ятається українцям подорожчанням газу і бензину, девальвацією гривні і подарунками від уряду для сімей з новонародженими. Крім того, у вересні в Київі повинні остаточно вирішити питання поставок газу новому підприємству "Теплокомуненерго", в результаті можуть включити гарячу воду для тисяч сімей.

Долар подорожчає

Для гривні вересень – традиційно складний період. Уже кілька років поспіль разом з осінню починається впевнене подорожчання долара в Україні. Збільшуються обсяги імпорту, тобто активніше витрачають валюту. Це пов'язано в першу чергу з необхідністю нарощувати обсяги запасів газу напередодні опалювального сезону.

Цього року також додалася несприятлива ситуація на світових ринках. Інвестори почали вкладати менше коштів в країни, що розвиваються (а до них відноситься і Україна), а ціни на сировинних ринках (від них залежать виручки від українського експорту) знижуються.

Популярне: В Україні змінять пенсійні правила: що потрібно знати кожному

Старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб вважає, що долар на початку вересня буде продаватися приблизно по 28,5 грн. З таким прогнозом на наступний місяць погоджується економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Єгор Киян. "Я думаю, що теоретично, без формули, яка базується на минулих тенденціях, курс в наступному місяці не перевищуватиме 28,5 грн/$. Якщо впаде національна валюта сильніше, це погано позначиться на населенні, але може бути плюсом для наших експортерів" , – зазначив експерт.

До речі, згладити подорожчання можуть позитивні новини від МВФ. Наступний транш не тільки поповнить валютні запаси, а й дасть поштовх іншим міжнародним інвесторам. До програми з Фондом прив'язані підтримка ЄС, деякі програми ЄБРР і Світового банку.

Як розповіли наближене до переговорного процесу з МВФ джерело, у вересні може бути прийнято остаточне рішення про продовження програми співпраці. І, швидше за все, Україна отримає наступний транш. Єдина невиконана рекомендація – підвищення тарифу на газ. Однак це рішення може бути прийнято вже в кінці серпня.

Тариф на газ підвищать

Нову вартість "блакитного палива" обговорюють в Україні вже близько року. Ще в жовтні 2017-го Кабінет міністрів, згідно з підписаним з МВФ меморандуму, повинен був перерахувати тариф для населення. Однак рішення відстрочили спочатку до кінця опалювального сезону, потім до кінця липня, а в останній раз – до вересня. Цей час витратили на переговори з Фондом і узгодження більш м'якого для простих українців варіанту перегляду тарифу.

Якщо спочатку йшлося про підвищення вартості блакитного палива до 11,4 грн / куб (зараз 6,9 грн), то в одному з останніх варіантів обговорювали тариф в 10,5 грн за кубометр. Деталі переговорів уряд тримає в секреті, проте неофіційно представники Кабміну пояснюють: позиція МВФ – різниці у вартості блакитного палива між промисловістю і населенням бути не повинно, а "ринковий" тариф можна сформувати, грунтуючись на імпортному паритеті.

Але навіть якщо Україна погодиться на таке твердження і знову прив'яже ціни для населення до вартості газу на німецькому хабі, розмір тарифу залежатиме від багатьох чинників. У тому числі від того, за який період будуть враховувати імпортні ціни і чи будуть в кінцевий тариф додавати транспортування від хабу.

Як неодноразово заявляв прем'єр-міністр Володимир Гройсман, без перегляду тарифів Україну чекають проблеми з обслуговуванням і погашенням зовнішніх боргів. Так, якщо відмовитися підвищувати ціни, наступний транш МВФ опиниться під загрозою зриву.

"У нас є значні борги, які були накопичені в період з 2007 по 2013 рік і які потрібно зараз повертати … З цієї точки зору позиція МВФ дуже важлива, тому що це потужний сигнал для міжнародних гравців. Співпраця з фондом – це фінансова підтримка, доступ до ресурсів, через які можна перевести кредит, зменшити кошти на обслуговування боргів, залишити гроші в українському бюджеті ", – заявив прем'єр в інтерв'ю.

Для новонароджених видаватимуть бебі-бокси

З вересня батькам новонароджених видаватимуть подарунки на 5 тис. грн. Так звані бебі-бокси (пакети для малюків). На це витратять близько 5 млрд грн за кілька років. Як пояснили в прес-службі Міністерства соціальної політики, в подарунок увійдуть 25 товарів. Так, мамі новонародженого (або татові) при виписці з пологового будинку видадуть 94 одноразових підгузника, вологі серветки, три види пелюшок, два види шапочок, боді, повзунки, "чоловічки", шкарпетки, термометр для води, термометр для тіла, ножиці, ковдру, плед, іграшки, крем і т.д. З повним переліком можна ознайомитися тут .

Такі бебі-бокси видають у багатьох країнах світу. Вони повинні забезпечити потреби родини на перший час. Крім того, на засіданні уряду прем'єр-міністр пообіцяв компенсувати працюючим гроші на няню. Додатково до зарплати можна буде отримати 1,5 тис. грн. До речі, в Києві на таку суму можна оплатити приблизно 26 годин роботи няні. "Вводимо таке поняття, як муніципальна няня … Коли ви наймаєте няню для догляду за своєю дитиною, ми будемо вам компенсувати близько 1,5 тис. гривень щомісяця заробітної плати", – пообіцяв Гройсман.