Глава Національної ради з протидії дискримінації Румунії (CNCD) Асталош Чаба в п’ятницю оголосив, що викличе прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана у зв’язку із скаргою на його скандальний виступ у румунському курортному містечку Беїле Тушнад.

Про це повідомляє HotNews.ro.

Скаргу на виступ Орбана подав заступник глави Національної ліберальної партії Румунії Александру Мурару. Він зазначив, що, оскільки угорський прем’єр перебував у Беїле Тушнад з приватним візитом, а не як глава держави, на нього не поширюється дипломатичний імунітет. Мурару стверджує, що слова Орбана про недопустимість “змішування рас” “насправді підбурюють до соціального експерименту – євгеніки, яка стала основою ексклюзії, переслідувань і злочинів ХХ століття”.

“Заклики до “расової чистоти” є неприйнятними в європейській і толерантній Румунії. Промова прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана походить з расових ідеологій, які прирекли на смерть мільйони життів у ХХ столітті”, – стверджує румунський політик.

За словами глави CNCD Асталоша Чаби, законодавство Румунії вимагає, щоб скарги такого роду вирішувалися “обов’язковим викликом сторін”, і не розглянути скаргу Мурару його відомство не може.

“У мене такої ситуації досі ніколи не було. Я гадаю, що повістку можна вручити через юридичне представництво Угорщини в Бухаресті, тобто через посольство”, – припустив Чаба. Сам Орбан поки не коментував ситуацію.

Нагадаємо, в останні роки Орбан часто критикує Європейський Союз, зокрема через його звинувачення в порушенні прав людини й верховенства права Будапештом. Останнім приводом до напруження стали слова угорського прем’єра про “змішування рас” і “занепад Європи”, виголошені в межах “літнього університету Тушваньош” у курортному містечку Беїле Тушнад у Румунії. Вони негайно викликали обурення опозиційних партій і європейських політиків.

“Ми [угорці] не є змішаною расою… і ми не хочемо ставати змішаною расою”, — сказав Орбан. Він додав, що країни, де змішуються європейці та неєвропейці, “більше не нації”.

Орбан роками робив подібні заяви, але ці коментарі були сформульовані в різко ультраправих термінах. Каталін Чех, депутат Європарламенту від опозиційної партії Momentum, сказала, що була вражена промовою прем’єр-міністра. “Його заяви нагадують час, який, я думаю, ми всі хотіли б забути. Вони дійсно показують справжнє обличчя режиму”, – сказала вона.

У Twitter Чех звернулася до представників змішаних рас в Угорщині: “Колір вашої шкіри може бути іншим, ви можете походити з Європи чи з інших країн, але ви один із нас, і ми пишаємося вами. Різноманітність зміцнює націю, а не послаблює її”. Румунський євродепутат Алін Мітуца також гнівно відреагував на коментарі Орбана. “Говорити про расову чи етнічну “чистоту”, особливо в такому змішаному регіоні, як Центральна та Східна Європа, є оманливо та небезпечно”, – написав він у Twitter.

Орбан зробив це зауваження під час показової щорічної промови в Бейле-Тушнад, Румунія, де він раніше виступав із основними політичними ідеями та ідеологічними напрямками. Саме там, у 2014 році, він вперше заявив, що хоче побудувати “неліберальну демократію” в Угорщині. Цього року Орбан виголосив апокаліптичну промову, в якій передбачив занепад Заходу та пророкував “десятиліття небезпек, невизначеності та війни”. Він закликав до нової стратегії ЄС щодо війни РФ проти України, заявивши, що санкції провалилися, а Україна ніколи не переможе.

Прем’єр Угорщини також натякнув, що нападу Росії на Україну можна було би уникнути та що він вбачає у цьому провину західних союзників, які не пішли на вимоги Путіна всупереч інтересам України. Речник МЗС України Олег Ніколенко назвав заяви Орбана “російською пропагандою”.