Напередодні поїздки до Польщі лідер опозиції в Німеччині Фрідріх Мерц в коментарі Der Spiegel знову звинуватив канцлера Олафа Шольца у серйозному зволіканні з постачанням важких озброєнь Україні та начебто “обмані” людей.

“Його заяви про військову підтримку України не витримують жодної критики. Німецьку громадськість і парламент обманюють. І уряд не робить того, що вирішив Бундестаг, а саме – не постачає важке озброєння”, – вважає глава Християнсько-демократичного союзу.

Учора, 26 липня, у Берліні оголосили, що передали ЗСУ три установки MARS II й стільки ж САУ Panzerhaubitze 2000, довівши кількість останніх в Україні до десяти. Перші три німецькі зенітні танки Gepard також вже в Україні.

Мерц, який також є головою Союзу в Бундестазі, сьогодні вирушив до Варшави, де також вважають, що Німеччина надто вагається з постачанням зброї Україні. Щобільше, Польща розчарована “круговим” обміном з ФРН: вона передала ЗСУ сотні радянських танків, але незадоволена тим, що Берлін як компенсацію постачатиме Leopard 2 у невеликих “дозах”.

Після Варшави Мерц відвідає Литву.

“Зважаючи на агресивну війну Росії проти України та очевидний провал “кругової” схеми, фракція вважає вкрай необхідним підтримувати тісні контакти з політичним керівництвом у Варшаві та Вільнюсі”, – йдеться у повідомленні ХДС.

Навіть представники провладних партій в Німеччині визнають, що поставки озброєння в Україну відбуваються повільно, підтверджує аналітик Стокгольмського центру дослідження Східної Європи Андреас Умланд  інтерв’ю Радіо НВ.

По-перше, треба сказати, що все ж тяжка зброя зараз надійшла в Україну — гаубиці, Гепарди. Є деякий прогрес. Але дійсно виникає ситуація, через яку соромно, що зараз Німеччина навіть перед партнерами всередині НАТО не може свої обов’язки повністю виконати.

Ця дискусія зараз є в Німеччині, але, мені здається, не треба це розглядати як симптом того, що є якась конспірація чи закулісні маніпуляції, які все блокують.

Скоріше проблема в тому, що Німеччина вперше займається такими завданнями. Вона не має досвіду, як швидко вирішити їх.

Але тут всі вперше. І Україна не має досвіду, намагається якось захиститися.

Так. Тому і є ця критика з боку німецької преси і навіть в урядових партіях, які є в коаліції. Є велика критика того, що все це дуже повільно і соромно проходить — не так ефективно, як можна було б очікувати.

Але Німеччина, мабуть, є великою державою, але не військовою, тому вона зараз так все робить — тільки на половину.

Однак можна ставити в приклад Польщу, Словаччину, Чехію, які швидко все передають.

Так. На жаль, цієї швидкості не вистачає Німеччині. Але там теж є свої складнощі, визнає експерт.

Наприклад, було дуже багато скандалів в Бундесвері за останні десятиліття щодо технічних проблем. Думаю, що скоріше об’єктивні причини грають роль. Німеччина взагалі не ефективна в військово-технічних питаннях. І зараз це [у питаннях допомоги] Україні виходить соромно для Німеччини.

Відповідаючи на запитання, чи може бути так, що постачання танків взагалі зірвуться, експерт чіткої відповіді не дав.

Я не настільки глибоко [знаюся] на військових питаннях,-зазначив він. Однак продовжив:

У нас просто не так багато танків. У США є десь шість тисяч танків, для порівняння, а у Німеччини є 300, з них частина не працює, на ремонті зараз. Частково не вистачає цієї техніки. Є дискусія: чи ми можемо все це віддавати; що тоді буде у нас — взагалі не буде армії, якщо все це ми віддаємо?

І, мені здається, політики іноді швидше щось говорять, хоч ще не знають, що все [відбувається] складніше.