Соціальні служби в Україні почали жорсткий моніторинг виплат субсидій, передає Корупція.Інфо
По домівках в такому випадку вони ходять не дуже часто, зате дізнаються про покупки та майно субсідіантів в банках, реєстрах нерухомості, у сусідів і друзів.
Наприклад, в Полтавській області санітарка з пологового будинку приховала інформацію, що син купив машину за 169 тис. грн за кілька місяців до оформлення субсидії. Таким чином вона завдала державі збитків в 3389 грн.
А в Житомирській області місцевий житель сховав при оформленні субсидії офіс. Розкрити «злочин» допомогла колишня теща, яка написала скаргу в соцоргант. Чоловікові також довелося повернути більше 5 тис. грн субсидії.
Крім того, соціальні служби почали боротьбу з матерями-одиначками. Вони опитують сусідів і приходять до них додому з перевірками. Якщо в будинку застукали чоловіка, то мамам загрожує навіть судимісті.
У парламенті тим часом обговорюють проект закону, за яким соцінспекторам збираються дати більше прав. Правда, самі депутати кажуть, що поки цей документ непрохідний.
Нова служба зосереджується виключно на контролі, при цьому підкоряється місцевим соціальним службам вони не будуть. Крім "ревізорів" з'являться і "аудитори". Ці вакансії зайняли ті, хто працював інспектором.
Головне нововведення соціального інспектора – системна перевірка пільговиків. Наприклад, якщо до деяких субсидіантам виникли "питання", але в документах ніяких порушень не знайшли, соціальний інспектор має право відправитися в квартиру до такої сім'ї. Дослідити їх матеріальне становище, умови життя. І якщо виявиться, що пільговики живуть на широку ногу, а декларують мінімальну зарплату, у такої сім'ї можуть виникнути проблеми. Згідно з документом, незаконно виділені гроші можуть забрати, а субсидії призупинити.
Наприклад, якщо "ревізор" прийде в квартиру, але виявиться, що в ній живуть квартиранти, це стане достатньою причиною, щоб забрати "знижку". За діючими правилами в орендованій квартирі оформити субсидію можна. Але оформляти повинна та сім'я, яка живе в квартирі. І при оформленні враховуватимуть дохід не власника, а орендаря.
При цьому власник, якщо захоче оформити субсидію в тій квартирі, де за фактом живе, повинен буде вказати свій дохід в декларації вже з урахуванням тієї суми, яку отримав на оренді нерухомості. За фактом дуже часто квартири здають вже з оформленою субсидією.
Варто враховувати, що гроші на субсидії – податки всіх українців. Щороку з бюджету країни витрачають мільярди гривень на компенсацію комунальних знижок. В цьому році ця сума перевалила за 70 млрд. Цих коштів вистачило б на будівництво кількох тисяч кілометрів доріг. З огляду на, що близько 40% українців частина зарплати отримує "в конверті" і далеко не кожен роботодавець офіційно працевлаштовує співробітників, офіційно субсидії можуть оформляти навіть ті українці, які не потребують допомогу від держави.
Юрист Олександр Плахотник зазначає: ломитися в квартиру з перевіркою ніхто не має права. Але в самому законопроекті сказано, що інспектор має право відвідувати житло. "Звичайно, навіть поліція не має права прийти і вломитися в будинок, тільки якщо є загроза життю. А соціальні інспектори тим більше. Постукали, попросилися – не впустили і на цьому крапка. Але з іншого боку, це може стати підставою для проведення аудиту, для того, щоб уважніше шукати порушення ", – вважає юрист.
З 1 травня українці будуть отримувати знижки з урахуванням оновлених доходів і без витрат на опалення. Дохід враховуватимуть за третій і четвертий квартал 2017 го. Тобто вже з перерахованими пенсіями і традиційно високими грудневими зарплатами. За різними оцінками, такий перерахунок призведе до того, що право на знижки втратить кожна п'ята сім'я.
Також експерти сходяться на думці, що рано чи пізно уряду доведеться посилювати програму. Чиновники вже озвучували можливість обліку в субсидії доходу від банківських депозитів. Але дійсно вплинути на кількість "пільговиків" може облік майнового стану: наявності дорогого автомобіля, другий квартири, земельних ділянок.